placebos
placebos (üye)
İstanbul / Amatör

Grip Mi? Yedek Batarya Mı?

arkadaşlar fotograf çekerken bataryam bitti ve en güzel zamanda fotograf çekemedim,çok canımı sıktı çünkü pil alıp da takamıyosunuz, makinama yedek batarya mı almalıyım yoksa grip mi? yardımcı olursanız sevinirim...

Tarih: 23 Eylül 2009, 13:44 - İp: 92.***.**0.54
saltug
saltug (üye)
Bursa / Amatör

Grip ile dik kullanma ve bazı modellerde daha seri çekim yapabiliyorsunuz.
Ama aradaki farka değer mi ? Bence değmez. Pil alın kullanın.

Tarih: 23 Eylül 2009, 14:27 - İp: 81.***.**1.35
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

ikiside aynı yedek pil alırsan daha ucuz olur

Tarih: 23 Eylül 2009, 18:30 - İp: 85.***.**0.171
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

-grip havalı gösterir ama ağır olur
-yedek batarya cepte ağırlık yapar cebi kabartır
-grip ile çalışmak yorucu olur ve ağır olduğu için yorucu olur
-grip makineyi büyük ve kaba gösterir
-eliniz küçükse yedek batarya büyükse grip
-grip makineyi ciddi(pro) gösterir gripsiz makine amatör gösterir (dış görünüş itibariyle)

bence grip

Tarih: 23 Eylül 2009, 18:49 - İp: 85.***.**5.93
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

bende bugun grip ve teleobjektif aldom canon 75-300(ne IS ne de USM) dünkü makına ıle arasında daglar kadar fark var. kesınlıkle grıp tavsıye edıyorum.

Tarih: 24 Eylül 2009, 01:36 - İp: 78.***.**1.210
placebos
placebos (üye)
İstanbul / Amatör

ne farkediyo gripsiz halinden? biraz bilgilendirirseniz sevinirim

Tarih: 24 Eylül 2009, 01:41 - İp: 92.***.**0.54
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1990'dan 2000'lere kadar belli başlı markaların (Canon,Nikon,Minolta ve Pentax) ürettiği hangi SLR filmli makinada grip vardı ?

Uzun lafın kısası, film sarma motoru makinanın içine entegre edildikten sonra grip denen merete kim ihtiyaç duydu ?

Belki birkaç stüdyo işinde yani onca ağırlığı kolda değil, tripodun üzerinde durduğu birkaç durumda kullanan olmuştur ama yine de anlamsız.

Grip olayı dijital makinalarla hortladı, çünkü özellikle ilk iptidai modellerin enerji ihtiyacı çok fazlaydı ve o zamanın pillerinin kapasitesi azdı. Üretici firmalar baktılar gördülerki sırf havalı göründüğü için kollarının yorulması pahasına gribe para verecek bir kesim var, kırmadılar onları, gribi piyasaya pompalamaya devam ettiler.

Arkadaşlar gerçekçi olalım, en dandik modern (en fazla 3 yaşında) DSLR bile bir şarjda en az 500 çekim yapabiliyor, eskilerin ölçüsüyle neredeyse 14 makara film eder bu. Ne yapacaksınız gribi, yanınıza yedek pil alın, işte o kadar.

Yedek pil alırsanız, medeniyetten uzak olmayan yerlerde bir pili kullanırken, diğerini şarj edebilirsiniz.

Hele dağ gibi soğuk ortamlara DSLR ile gidecekseniz, grip tamamen anlamsız. Böyle ortamlarda pilleri sıcak yani vücunuza yakın tutmalısınız. Grip hem ağırlık yapacak hem de pilleri sıcak tutmaya yaramayacaktır.

Dikine çekimde grip gerekli diyenlere Hasselblad öneriyorum, çünkü üzerine grip takılmış DSLRdan daha hafif olduğu gibi, dikine çekimlerde DSLRsan kat ne kat daha iyi sonuç verecektir çünkü kare şeklinde sensör veya film kullanır.

Tarih: 24 Eylül 2009, 02:39 - İp: 88.***.**7.116
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bence de yedek pil...
Benim yedek pilim var. Hiç sıkıntı çekmiyorum...

Tarih: 24 Eylül 2009, 14:18 - İp: 217.***.**1.6
  • 1