gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Foruma Konu Acmadan Once...

Bir suredir ozellikle dikkat ediyorum bu konuya.
oncedende tabi ornekleri vardı ancak bu aralar enteresan bir sekilde artıs var.

arkadaslar allah askına cevap verir misiniz?

HİÇKİMSE FORUMDA YAZILANLARI OKUMUYOR MU?

aynı soruyu defalarca soranmı ararsınız, bir alttaki konuda yazılmnıs onlarca cevap ve acıklamaya ragmen aynı sorunun sorulmasına mı kızarsınız, hiç arastırma zahmetine girmeden forum kurallarını bile okumadan konu acanları mı ararsınız,
zerre kadar bilgisi olmadıgı halde insanların moralini bozmaktan yalan yanlıs bilgi vermekten cekinmeyen sonra cıkıp sen de bakiyim sunu biliyormusun diye birde bilmişlik yapanlarımı ararsınız.

bu forum yıllardır var.
peki sizi yasadıgınız sorunun yada aklınıza takılan seyın sadece size ozgu oldugunu dusundurten sey nedir?
yıllardır burada fotografcılıkla ilgili, makinelerle ilgili, lenslerle ilgili, ekipmanlarla ilgili, cekim teknikleriyle ilgili sorulabilecek butun sorular
SO-RUL-DU...

forum kurallarına uyup, biraz dahi olsa arastırma yapmadan konu acıyorsunuz, ustune bir saat bile gecmeden yokmu bir cevap veren diye sitem ediyorsunuz.
kurallara uyup once arastırma yapın diyenlere laf sokuyorsunuz.

amacınız ne?
nasıl bir egodur bu?
daha bıkac sayfayı okuyup arastırma zahmetine girmeden fotografcılık konusunda ne kadar ilerleyebileceginizi sanıyorsunuz?

insanlar burada hiçbir karsılık gozetmeden sadece paylasım adına bilgi veriyor.
biraz saygı, biraz anlayıs.
cok zor birşey degil bu...

KURALLARA UYALIM BİRAZ. KURALLAR SIRF KARMASA CIKMASIN, İNSANLAR GEREKSİZ KONU COPLUGUNE DONMUS BİR FORUMDA BİLGİDEN UZAKLASMASIN DİYE VAR.
YANI SONUNDA FAYDASI YİNE SİZE.

BİRAZ SAYGI.

Tarih: 8 Temmuz 2010, 01:40 - İp: 92.***.**6.136
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Gajin ve cüneyt bey gibi yıllarca bu forumda takılan emek vermiş kişiler tabi ki hep aynı konulara cevap vermekten bıkmıştır saygı duyarım...

ANCAK; Gajin dostum, inan bana o beğenmediğiniz acemiler konu açmasa bu site aşırı sıkıcı olur ,sizin chat yapma mekanınız olarak hayatına devam eder, unutmayın ki dolaylı yoldan istemeden de olsa, gelişimi sağlayan kişiler gene amatörlerin saçma sorularıdır... Zaten hemen hemen her soru geçmişte sorulmuş haklısınız o halde konu açmanın mantığı yok, ne olacak o zaman bu sitenin durumu kendi aranızda 3-5 tane bilgili kişi aranızda chat yaparsınız.....
Çünkü gerçekten açılmamış konu yok güncel tartışmalar siteyi ayakt tutar ve üyeleri foruma daha çok bağlar...

Mesela yıllardır bu sitede olan PAZARBEY gibi bazı kişilerde sempatik ve ortamı germeyen tavırlarıyla daha hoşgörülü davranabiliyorlar...

Umarım yazdıklarımı yanlış anlamazsın kardeşim çünkü her amatör gibi bende senin bilginden çok faydalandım hakkını yiyemeyiz.....Senin de haklı olduğun yerler var ama takdir edersin ki benim de haklı olduğum bir kaç konu var....

Üyelerin bilinçli olması falan konularına katılıyorum, seninde herkese yardım etme çaban sebebiyle bıkma durumunu da anlıyorum ancak kişi bana burada cevap vermediler diye başka siteye gider, neticede unutma ki fotoğraf pazarını oluşturan kişilerin büyük çoğunluğu amatörlerdir..Amatörlerimize sahip çıkalım onları fotoğraf dünyasına kazandıralım

Örnek....
Amatör soru sorar...ustalar tartışır, üyeler ve site kazanır.....Bu arada sorun teşkil eden ve kuraldışı konular zaten yönetim tarafından kaldırılır...

Gajin ve cüneyt bey'e sonsuz saygılar site için verdikleri mücadeleyi kimse inkar edemez..Yiğidi öldürürüz hakkını yemeyiz..

Tarih: 9 Temmuz 2010, 02:40 - İp: 78.***.**5.245
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

okii, bahsettigin sorunun farkındayım,tabiki yeni konular acılmalı, ama bak dslr satın alma rehberi yada herhangibir kategori altında.

baslıgı bile aynı olan konular var. baslıgı bile aynı yahu.
daha birşey soylemeye gerek var mı?
----------------
1500 liram var ne alayım diye konu acılırmı? sen kimsin, necisin, ne biliyorsun, ne seviyorsun, neye ihtiyacın var, neden fotograf cekiyorsun?
bunlar hakkında tek satır yok, sadece 1500 lira var ortada. e ozaman git ustunde 1500 tl yazan makineyı al..

konu tabi acılacak, karsılastırmalar yapılacak, sorular sorulacak, tartısmalar olacak.
olsun, ben isterim acıkcası..

ama

* sunu al ben aldım super (bu nedir allah askına?)
* o makineyı almıssın ama dandik o (bu nedir?)
* 450d nasıl bir makine (hele bu nedir?)
* 1500 liram var ne alayım (buzdolabı?)
* yok mu bilen birisi nebiçim forum burası (bu favorim)
* siz once emege saygı duyun (tahmin etmek zor degil siteye zerre katkısı olmamıs herhangibiri )

bunlar olmasın.
ayıptır,yazıktır gunahtır.

Tarih: 9 Temmuz 2010, 02:49 - İp: 217.***.**6.41
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Tabi gajin kardeşim, sana sonuna kadar katılıyorum, amacını anladım forum düzgün, üyeler daha bilinçli, aradığımızı daha çabuk bulabileceğimiz, çöp yığını olmayan düzenli bir site amacındasın katılıyorum....Aslında bu senin duyarlı üye olduğunu gösterir, yani diyecek birşeyim kalmadı yeni üye saygılı olur, adam gibi kurallara uygun konu açarsa cevabını da adam gibi alır mantığı doğru...

Tarih: 9 Temmuz 2010, 02:57 - İp: 78.***.**5.245
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Konu kirliliği olmasın ama herkeside sınırlandırmak iyi olmaz sanırım. Ben zer konular altında benzer şeyler tartışılabilir.

Tarih: 9 Temmuz 2010, 12:22 - İp: 78.***.**6.137
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bir sitenin guzelligi iyileri ve kotuleri ile insanlarin tartisabilmelerinden,sorularina cevap bulabilmelerinden,ve kendilerini belirli sinirlar dahilinde olmak uzere tabikide ozgur hisettmelerinden gecer.Dunyanin en buyuk fotograf sitesi Flickr da gruba uye olursun,sorarsin sorunu,cevaplanir veya cevaplanmaz kimsede fazla birsey yapmaz,yapamaz.Ha konunun aynisi var ise de o onun ya tembelligidir yada beceriksizligi.Sen linkini verirsin yonlendirirsin oyle bir olanak var ise.Eger sen konuya yeni birsey katacagini zannediyor isende birseyler yazar cevabini verirsin.Yani insanlari dizginlemek ile bu sorunlar cozulmez.Bazen ayni gun ayni sorularin soruldugu sacmaliklar oluyor tabikide ama insanlar sorulari baskasindan cikti ise kendilerininmis gibi hisetmiyor ve bir zahmete girip okumaya gerek duymuyorlar diye dusunuyorum.Direk kendilerinin muhatab alindigi bir ortam onlari daha tatmin ediyor olmali.Yani uzun lafin kisasi herkes kendine gore hakli bir sebebe sahip ve burakin ne oluyorsa olsun.Kurallar var zaten banlarsiniz oldu bitti ama gidipde sacma kurallarda koymayin yani.D3000 aldim yardim?Adam neden boyle bir baslik atamasin mesela.Aciklamasinda gayet mantikli bir sekilde problemini izah ediyor ve derdine derman ariyor ise neden bu tarz basliklar kiteniyo falan hala anlamis degilim.Ben Flickr da yazacamda banlanacam yani komik bir durum.Burada hem sitenin yapisi acisindan,hemde kurallar bazinda biraz profesyonel destege ihtiyac var diye dusunuyorum acikcasi.

Tarih: 9 Temmuz 2010, 17:24 - İp: 221.***.**6.23
akobaros
akobaros (üye)
İzmir / Amatör

Sanirim 3 kusur sene oldu foruma uye olali. Daha once de belirtmistim burada tavsiyelere uyarak ilk SLR imi almistim. Ve o zamandan beri yazdigim mesaj sayisi bir elin parmaklarini gecmez. Ancak 3 kusur senedir ortalama hergun foruma girerim. Aciklan baslikta denildigi gibi merak ettiklerim zaten soruldugu icin aranizda forum acildigindan beri fotografcilik bilgisi tartisilmayacak olanlari da ozel mesajlarimla rahatsiz ettigim de olmustur.

Sanirim bu konuda forum adminleri bir cozum uretebilir. Tabi ki isin yazilim kismi zor olabilir ancak topicler icin bir filtre ihtiyaci kesin gibi.

Ve ayrica sunu da belirtmek isterim ki foruma dayali her sitede oldugu gibi bu sitenin ilk kullanicilari yenilerden rahatsiz. Cunku burda netfotograf kulturu oyle ya da boyle oturmus durumda ve bunlari yeni gelenlere -sayin ocaklilari in belirttigi gibi 1 mesajlik uyelere- ifade etmek biraz zor gibi gorunuyor. Bu kulture alismak zaman alacak sanirim....

Ornegin dikkat ederseniz bazi basliklar var acilan konu ilgi cekici ama 5. sayfadan 8. sayfaya kadar iki kullanici arasinda gecen sohbete donmus. Amac bilgi almaksa bunlar da forum kurallarina uygun degil haksizmiyim ? Chat icin onlarca secenek varken....

Arada ufak tefek sorunlar olacaktir sanirim adminler buna onlem alacaklardir....

herkese iyi calismalar....

Tarih: 9 Temmuz 2010, 17:49 - İp: 88.***.**0.91
veyseldoganozk
veyseldoganozk (üye)
Karaman / Amatör

merhaba gaijin özel mesajı nasıl atacağımı bulamadım bunun için burdan yazıyorum. konuyla alakasız oldu ama sitede yeniyim mazur görün. bu işe yeni başlıyorum ve makina alıp terimler,teknikler hakkında çalışmaya biran önce başlamak istiyorum. 1500 tl civarında bir bütceyle kredi kartına taksitle bir makina alıcam. forumda daha önce defalarca yazmışsınız ama okadar cok şey yazıyorki karar vermem daha zorlaştı) bilgisi olmayan biri için cok secenek ve acıklama var içinden çıkılmıyor.. öncelikle dslr yada d-like arasında bi karar vermek lazım. okuduğum kadrıyla dslr daha mantıklı gibi. ama model marka falan karıştı hepsi. herkesin yaptığı gibi canon ve nikon dışında makinaları incelemedim almayada sıcak bakmıyorum ama bu bilmediğimden kaynaklanıyor. bana ne yapacağım konusunda yardımcı olablirseniz cok sevinirim ne almalıyım nerden almalıyım??? canon eos 450 d ve nikon 3000 d bu makinalar genelde cok tutuluyor. fuji, panasonic, pnx markalarında neler alınabilir? tabi sony alpha nında cok güzel makinaları var gibi. forumu baya dolaştım neredeyse her konuda bi yorumunuz bilginiz var. en başta size danışmanın daha doğru ve hızlı bilgi olacağını düşünüyorum. saygılar....

Tarih: 7 Ağustos 2010, 21:52 - İp: 85.***.**7.179
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nikon d3000 muadilleri kıstas alındıgında bana gore iyi bir makine degildir.450d ile kıyaslamak bence yanlıs.

amator kullanıcı için sony modelleri bence piyasadaki en iyi makineler.
yalcınların kampanyası var suanda,nezamana kadar bilmiyorum sony a380 1100 lira.

Tarih: 7 Ağustos 2010, 22:19 - İp: 92.***.**3.238
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 10 Ekim 2010, 20:27 - İp: 85.***.**3.146
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin i okudum ona hak verdim , okii yi okudum onada hak verdim . Bazen yeni üye olup anlamsızca ve sıkıcı sorular soruluyor ama bazende o sıkıcı topiklerden pek faydalı bilgiler öğreniliyo bilgilerimiz tazeleniyo ben zaten yaklaşık bir yıldır üyesi olduğum bu forumda okuyarak bütün aklımda kendime sorduğum soruların cevabını fazlasıyla aldım ve çok bilgilendim. Ben Burada o yeni üye olup belli bütçe oluşturmuş Makina alıcak yada lens alıcak arkadaşların topiklerinin hemen hepsini okuyorum Gaijin in onlara usanmadan sıkılmadan izah ede ede verdiği cevaplarıda okuyorum ve bunların çoğu birbirinin tekrarı bile olsa bazen hiç beklemediğim yada bilmediğim bir konuya temas ediliyor veya bilgiler tazeleniyor yani tabiki topik kirliliği olmasın ama bu topiklerde bir bakıma forum için iyi oluyor forumu dinamik tutuyor

Tarih: 10 Ekim 2010, 22:32 - İp: 92.***.**0.170