antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Filmli Minolta Makina İle Dt Lens

Filmli makina uzerinde, 18-70 kit lensi deneyen oldu mu aranizda hic? Koseler ne kadar karariyor acaba ?

Son zmanalarda bir goz donmesinden sikayetciyimde ondan sotruyorum bunlari. Aradabir gozum CZ 16-80'e takiliyor, acaba alsam mi, o kadar da pahali degil falan diye dusunuyorum falan, derken silkinip kendime geliyorum, FF'yi beklemeliyim.....

Tarih: 4 Ekim 2007, 00:40 - İp: 88.***.**9.78
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Henuz FF bir DSLR cikarmadi Sony ama teorik olarak cevap :

Evet, DT olmayan butun Sony/Minolta lensleri hem eski SLRlarda hem de mustakbel FF Sony DSLRda kullanabilirsin.

Carl Zeiss dahil diger markalarin FF mi yoksa APS-C mi oldugunu www.dyxum.com'dan bakabilirsin.

Sigmalarin "DC" olanlari APS-C.
Tamronlarin "Di II" olanlari APS-C.

Buraya konu olan C.Zeiss 16-80 de APS-C

Bunun disindaki butunlenlensler eski filmli Minoltalarla ve gelecekteki FF DSLRlarla uyumlu.

Tarih: 2 Kasım 2007, 02:42 - İp: 85.***.**2.36
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Anlıyorum,araştırdıkça daha da iyi anladım.Minolta AF lenslere bakıyorum.Senin de kullandığın şu beercani 180 liraya 28-105 mm bir lensi de 170 liraya buldum.Set yapmayı düşünüyorum ikisinden.Sony ye yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum.İleride A100 veya A700 kullanırsam bir tane daha geniş açı lens alırım.Antika,senin yorumların da etkilidir bunda FF uyumlu Minolta lens almak varken ne kadar iyi olsa da Aps-C lens e yatırım yapılmaz diye düşünmeye başladım.

Tarih: 2 Kasım 2007, 14:33 - İp: 144.***.**0.149
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

crop faktörlü lensi filmli makinada kullanırsanız böyle olur:

benim deneme sonucum bu..

bu arada vizördeki aydınlık görüntüye aldanmamanızı da tavsiye ederim. kararma filmde oluyor :D

Tarih: 8 Kasım 2007, 10:08 - İp: 85.***.**7.224
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Genis acida zaten sonucun boyle olmasini bekliyorduk, esas merak ettigimiz butun fokal uzunluklarda sonuc ayni mi?

Yani sozkonusu 18-70 lensi fokal uzunlugu 28mm olacak sekilde zoomladigimizda yine kararma oluyor mu?

Tarih: 13 Kasım 2007, 02:14 - İp: 85.***.**1.94
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Benim Dynax 5 e 18-70 yollayın bir bakaayım Eveeeet ben de aldım ben de aldım Filmli bir SLR ama çok tatminkar.İlk izlenimlerim konusunu açmaya çok yakınım.

Ben FF i beklicem dSLR alabilmek için.Yaklaşık 2-3 seneye alırım.

Tarih: 16 Kasım 2007, 15:01 - İp: 144.***.**1.47
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Şimdi yukarıdaki resimden yola çıkarak, eğer 16-80 carl zeiss objektifi Full Frame bir makinada kullanırsak, yukarıdaki gibi bir sonuç elde edebilirmiyiz.Yoksa 16-80 lens Sony'ni ileride çıkartacağı Full Frame makinelerde çalışmaz mı? 16-80almaya bir hayli niyetlendim fakat bu Full Frame olayı kafamı karıştırıyor.

Tarih: 23 Kasım 2007, 16:32 - İp: 85.***.**3.51
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Evet ileride FF bir gövdede DT lensleri kullanırsak bu 16-80 CZ gibi dehşet bir objektif de olsa kenarda kararmalar olacaktır.

Tarih: 24 Kasım 2007, 17:56 - İp: 144.***.**0.155