by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

Eski Dslr Alma Sorunsalı

Dslr almak isteyen fakat benim gibi öğrenci olup kenardan köşeden biriktirdikleri dslr almaya yetmeyen ve bunun için mezun olana kadar idareten eski model dslr almak isteyenlere yararlı bir topic olacağını düşünüyorum umarım dolu dolu ve yoğun olarak çoğu önemli bilgileri burada toplayabiliriz.

Benim bütçem en fazla 750ytl(800ytl vermem imkansız çünkü o 1 milyara doğru gidip aşıyor sonra) 500üde şu an rahatlıkla verebilirim.

Düşündüğüm bodyler;
Eos 10d
Eos 1d(Ucuza bulunabilir belki ama diğerlerine göre pahalı yinede)
Nikon D100
Nikon D70

Küçük body istemiyorum eos 350,D40 gibi.Bu saydığım makinelerin boyutları büyük istediğim gibi fakat sistemi eski sistem olduğu için düşünülmüyor pek.Eski sistemin yavaş olduğu için pek tercih edilmiyor ama bu gövde kalitesini ve özelliklerini bastıran birşeymi.Ha 0.2snde açılmış ha 2snde açılmış diğer fotoğrafa geçiş eskilerde 1-2 sn oldu diye o makineler tercih edilmiyor.

Benim bir makinede istediklerim;
1-Body kalitesi ve boyutu(Eski makinelerdeki en önemli avantaj sağlam oluşları zaten bu arada benim elimde büyük)
2-Daha pro bir makine birçok manuel ayarı olmalı kelvin ayarı gibi birçok özelliği olmalı amatör makinelerden farklı olarak.
3-Kalite(Sistem farkı kaliteyi etkilermi yeni sensörler tabiki eskilerden daha iyi mesela eos 10dnin sensörüyle 350deninki aynımı eos 10dnin iso performansı nasıl?Cmos sensörün iso başarısının çok iyi olduğu söyleniyor.Kısaca Eos 10d şimdinin teknolojine göre kalitesizmi fotoğraf çekiyor eos 350d bile kalite olarak dahamı iyi?)
4-Tabiki fiyat eos 10d 500-600 ytlye ebayda satılıyor.Türkiyedede 600-700dolar.
5-İkinci el alacağım için çekim sayısının az olması en fazla 10000 çekim yapılmış olması 50000 perde ömrü olsa kalan 40000 bene mezun oluncaya kadar yeter.
6-Malzemeleri ortak kullanarak masrafı azaltma(Bende canon eos 30 filmli makine var eos 10d alırsam lensleri,extension tube'ü ve bunun gibi malzemeleri ortak kullanabilirim onun için canon daha ağır basıyor)
7-Nikon d100 ve d70 200asadan başlıyor eos 10d ise 100asayla hemde cmos sensör kullndığı için performansı daha iyi nikonlar 200asadan başlayıp ccd sensör kullandığından kaliteleri canona göre nasıldır?1600asada nikonmu daha iyidir yoksa canonmu?Bu sorular düşündüğüm makineler için tabiki)
8-Lens uyumu(Sigma,tamron,tokina gibi markalarda bir sorun yaratırmı yenilere göre eos 10dnin efs lenslere uyumlu olmadığını biliyorum ama zaten efs lens almam.Benim için önemli olan diğer markalara uyumu

Usb 1.1 oluşu önemli değil kart okuyucum var.
350dnin firewirei güncelleştirilerek eos 10dye benzer hale getirilebiliyormuş ama eos 10dde firewire ile güncelleştirilemezmi yeni özellikler kazanamazmı yapısı ve sistemi buna uygunmu?

Tarih: 4 Temmuz 2007, 19:38 - İp: 88.***.**9.11
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

sahibinden com'a biri ilan vermiş

20D 2000 ytl diye
18-55 kit lens ve 75-300 lens ile

çüşşşşşşş

Tarih: 6 Temmuz 2007, 10:48 - İp: 212.***.**4.63
by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

Eos 20dyi zamanında o fiyatlara almıştır şimdi yarı fiyatlarda görünce kahroluyordur bodye yatırım yapılmaz tabii.
Benim demek istediğimde bu ben şimdi eos 20d alamam çünkü her zaman kullanacağım bir makina almak istemiyorum şimdilik üniversite yıllarında beni idare edecek yarı-pro kaliteli fotoğraf çeken ucuza bulabileceğim makine arıyorum.Eos 20d alsam 4-5 yıl içinde daha ne makineler çıkacak benimkinin sistemi çok eskilerde kalmış olacak ve bende aldığımın yarı fiyatına hatta daha ucuza vercem.Onun yerine ucuz üretimi durmuş eski makinelerden alıp kullanmak 600ytlye alıp 300e satmak hatta satmayıp bi kenarda tutup makine biriktirmek düşündüğüm şey.
Mezun olunca makinanın hasını alırım alınca içimde hiç tereddüt kalmadan değiştirsemmi acaba düşüncesi olmadan uzunca yıllar kullancağım ömrü dolunca emekliliğe ayırıp o zaman farkında çıkan yeni teknolojili makinelerden birini alıp onada aynı işlemleri uygulamak daha mantıklı sürekli body değistirip zarar edeceğime lens almam çok daha iyi bir yatırım olur.O yüzden elimdeki malzemeleri ortak kullanmam için bana en mantıklı gelen seçim eos 10d.Yada ucuza bulabilirsem eos 1d ama 4.2mp'de biraz tereddütlerim var en azından 6mp olsaydı gibisinden.Ama boşuna istediğim fiyata bulamam bu bir ikincciside pro bir makine olduğundan diğerlerine göre çok daha fazla kullanılmış olacaktır ve ben biraz daha kullanınca perde ömrü bitecektir.Yani en mantıklısı eos 10d.

Tarih: 6 Temmuz 2007, 13:52 - İp: 88.***.**1.186
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

bugün sirkecide 300D gördüm...ama sanırsam sen istemiyorsun

Tarih: 6 Temmuz 2007, 23:04 - İp: 85.***.**8.90
by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

Ewt 300d istemiyorum çok basit amatör filmli makinelere benziyor hani şu yeni çıkan digital ekranı olanlara.Aslında 300d ve kaliteli bir lensle çekilmiş çok muhteşem fotoğraflar gördüm ama benim için verdiği histe çok önemli elime alınca kendime güvenimi sağlamalı aldığım makineyle kendimi profesyonel hissetmeliyim kötü fotoğraf çekemiyeceğimi düşünmeyelim aslında konsantre olabilmeliyim her işte olduğu gibi fotoğrafçılıktada konsantrasyon önemli biz bunu tutkuyla yada hevesle sağlıyoruz binevi.
Makinelerin kalitesini tartışırkende yaptığımız hatalardan biride özellikle örnek fotoğraflara bakarken hangi lensle çekildiğine pek bakmıyoruz.300d alan biri için normali canon 70-300 USM iken 5d alan biri için 70-300 L IS USM oluyor.Ben 300dlerde pek çok kaliteli lens kullanan görmedim gördüğümdede 300d olduğuna inanamadım.
Bunları biliyorum fakat işte dış görünümde çok önemli napayım.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 18:59 - İp: 88.***.**2.14
reznik
reznik (üye)
İstanbul / Amatör

bende bi tane eos 10d var. elimden geldiği kadar gözüm gibi baktım. mimarlık okuduğum için vakit ayıramıyorum. komik ama compact bir makina almayı düşünüyorum.
eğer ilgilenirseniz:

70-210 canon lens
512 mgb compact flash
çanta
şarj aleti
58mm uv fitre
güneşlik
adobe cdleri
aktarım kabloları

mevcut

Tarih: 9 Mart 2008, 12:51 - İp: 88.***.**3.239