by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

Eski Dslr Alma Sorunsalı

Dslr almak isteyen fakat benim gibi öğrenci olup kenardan köşeden biriktirdikleri dslr almaya yetmeyen ve bunun için mezun olana kadar idareten eski model dslr almak isteyenlere yararlı bir topic olacağını düşünüyorum umarım dolu dolu ve yoğun olarak çoğu önemli bilgileri burada toplayabiliriz.

Benim bütçem en fazla 750ytl(800ytl vermem imkansız çünkü o 1 milyara doğru gidip aşıyor sonra) 500üde şu an rahatlıkla verebilirim.

Düşündüğüm bodyler;
Eos 10d
Eos 1d(Ucuza bulunabilir belki ama diğerlerine göre pahalı yinede)
Nikon D100
Nikon D70

Küçük body istemiyorum eos 350,D40 gibi.Bu saydığım makinelerin boyutları büyük istediğim gibi fakat sistemi eski sistem olduğu için düşünülmüyor pek.Eski sistemin yavaş olduğu için pek tercih edilmiyor ama bu gövde kalitesini ve özelliklerini bastıran birşeymi.Ha 0.2snde açılmış ha 2snde açılmış diğer fotoğrafa geçiş eskilerde 1-2 sn oldu diye o makineler tercih edilmiyor.

Benim bir makinede istediklerim;
1-Body kalitesi ve boyutu(Eski makinelerdeki en önemli avantaj sağlam oluşları zaten bu arada benim elimde büyük)
2-Daha pro bir makine birçok manuel ayarı olmalı kelvin ayarı gibi birçok özelliği olmalı amatör makinelerden farklı olarak.
3-Kalite(Sistem farkı kaliteyi etkilermi yeni sensörler tabiki eskilerden daha iyi mesela eos 10dnin sensörüyle 350deninki aynımı eos 10dnin iso performansı nasıl?Cmos sensörün iso başarısının çok iyi olduğu söyleniyor.Kısaca Eos 10d şimdinin teknolojine göre kalitesizmi fotoğraf çekiyor eos 350d bile kalite olarak dahamı iyi?)
4-Tabiki fiyat eos 10d 500-600 ytlye ebayda satılıyor.Türkiyedede 600-700dolar.
5-İkinci el alacağım için çekim sayısının az olması en fazla 10000 çekim yapılmış olması 50000 perde ömrü olsa kalan 40000 bene mezun oluncaya kadar yeter.
6-Malzemeleri ortak kullanarak masrafı azaltma(Bende canon eos 30 filmli makine var eos 10d alırsam lensleri,extension tube'ü ve bunun gibi malzemeleri ortak kullanabilirim onun için canon daha ağır basıyor)
7-Nikon d100 ve d70 200asadan başlıyor eos 10d ise 100asayla hemde cmos sensör kullndığı için performansı daha iyi nikonlar 200asadan başlayıp ccd sensör kullandığından kaliteleri canona göre nasıldır?1600asada nikonmu daha iyidir yoksa canonmu?Bu sorular düşündüğüm makineler için tabiki)
8-Lens uyumu(Sigma,tamron,tokina gibi markalarda bir sorun yaratırmı yenilere göre eos 10dnin efs lenslere uyumlu olmadığını biliyorum ama zaten efs lens almam.Benim için önemli olan diğer markalara uyumu

Usb 1.1 oluşu önemli değil kart okuyucum var.
350dnin firewirei güncelleştirilerek eos 10dye benzer hale getirilebiliyormuş ama eos 10dde firewire ile güncelleştirilemezmi yeni özellikler kazanamazmı yapısı ve sistemi buna uygunmu?

Tarih: 4 Temmuz 2007, 19:38 - İp: 88.***.**9.11
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Şey noldu.Neydi senin makina.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 19:45 - İp: 88.***.**3.57
by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

Eos elan 7e(Eos 30) idi.
Makinemdem memnunum ama masrafı çok.İyi bir tarayıcı olmadan fotoğrafın kalitesi belli olmuyor.Film+Banyo+300dpi tarama bana 8-9ytlye maloluyor.
Tarayıcıda alacam 1-2 ay içinde epsonunkilerden.Ama yinede bir tane digitalimin olması lazım pratiklik önemli bir avantaj.
Senin benim dslr topikimde ne işin var bu arada sen kendi topkinine gitsene beytullah abi kaynatma benim konuyu sakın.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 19:52 - İp: 88.***.**9.11
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

TAmam Tamam kızma hemen. Ben yan taraftayım.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 19:53 - İp: 88.***.**3.57
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

1600 iso'da kesinlikle canon daha iyidir.
perde ömrü konusundada 10d 350d'yi nerden baksan ikiye katlar çok daha sağlam mekaniğe sahip. Bu fark nikonda o kadar bariz değildir yalnızca d1x diğer ikisini geçer.
malzemeleri kullanmak konusunda canon'u tercih etmen iyi olabilir. fakat elindeki malzemenin kalitesini ve değerini de iyi tartmak lazım. Senin de tecrübe ettiğin gibi eski ef lenslerin büyük bir kısmı başarısız yani en azından ikinci el piyasasında dolaşanlar. sıkça tecrübe ettiğimiz birşey filmli makinede iyi olan lenslerin aynı performansı digitalde sağlayacağı da garanti değil.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 22:08 - İp: 88.***.**4.133
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

by_phtogpr :

"Senin benim dslr topikimde ne işin var bu arada sen kendi topkinine gitsene beytullah abi kaynatma benim konuyu sakın."

Valla haklisin, ben de olsam hayirli bir is icin actigim topige ugursuzluk bulasmasini istemem. Insanin uzerine bir kere Pazarbey laneti dustu mu artik 100 yil kalkmaz bir daha, DSLR falan almak hayal olur.

Tarih: 5 Temmuz 2007, 10:58 - İp: 81.***.**5.159
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

listede 20D yi göremedim...

fiyatları baya düştü..özellikle ikinci elde çok uygun fiyata bulabilirsin...

ayrıca nikonda D50 yi kimse sevmesede ben tavsiye ederim...

ama ilk etapda 20D çok iyi bir alternatif

Tarih: 5 Temmuz 2007, 14:38 - İp: 85.***.**8.90
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

by_phtogpr para sorunu konusunda sana katılmamak elde değil.

Bu konuda yapılan her yorum beni de ilgilendiriyor sayılır.2 can taşıyor bu topik ona göre yardımlarınızı bekliyoruz.

Ben de şunu sormak istiyorum.Bu modellerden garantisi bitmiş 2.el almak mı yoksa spot mu almak mantıklı olur ?Önerilerinizi bekliyoruz.

Tarih: 5 Temmuz 2007, 20:16 - İp: 85.***.**5.71
by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

20dnin fiyatlarına baktım en ucuzu bile 1 milyarın üzerinde bu parayı vermem imkansız.
Perdesi arızalı hor kullanılmış ama çalışır durumda eos 10dyi 200ytlye buldum sizce almalımıyım?

Açıklaması şu;
Comes with 5 batteries also. I charged one, and it seemed to work great. Camera has had a somewhat rough life. It takes images, but the shutter button does not always fire, or seems to need additional pressure to do so. Images from the camera look perfect. It’s missing the backup battery and backup battery cover, and has a couple of dings, but nothing real major. Does not come with a body cap. This is a good way to get a very nice DSLR for a great price. I would get the shutter button repaired, but I don’t know what it would cost. Please refer to the images for details of the issues described.

#by_phtogpr' tarafından 05.07.2007 21:13:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2007, 21:12 - İp: 88.***.**0.168
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D50, yoksa D70 derim, diğer makineler hakkında pek bilgim yok.

Tarih: 5 Temmuz 2007, 22:36 - İp: 88.***.**9.118
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

açıklamada "pilin birini şarj ettim, iyi çalışıyor" demiş, sonra da eklemiş "ama shutter da problemli, bastı mı almıyor, bazen daha güçlü basmak gerekiyor"

perdesi arızalı değil yani. benim buradan anladığım deklanşörde problem var.

Tarih: 6 Temmuz 2007, 05:05 - İp: 84.***.**0.51