golden
golden (üye)
İzmir / Amatör

Dslr Ye Giris Yapanlar??

Arkadaslar yaklasik 2 senedir d-slr like tarzinda bir makina kullanmaktayim dslr ozelliklede giris seviyesinin alevlendigi su gunlerde benim sorum su 3 firmada cok iyi makinalar cikardi peki gidip bir canon d20 yi su an sony alfa 100 yerine alma sansimiz varsa ki gordugum kadariyla fiyati bayag dusmus bence d 20 almak daha mantikli degilmi görüslerinizi bekliyorum saygılar.

Tarih: 1 Eylül 2006, 09:42 - İp: 85.***.**9.129
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Oğlum o öyle değildi

Sen şunu diyeceksin;

Son Pişmanlık neye yarar,herksein DSLR'si var,350D bu sınıfa yakışmadı yar.

Firar eder aklım başımdan 9500'e gider.Viran olmuş yıllarım varsın olsun 5D ister.

Tarih: 3 Eylül 2006, 14:12 - İp: 85.***.**1.141
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

boynuz kulağı geçermiş, ama duyamazmış.

bir teknomarkette 5D ilk çıktığında açık bir örneğini koymuşlardı. artık yok ama yine de o zaman bir elime alıp tutmuşluğum var yani.
20D nin elde duruşu bir ayrı güzel. bir rahat. 5D'nin biraz küçüğü gibi (elde duruşu!!!)
350D benim elime bile küçücük geliyor. parmaklarım sıkıştı valla. A100 daha bir ferah gibi 350D ye göre ama 20/30D başka bir ergonomik.
aslında özellikle 30D özellik olarak ve body olarak eos5'ime çok yakın. hatta bodysi aynı şekilde oturuyor ele.

yahu vermeyin tonla paraları dijitallere gidin fiyatları düşmüşken alın baba baba filmli kameraları. daha çok tartışırsınız sonra 10 katı parasını verdiğini dijitallerde spot ölçüm varmışmış yok muymuş, olmalı mıymış diye.
aldım 150 dolara makinemi 5 sene daha para biriktirip ileride almayı planladığınız makinedeki süper özelliklerin hepsi var.

Tarih: 3 Eylül 2006, 14:26 - İp: 84.***.**1.13
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

AF/MF ayarı makine üzerindeki bir düğmeyi ileri geri iterek değiştiriliyor.

Tarih: 3 Eylül 2006, 14:52 - İp: 85.***.**1.158
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Cüneyt abi AF/MF var ama netleme halkası yok.Ozaman nereden yapacağız ince ayarı?

Tarih: 3 Eylül 2006, 14:54 - İp: 85.***.**1.141
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada biraz düşündüm hakikaten benim kelepir makinemin ne gibi güzel özellikleri var o kadar pahalı giriş seviyesi dijitallere göre diye.
ilk aklıma gelenler,

toz önleyici sistem: her fotoğraf yeni bir sensör gibi. ne tozu?
full frame!!!
yalnızca partial değil spot ölçüm.
ergonomik. 30D gibi.
eye focus
arkadaki ikici teker
çooook uzun süre pozlayabilme.
custom functions'ı saymıyorum.

bir de bunlar için giriş seviyesindeki bir dslr'nin kaçta kaçı tutarını ödediğim düşünülürse. bilemiyorum...

Tarih: 3 Eylül 2006, 14:56 - İp: 84.***.**1.13
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Burfak iyi hoş diyorsun da bu zamanda kaçımız zaman ayırabiliyoruz fotoğrafçılığa.Yeri geliyor bilgisayar'a çektiğimiz fotoğrafları bile aktaramıyoruz 5dk için bile.Ancak zor durumda kalıyoruzihafıza kartımız dolduğunda mecburen siliyor yada aktarıyoruz.

Tarih: 3 Eylül 2006, 15:01 - İp: 85.***.**1.141
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=87859

İlker şu linke bir baksana.S3 harika bir çekim yapmış.Photoshop ile mi yapmış sence?

Tarih: 3 Eylül 2006, 15:05 - İp: 85.***.**1.141
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğrafları yaptırmanın tadı da bir başka oluyor ama.
çok daha özel oluyor. merakla beklediğin bir şey oluyor.
zaman yaratıyorsun yani.

zaten her kareye daha bir özen gösteriyorsun, daha bir özel oluyor, o yüzden çekeyim olursa olur olmazsa olmaz dediğin kareler pek olmuyor.
sonuç olarak dijitallerdeki gibi çok fotoğraf çekmiyorsun.
bir çok kişi bunu "çekemiyorsun" gibi algılıyor ama aslında "çekmiyorsun".

zaman buluyorsun yani kısaca.

Tarih: 3 Eylül 2006, 15:06 - İp: 84.***.**1.13
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Burfak Analog makinaların ayrı bir zevki olduğu muhakkak.

Keşke bizde o zamanlara yetişebilseydik.Şimdi bu teknoloji sebebiyle istesek bile olmaz.Fotoğrafı kendin basmak istesen bir yerde karanlık oda masrafı var.Fotoğrafçıda da bu masraf yine dijital baskılardan fazla.

Ama evet o konuda haklısın,çekemiyor değil çekmiyor.Ve çekse bile öylesine basmıyor deklanşör'e,daha bir filminin kıymetini bilerek,kadrajını kurarken ölçerek biçerek çekimini gerçekleştiriyor.

Tarih: 3 Eylül 2006, 15:11 - İp: 85.***.**1.141
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Cüneyt abi AF/MF var ama netleme halkası yok.Ozaman nereden yapacağız ince ayarı?

Netleme halkası olmaz mı hiç? Lensin en ucundaki halkadan çevirdiğinizde makine de MF modundaysa, yapabiliyorsunuz. AF modunda çevirmeye kalkmayın, lens moturunu zorlarsınız. Gerçi sizi anlıyorum o halka biraz ince ve zor ele geliyor ama idare edin artık. Sigma 17-70'deki gibi kalın ve tutulması kolay değil.

Tarih: 3 Eylül 2006, 15:27 - İp: 85.***.**1.158