mertbey1
mertbey1 (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Slr-like Yardımı Lütfen

merhaba dostlar
ailemin arkadaşlarımın tatil günlerimin özel günlerin fotograflarını çekip saklamak istiyorum
slr-like olarak
1-fuji 6500fd
2-canon s3
fiyatları 800 ytl civarında
dslr olarak
1-pentax k100d-
2-nikon d40
fiyatları 1000 ytl civarında düşündüm
sizce 200 ytl fazla verip dslr mi alayım
ikinci ögrenmek istedigim dslr makinayı body olarak alsam flaş ve lens almasam slr-like gibi kullanabilirmyim yoksa dslr makinalarda flaş ve lens kullanmak mecburimidir
şimdiden hepinize yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 8 Ağustos 2007, 20:05 - İp: 85.***.**8.232
metee
metee (üye)
Ankara / Amatör

pentax k100d al. nikon d40'ı tavsiye etmem. çünkü işi öğrendiğinde yeni bi bodye ihtiyaç duyarsın. ama k100d de işi ilerletince yeni lens alırsın.
dslr-like bi makine almanı tavsiye etmem. ben öle yapmşdım çünkü. ilk canon s2 almışdım. sonra 30d aldım. ama dslr da da rahatca öğrenebilirsin çekim tekniklerini. tek yapman gereken bolca çekim yapmak.

Tarih: 8 Ağustos 2007, 21:05 - İp: 88.***.**4.199
piri reis
piri reis (üye)
Bursa / Meraklı

Merhaba...

Öncelikli olarak burada bulunan kişilerin birçoğu bu işe aile ve dost fotolarımı çekeyim yeter diyerek başlamıştır. Fakat sonrasında eş dostlarda gördüğü eşsiz fotoları görünce kendiside aynı çekimleri yapmak istemiş ve kendisini diğer makinelere doğru yönlendirmiştir. Sana tavsiyem öncelikli olarak basit bir DSLR body ve ucuz bir lens al. Bu lens kit lens dahi olabilir. Kötü bir lens ile maksimum neler yapılabileceğini gör ve gözünü, gönlünü doyur. (Bu arada sadece body ile fotoğraf çekilemez ama flaşsız çekilir. Nitekim bu makinelerin üzerinde onboard flaş var. Onboard Flash yeterli gelmezse External flash ayrıca alabilirsin) Ondan sonra yavaş yavaş lens alma düşüncesine gir ve bir geniş açı, bir macro, bir zoom, bir tele lens alırsın ve fotoğraf çekmekten gerçek manada keyif alarak hayatına devam eder gidersin...

Dediğim gibi Flaşsız DSLR kullanabilirsin ama lenssiz asla...

Tarih: 9 Ağustos 2007, 08:39 - İp: 85.***.**7.141
s_a_i_h_l
s_a_i_h_l (üye)
Samsun / Amatör

merhaba
dslr-like düşüneceksen s9600 tavsiye edebilirim ama 6500fd içinde güzel diyorlar ben s9600 sipariş ettim 10 gün sonra elimde olacak inşallah

canon s3 için bi bayisine gittim ve elime aldım daha doğrusu pek alamadım çünkü tutmak için yapılmış yer ile lens arası o kadar darki ancak elime sıkıştırarak sokabildim

ustalar daha iyi bilirler ama video çekimi de yapsın diyorsan dslr-like bi makine düşün
yok video gerekmezse ve paranda yeterli ise slr al derim
ah biraz daha param olsaydı!!!

Tarih: 11 Ağustos 2007, 20:56 - İp: 88.***.**5.190
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

şimdilik 6500 yeterli derim.

bu makinede öncelikle beyaz ayarı,pozlama, diyafram vb. konularda pratik yapıp sonra slr'ye geçebilirsin.bir de bu arada bol bol çekim de yaparak fotoğrafçılığın hangi dalında ilerlemek istediğini bsaptyabilir ve daha sonra ona göre bir objektik+body alırsın.

yüksek çöüzünürlük dersen 1000 ytl civarı s9600de çok iyi bir seçim olabilir.

eğer slr dersen de nikon d40 alma derim.bence doğan görünümlü şahin

Tarih: 11 Ağustos 2007, 22:48 - İp: 85.***.**9.192
  • 1