luthier00
luthier00 (üye)
Eskişehir / Amatör

Dslr Seçenekleri Ve Reel Öneri...

Arkadaşlar konulara göz gezdirdim, çeşitli sitelerden fotoğraf makinaları hakkında bilgi almaya çalıştım. Gezdikçe kafam karıştı.

Almayı düşündüğüm makinada olmasını istediğim özellikler için şunları söyleyebilirim:

Kapalı alan, stüdyo ve yakın plan çekimlerinde kullanılacak. (ürün, portre, katalog ve sanayii çekimleri genellikle)

Makro çekimlerde yüksek performans sunacak.

Gece çekimlerinde ve manzara çekimlerinde (İç mimari ve tarihi dış yapı...) özellikle netlik açısından (kodakz650 kullanıyorum ve grenle başım dertte) istenilen sonuçları verecek.

Çalışma ortamım olabildiğince tozlu olduğundan özellikle sensör temizliğinde sorun çıkarmayacak.

Maliyet açısından 2000ytlyi geçmeyecek.

Her türlü manuel imkanı sunacak (netleme, odaklama vs)

Sony'nin iki ayrı objektifi de hediye olan modeli kafamı karıştırıyor ama emin olamıyorum.

Makina alma işi bitmiştir, artık bunla yaşarım diyebileceğim reel bir önerinize ihtiyacım var.

Çok istemişim gibi geldi ama yine de yardımcı olursanız sevinirim.

(Makinanın fiziksel kabalığı, batarya kullanım süresi gibi eksileri önemli görmüyorum.)

Tarih: 4 Ekim 2007, 19:46 - İp: 88.***.**5.253
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Ozaman Sony A100 sizin için en iyisi. Makro içinde ayrı bir lens alırsınız çünkü 75*300mm deki makro, gercek bir makro lens gibi olmayacaktır asla. İso 400e kadar iyidir. Daha yüksek isolar derseniz Canon 400D derim.

Tarih: 4 Ekim 2007, 20:04 - İp: 85.***.**5.142
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

İç mekan çekimleri yapacaksanız sony a100 size fazla yararlı olmaz.Gerçek makro yeteneği istiyorsan bir adet makro lens alman gerekecek maaliyetde 2000 ytl diyorsan iş oldukça zorlaşıyor. Bu durumda 2000 ytl civarına hem makro lens hemde dslr alabileceğin k100d veya k100d süper derim. Zira beraberinde gelen kitlens (kitlenslere göre)oldukça iyi sonuç veriyor. Kolay gelsin.

Tarih: 4 Ekim 2007, 22:26 - İp: 88.***.**3.170
luthier00
luthier00 (üye)
Eskişehir / Amatör

Teşekkür ederim.

Tarih: 4 Ekim 2007, 23:07 - İp: 88.***.**5.253
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bütçenize uygun makro objektif seçeeği sigma 70mm olur derim.

manzara ,gece çekimi için de tamron 17-50 500 dolara alınabilecek en iyi objektif kesinlikle.f2.8 sabit diyaframıyla iç mekanlarda çok işinize yarar.

canon eos 400d body ve bu iki objektif
sony a100 ve bu iki objektif işinizi rahalıkla görür.

tamron 17-50 yi spot piyasada 500 dolara, sigma 70mm makroyu da 700liraya türkiye garantili olarak bulabilirsiniz.
yine sigma 70mm yerine spot piyasadan tamron90mm alabilirsiniz.

2000 ytl yi biraz geçer ama buna değer emin olabilirsiniz.

hiç bir kit lensle bahsettiğiniz tarzda kaliteli iş elde edemezsiniz bu arada.

sensör temizliği konusunda hiç bir makine kesin bir çözüm üretememekte.

Tarih: 4 Ekim 2007, 23:28 - İp: 85.***.**5.252
luthier00
luthier00 (üye)
Eskişehir / Amatör

Cevap geldikçe kafam karışıyor... Sözünü ettiğini objektifler ve makinelerle yapılmış çekimlere bakıyorum iyice şaşkınlığım artıyor, ya ben ne istediğimi bilmiyorum ya da her istek için ayrı makine filan gerekli...

Bir arkadaş da az önce sonyden uzak dur demiş... Neye göre öyle dedi bilmiyorum ama canon olsun mutlaka diyor. canonun sözünü ettiğiniz modeli için de olumsuz bir yan belirtilmemiş forumlarda....

Objektiler sanırım ilk etapta ağır gelecek... Makinayı teknik açıdan yüksek tutup objektifi sonraya mı bırakmalı acaba?

Bu arada fiyatlardan söz ettim annem de diyor ki beni prenses gibi gösterecekse hemen alalım...

Açıklama için teşekkürler.

Tarih: 4 Ekim 2007, 23:46 - İp: 88.***.**5.253
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

sony işe yaramaz diyen arkadaş neye dayanarak demiş bilmiyorum. ben kullanıyorum ve iç mekan çekimlerinde şimdiye dek problem yaşamadım.

canon 400d kötü değil. kit lensi rezil bir lens olarak biliniyor.ama makine oldukça iyidir. gövde kalitesi, tasarımı filan A100,d80,k10d gibi makineler gibi iyi değil ama resim kalitesi onlar gibidir.

tamron 17-50,tamron 90 ya da sigma 70mm. hepsi de harika lensler bunların.

Tarih: 5 Ekim 2007, 00:02 - İp: 85.***.**5.252
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony A100 (body) = 1257 YTL
Sony HVL-36AM harici flaş ünitesi = 410 YTL
Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC MACRO = 663 YTL
---------------------------------------------
Toplam yekün = 2330 YTL

Fiyatları işkembe-i kübraadan atmıyorum işte online linkler, muhtemelen babadan kalma offlıne piyasada daha ucuzdur:

http://www.morfare.com/asp/show_stock.asp?product=1%20DSLR-A100
http://www.morfare.com/asp/show_stock.asp?product=HVL-F36AM
http://www.yalcinlar.com.tr/product.asp?numRecordPosition=86&P_ID=2204&strPageHistory=cat&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=86

Neden böyle bir konfigürasyon öneriyorum:

Sigma 17-70, çünkü hem geniş açı sağlayıp hem de yeterince makro yapabilen en hesaplı lens. Tamron 17-50 daha keskin lens ve ucuz ama makrosu yok. Carl Zeiss 16-80 süper lens ama ne makrosu var ne de fiyatı büyçeye uygun.

Sony HVL-36AM veya 2.el bulabiliyorsan Minolta 3600HS(D), ikisi de aynı. Şimdi diyeceksinki "harici flaş kusur kalsın". Ama kazın ayağı öyle değil işte, birincisi sözkonusu flaşın "wireless" özelliği var. Makinanın üzerine takarsan endirekt aydınlatma gibi bir avantaj sağlayacak, iç mekan çekimlerinde gerekli olabilir. Portre çekimlerindeyse, annenin 1-2 metre sağına veya soluna yerleştirip aydınlatmayı wireless yaparsan sonuçlara inanamayacaksın, prenses gibi görünecek.

İnanmıyor musun, şu makaleye bir bak:
http://www.friedmanarchives.com/flash.htm

Tarih: 5 Ekim 2007, 00:57 - İp: 85.***.**9.206
  • 1