bilgenoy
bilgenoy (üye)
İstanbul / Meraklı

Deniyorum Ama Bana A 300satmıyorlar

İnanın almayı denedim ama makineyi elime aldığımda satıcıya peki siz neyi tavsiye ederdiniz bunun yerine diye sormaktan kendimi alamıyorum bu seferde (ilkinde karşıma canon 400 d yi cıkardılar) aynı fiyata bu daha iyi dediler.
bugun baska bi rmagazaya gittim buseferde karsıma 3 makine koydular

Nikon D 80
SONY A 300
Canon 1000 D

Satıcının tavsiyesiyle aklım gitti nikon a ( oldurucek bu kararsızlık beni siz nedersiniz

Tarih: 28 Mart 2009, 22:46 - İp: 88.***.**3.107
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ya kardeş, burada milleti ne uğraştırıyorsun.
madem satıcıların fikri önemli, al bir canon veya nikon rahat et..
buradakilerin yazdıkları boşa gidecek nasılsa yine.. bu işi en iyi satıcılar bilir!
sen sony de huzur bulmazsın.

al canonu huzura er..

Tarih: 28 Mart 2009, 22:55 - İp: 88.***.**9.244
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ne güzel ne güzel,
satıcıya bir sorun bakalım, onunla yapıp digeriyle yapamayacagınız ne varmıs?
mesela govdede titreşim onleme sistemi varmıymıs onerdigi bu makinelerde
liveview hangisinde daha hızlıymıs, hatta en hızlı af live view hangisindeymiş?
----------------------

boyle onu dediler bunu dediler diye aklınızı surekli karıstırcaksanız acık konusmak gerek..alınırsanızda artık canınız asgolsun..

amacınız fotograf cekmekmi?
oncelikle bu soruya cevap verin.
amac fotograf cekmekse bunların hepsi zaten fotograf cekiyor.
-
yok amac, o makine bunu dover bu makine onu yener karsılastırması yapmaksa,her makineden daha ıyısı mutlaka vardır.satıcıya az daha sorsanız karsınıza 50d sini d90ını 300d sini 5d sini serer durur.
sizin seviyeniz nedir,bilginiz nedir umrunda olmaz...

-----------
fotografcılık gecmişiniz nedir? bir dslryı hakkıyla kullanabilecek bilgiye sahıpmisiniz?
bunuda kendiniz cevaplayın,
-
bir dslrnin dogal gereksinimi olan farklı amaclar için farklı lensler,filtreler vs. alacak butceyı ayıracakmısınız?
bunuda cevaplayın.
-
ve sonra dusunun ben hangi modeli yada markayı seviyorum..
--
verdiginiz cevaplarda kendinize karsı durust olursanız,buyuk ıhtımalle bir dslrye bile ihtiyacınız olmadıgını goreceksiniz.
----------------
ayrıca, o bunu dedi bu onu dedi diye alacagınız makineyı kendiniz sevmezseniz cekeceginiz fotograflardan cok hayır beklemeyın..
bu makinelerin hiçbirinin birbirinden olmazsa olmaz aman aman farkları yok, hangisine içiniz ısındıysa onu alın..
satıcı ticaret yapıyor, sizin ihtiyac ve isteklerinizi umursadıgını dusunmek biraz fazla iyimserlik olur.

----------
panctoma katılıyorum...

Tarih: 29 Mart 2009, 00:19 - İp: 78.***.**5.227
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Satıcının tavsiyesine şaşmamak gerek, bildiğim kadarıyla bu üçü arasında en pahalısı D80.

Peki o satıcı D80'in üzerine VR lens takınca kaç gayme ödemen gerektiğini de söyledi mi ? Ya peki 1000D'nin üzerine IS lens takınca kaç para bayılacağından da bahsetti mi ?

Eminim o satıcı "LiveView" özellliğini ballandıra balandıra anlatmıştır. Peki ama bu LiveView denen meretin bir DSLR kullanıcısı için anlam ifade ettiği tek durumun yere eğilip böcek resmi çekmek veya kalabalıkta başüstünden çekim yapmak gibi gözün vizöre yaklaştırılamayacağı gibi zamanlar olduğuna değindi mi ? Bu durumda sabit LCD ne halta yaradığı hakkında hepimizin bir fikri vardır sanırım.

LiveViaw anında esas sensörü kullanan sistemlerin AF hızı konusunda ne hallere düşütüğünü o satıcıyla konuşmanıza gerek yok neyseki, çünkü denemesi bedava.

Daha önemlisi bu satıcının bizzat kendisi DSLR kullanmış mı. Mağazada kurcalamaktan bahsetmiyorum, eve götürüp kurcalamaktan da bahsetmiyorum, bu adam harbi harbi fotograf çekip mi sölüyor hangi makinanın iyi olduğunu ? Bunu sordunuz mu ? Burada size tavsiye veren arkadaşlar öyle yaptılar çünkü.

Ben söyleyeyim : kıyıda köşede kalmış birkaç küçük esnaf dışında, satış elemanlarının %95''nin DSLR ile DSLR-like arasındaki farkı bildiğinden emin değilim. Bunları point-and-shoot makinallarda ayırıyorlardı çünkü boyutları ve fiyatları farklı. DSLR-like ile DSLR arasındaki farkı bilen %5lik mutlu azılığın birle büyük bölümü farkı sadece "birinin lensinin değiştirilebilr olması" olarak algıladığını sanıyorum.

Bu arada Canon 450D kullanma talihsizliği yaşadım. Çok ciddi bir derdim var :
"White Balance" yapmanın kolay bir yolu var mı? Yani "preset" birşeylere kurmak kolayda "kelvin" veya spot ölçümle örneklemenin menü paralamadan kolay bir yolunu koymuşlar mı buna ?

Tarih: 29 Mart 2009, 01:48 - İp: 85.***.**6.33
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

daha önce enzer bir olay meydana gelmişti. Nikon D200 kullanıcısı çektiği fotoların soluk çıktığını makinasını satmak istemişti. Yorumlarda makanaya ve kendine zaman ver hemen satma çünkü bu sorun senden kaynaklanıyor denmişti. Tama diyen arkadaş 1 hafta geçti geçmedi bir konu daha açtı. Renklerin sorunlu(soluk) çıktığını böyle giderse makianayı değiştireceğini yazmış yine.
Al birini vur ötekine misali buradada var aynı olay. Bence birisi makinasını satsın diğeride canon yada nikon alsın. Madem amatörüz o zaman sizi tatmin edecek içinize sinecek makianayı alın. İçiniz rahat etsin.
Bu içine sinmekle ilgili t_yaman çok güzel kelam etmişti bulamadım şimdi.

@antika,
forumda hem 450D kullanan hemde yardım sever savage24 nickli arkadaş var. Cevap gelmezse ona bi soruver.

Tarih: 29 Mart 2009, 10:09 - İp: 78.***.**6.42
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

A 300 kullanıyorum çok memnunum ve en iyi giriş seyiyesi makine olduğunu düşünüyorum. Maalesef kolay bulamadım. Bulana kadar tırmaladım. Bir canon yada nikon her zaman daha kolay bulunur. Ellerinde kalacağından korktukları için 1000D de önerirler, 400D de. Hatta o 400d önerene neremlee güleyim yada söveyim seçemedim. Ayrıca A300 bu kadar talep edilen bir makine olmasına rağmen kolay bulunamaması çok düşündürücü. Elinde olan satmadığı için hadi ikinci eli pek yok ama ilk elide yok. Ne hayyamı kaldı ne doğubank'ı ne sirkeci eminönüsü nede gittigidiyor'u yada diğerleri. Neyse al eline bak. Hangisi içine sinerse güle güle kullan. ama bence ısrarla a300 iste.

Tarih: 29 Mart 2009, 13:07 - İp: 88.***.**1.169
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Trakyadaki seçiminiz hayırlı olsun @badboy79tr .
A300 Sony ürün,mevcut gezdiğiniz mahal mertebesindeki yerlerde var..İyi çekimler..
[hayyama pek gelmez düşmez zati bahsi geçen ürün.]

Tarih: 30 Mart 2009, 16:22 - İp: 88.***.**5.48
royas
royas (üye)
İstanbul / Amatör

Bana da satmamaya çalışmışlardı ama bu ben ısrarla istedim ve aldım. bir örnek vermek istiyorum. 4-5 ayrı yalçınlar bayisine gittim ve farkettim ki hepside farklı markaya iyi diyor. ne derlerse desinler. a300 iyi bir makina.

Tarih: 30 Mart 2009, 16:49 - İp: 88.***.**1.24
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Satıcı bir malı elinden çıkarmak isterse tez satmaya bakar, anladınız değil mi..

Gıda marketlerinde de ind giren ürünler içinde aynı şey genelde..Hadi orada ev tüketimi ve gıdaya dayanan unsur.
Makina öyle değil uzun müddet içinize sinerek kullanacağınız alettir.Siz ısrarla isteyin son fiat ve ürünü, onlar düşünsün gerisini..

Tarih: 30 Mart 2009, 17:50 - İp: 88.***.**5.48
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

Konunun adını görünce biraz güldüm açıkcası.Deniyorum ama olmuyor.
İyi de bu bir alışveriş için kurulacak bir cümle değil ki
Siz ne istediğinizi bilin.Gidin ve alın.O kadardır.Burada bu kadar insan var.
Sorun soruşturun.A300 e kötü diyene pek rastlamadım.Ayrıca A300 değil de 1000 D ya da 400D öneren zihniyeti hiç anlamadım.Hadi yine D80 neyse.nikonun iyi makinalarından birtanesi.
Gidin isteyin parasını verin ve çıkın.Bu kadar basit , inanın.

Tarih: 30 Mart 2009, 18:17 - İp: 81.***.**3.48
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Pazarbey'in başına gelenler kimsenin başına gelmemiştir arkadaşlar,mesela dedik..

Tarih: 30 Mart 2009, 23:38 - İp: 78.***.**8.66