bilgenoy
bilgenoy (üye)
İstanbul / Meraklı

Deniyorum Ama Bana A 300satmıyorlar

İnanın almayı denedim ama makineyi elime aldığımda satıcıya peki siz neyi tavsiye ederdiniz bunun yerine diye sormaktan kendimi alamıyorum bu seferde (ilkinde karşıma canon 400 d yi cıkardılar) aynı fiyata bu daha iyi dediler.
bugun baska bi rmagazaya gittim buseferde karsıma 3 makine koydular

Nikon D 80
SONY A 300
Canon 1000 D

Satıcının tavsiyesiyle aklım gitti nikon a ( oldurucek bu kararsızlık beni siz nedersiniz

Tarih: 28 Mart 2009, 22:46 - İp: 88.***.**3.107
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

A300 alana hayırlı olsun güle güle kullansın ,
Nikoncu Kenan abinin bir sözü var , bazı fotoğrafçılar takıntılı olur der .
Benimde Gren takıntım var , Greni az olduğu için CMos sensoru tecih ederim ,
O'da canonda ve nikon D90 ve D300de var ,
Birde nikon D80 Cmos sensorlu olduğu halde greni netliği kaybetmeden çok iyi temizliyor ,
başka ucuz fiyatlı grensiz makina bilmiyorum ,
samimiyetle diyorum fotoğraf makinesi grensiz olsun hiç marka seçmem kullanırım .

Tarih: 31 Mart 2009, 01:28 - İp: 85.***.**6.250
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sayın Akkaymaz..

Cmos sensör ile CCD sensör arasında yüksek isoda artık öyle büyük bir fark yoktur.
Ayrıca D80, Cmos sensörlü değildir, CCD sensör vardır D80'de..

Bir yanlışınız daha var.

D80 noiseleri düzelteceğim derken maalesef detayları bozmakta ve azaltmaktadır.
Kendimizi kandırmamalıyız, bu sadece D80 için değil, tüm makineler için geçerli..

Hatta dilerseniz, NİKON D90 MODELİNİN BİLE YÜKSEK İSODA NASIL DETAY KAYBI YAPTIĞINI KANITLAYABİLİRİM

Her makine yüksek isoda temizlik yapar ve bu temizlik detay kaybına yol açar.

Bunun onlarca kanıtını burada paylaşabilirim.

Sitemizden "feridunb" nickli üye, D80 ile ilgili noise sıkıntısını forumda yazdı daha önce..
Önce forum sayfası ayarınızı, "yeniden eskiye" göre ayarlayın ve aşağıdaki yazıya tıklayın.

TIKLAYIN FERİDUNB'un CEVABINI OKUYUN ve ÖRNEKLERİNE BAKIN

Ya da ben feridunb arkadaşın eklediği örneklerden buraya %100 krop taşıyayım.

işte nikon d80 iso testi.. Tripod ile çekilmiş örnekler:

İSO 100

iSO 1600

Görüldüğü gibi iso 1600 değerinde noise düzeltme yaptığı için DETAYLARDA CİDDİ ORANDA DEFORME ve AZALMA SÖZ KONUSU

#panctom' tarafından 31.03.2009 02:45:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2009, 02:20 - İp: 88.***.**8.86
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d80 ve d90 ucuz makineler degil.
d90 hadi neyse yenı cıktı ve gayet iyi bir makine ancak, d80 hala daha haddinden fazla pahalı bir makine..
kesinlikle fiyat performans olarak basarılı bir makine degil..
ayrıca d80ın noise konusundada cok basarılı oldugunu dusunmuyorum..
-----------
kaldıki bana sorarsanız makine iso 400e kadar temiz fotograf versin yeter,bunun ustu degerler zaten cok ekstrem durumlar için gerekli olur..
makineyı zaten iso 100de kullanan biri iso 1600'de kabul edilebilir fotograf verse ne yapsın..

Tarih: 31 Mart 2009, 03:13 - İp: 78.***.**2.27
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Gaijin ve Panctom D80 konusunda çok haklılar, aynen katılıyorum.

Bilgenoy;
Nikon D80 için zaten yazılabilecek herşeyi yazmış arkadaşlar. 1000D iş görür elbet ama A300 ün özellikleri parlıyor resmen. Bence siz bir daha deneyin

Bir de şöyle bir durum var aslında, pişman olma meselesini çok abartıyoruz. Sanki dönüşü olmayan bir yola mı giriyoruz ki? Alırsın makineyi, kullanırsın ve diyelim ki pişman oldun (hiç sanmıyorum ama öyle diyelim), çok çok 1 sene katlanırsın bu ağııır eziyete . Zaten o sırada kullanmak istediğin marka model de belirlenmiştir iyice. Satarsın ekipmanını, gönlünden geçeni alırsın. Başlangıçta çok fazla para yatırımı yapmazsanız öyle ahım şahım bir maddi kayıp da olmaz (ama makineyi satın, Pazarbey gibi yakmaya kalkmayın).

Tarih: 31 Mart 2009, 08:15 - İp: 78.***.**5.148
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

D80 güzel makine yaa. Kuzenimde var. Severek kullanıyor. Bende elime alıp bir kaç kare çekmiştim. Tatminkar geldi. Ama öyle az ışıkta noise falan bakmadım yada konuşmadım. Üzerindeki lens 18-200 idi yanılmıyorsam. Oda benim A300 ümü henüz görmedi. Zaten görmesin. Altta kalmamak gibi bir huyu var. Gider kendine alır.

Tarih: 31 Mart 2009, 14:11 - İp: 88.***.**9.198
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu makinelerin hiçbiri kötü degil zaten,oylede bir algı olusmasın..

ancak aynı paraya daha iyisini veren varsa NİSPETEN KÖTÜ demektede sakınca yok..
fiyat performans olarak yerlerde geziniyor d80..
hala daha 2000 lira cıvarında (sanırım ustunde) geziniyor fiyatları,ki muadillerine bakarsak sacma bir fiyat...
aynı ozellikte iki makineden biri 1000 dolar biri 1500 dolarsa 1000 dolar olan fiyat/performans acısından daha iyidir, ve aynı ozelliklere sahıp olduguna gorede daha iyidir diyebiliriz rahatlıkla...
cunku fiyatta tıpkı ccd gibi liveview gibi megapiksel gibi bir makine özelligidir. ustelik satınalmayı en fazla etkileyen ozelliklerden biridir.
----------------------------------------------------------

a300 satmıyorlar gibi bir durum yok,sadece almak istediginiz makineden emin degilsiniz ve kardeşim ben a300 istiyorum bosver gerisini diyecek cesaretiniz yok..
çünkü oncelikli amacınız fotograf cekmek degil.. boyle bir sonuc cıkıyor buradan...

Tarih: 31 Mart 2009, 20:55 - İp: 78.***.**9.254
nertoxian
nertoxian (üye)
İstanbul / Amatör

İnanın almayı denedim ama makineyi elime aldığımda satıcıya peki siz neyi tavsiye ederdiniz bunun yerine diye sormaktan kendimi alamıyorum bu seferde (ilkinde karşıma canon 400 d yi cıkardılar) aynı fiyata bu daha iyi dediler.

tamam yaa gel bırlıkte gıdelım. bende d80 alacagım ben adamla ugrasırken sen a 300 alıp kacarsın

Tarih: 1 Nisan 2009, 00:34 - İp: 85.***.**1.178
bilgenoy
bilgenoy (üye)
İstanbul / Meraklı

Öncelikle bana kızan üyelere sesleniyorum provakatif ve bi baslık kullandıgımı biliyorumn ve reklamın iyisi kotusu olmaz diyorum belki sıradan bi şekilde sorsam cevap yeterince almazdım die kışkırttım biraz
Bilgi paylaşan herkese cok teşekkür ederim.ornegin nikon d 80in fiyat performansının iyi olmadıgının bılmıyodum bu onemliydi benim için
Bunun dısında şirketimin calıstıgı profesyonel fotografcılar danda fikir aldım onların genel kanısıda nikon canon yonunde ama onlarında yeni cıkan makineleri takıp edip kıyaslama yaptıklarının dusunmuyorum genel bi kanı sadece ,bu hafta almayı planlıyorum a 300 umu tekrar tesekkurler

#bilgenoy' tarafından 03.04.2009 21:26:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2009, 21:21 - İp: 88.***.**6.244
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Aldınız mı makina alamadınız mı hâla makina..Sony R1 alın en iyisi o..

Tarih: 3 Nisan 2009, 21:27 - İp: 78.***.**5.67
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Profesyonel fotoğrafçılar mı? Kim onlar? Valla dükkan açacaksanız, camına da yazacaksanız düğün fotoğrafları, kamera çekimi yapılır, vesikalık çekilir diye o zaman tabi ya Canon Mark III yada Nikon D700 yada üstü neyse işte. 5000-7000 lira civarı aletler, bir senede çıkarırsınız masrafını.

O proflardan biride amcamdır 20 seneyi aşkın bu işten ekmek yiyiyor. Gittim A300 ileyanına, baktı..."Niye Sony? Minolta alsaydın ya" dedi.
Bu arada kendisi fuji 7000 kullanıyor. Düğün fotoğrafları için Artık. Ne diyeyim daha?

Bir yerde ağını yamamayan senelerin koca reisi bir yerde kendine milyarlık olta takımı alan yazlıkçı. Gerçi o bana portre çekmeyi öğretse ben ona HDR yi öğreteceğim ama. Gerek yok diyo usta PS ci.

Tarih: 3 Nisan 2009, 22:03 - İp: 212.***.**9.23