g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Video Özelliği

Merhabalar
Salı günü D90 alıp trabzona gitmeyi planlıyorum.
Gitme olayı kesin ancak makineyi alma olayım kesin değil video özelliği sebebiyle.
D90 ın bazı amatör çekimlerinde telefonla tv'i çekerken olan siyah çizgilere rastladım.
Acaba bunlar encode esnasında kullanıcı sebebiyle gerçekleşmiş bir durum mu?
Yoksa D90ın böyle bir eksikliği var mı ?

Eğer o çizgiler olacak ise ya 550D alacağım ya da tavsiye edeceğiniz nikonun başka bir modeline yöneleceğim.

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 31 Ocak 2011, 00:04 - İp: 78.***.**5.187
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

öncelikle şunu sorayım d90 gibi profesyonel makine alıyorsunuz ve video özelliğine takılıyorsunuz neden? eğer amacınız video çekmekse video kamera al. bende daha bir hafta önce d90 aldım gerçekten mükemmel bir makine. 550d ise giriş seviyesi bir makine.lütfen video özelliğine takılmayın. amacınız fotoğrafçılık ise kesinlikle d90 alın.zaten d90 ın üzerinde gelen lensi 550d nin üzerinde gelen lensini 10a katlar. d90 ds 18-105 VR lens geliyo 550d de 18-55 IS lens geliyo.

Tarih: 31 Ocak 2011, 08:33 - İp: 78.***.**4.151
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

yanlış bilgi veriyorsunuz
d90 profesyonel 550d giriş seviyesi lafını heryerde kullanmayın derim.

550D d90'dan fiyatına göre çok daha performanslı ve daha yeni bir modeldir.
d90 sadece pro özellikleri sunan bir gövdeye sahiptir, büyüktür ağırdır çok tuşu vardır ama bir pro kamera asla değildir.

burda uzun uzadıya karşılaştıracak değilim ama sitede birçok konu var. d90 ile 550D'yi detaylı bir incelemenizi öneririm.

video özelliği için bir model seçecekseniz d90 en son sırada olmalı. 3 senelik bir kamera neredeyse.
720p ve 20fps'de yapılan kayıt 550D'nin fullHD 1080p 24fps ve 720p 50fps kayıtlarıdan çok daha kötüdür.
işinizi görür mü tabiki görür orası ayrı.
ben video özelliği için kamera alınmasına karşıyım, sürekli netleme yapılamamasından dolayı odaklamayı hep siz yapacaksınız, o da biryerden sonra can sıkar.

Tarih: 31 Ocak 2011, 09:22 - İp: 88.***.**1.221
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

@ ozay_kabak
üslubunu düzelt, daha çok bilgi edin ve öyle gel karşıma.

@rockhound
550D ve D90 karşılaştırmasını çoğu siteden takip ettim, bir mağazada keşif makinaları üzerinde 2sini de test ettim.D90 ın ISO başarımı daha yüksek, AF olayı daha başarılı ve hızlı.Düğmeler de gayet güzel yerleştirilmiş ve Canondaki gibi menüye sık sık girme olayına son veriyor.

Ancak az da olsa video işlevine ihtiyacım olacak.720p@24fps yeterli benim için. Keşif makinasında çektiğim videoda dediğim gibi bir sorun çıkmadı ancak ışığın yeterli olmadığı durumlarda böyle bir durumun ortaya çıktığı anlaşılıyor videolardan.Trabzon'a giderken kısa bir film çekmek istiyorum yolculuğumu anlatan. Video başına 5 dakikalık sınır benim için oldukça yeterli.Tek sorun o siyah çizgilerin oluşması.
Görüşünüz için teşekkürler.

Bir not:
D90 18-105 VR veya 18-200 IS lens ile geliyor evet, gayet de güzel lensler
ancak 550D nin birçok kit lensi var, 18-55 IS, 18-135 IS, 18-55 IS + 55-250 IS, gibi.Daha geniş araştırma ile insanları bilgilendirmeye çalışın.Buradaki hiç kimse sizin uşağınız değil üslubunuza dikkat edin.Sırf kendi makinenizi kötülememek için başkalarını isteğiniz yönünde yönlendirmeyin.Sözlerim sahibine ulaşmıştır umarım.
Teşekkürler

Tarih: 31 Ocak 2011, 16:55 - İp: 78.***.**9.121
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

d90 alırsanız pişman olmazsınız 550D alırsanız da pişman olmazsınız.
d90 ömrünü doldurdu,çok tutulan başarılı bir model fakat yerine yeni modeli çıktı ve fiyatları düşmeye başlayacak bunuda gözardı etmeyin derim.

buarada d90 ile sadece 18-105 VR gelmez, 550D ile de sadece 18-55 IS gelmez. size satan öyle söylemiş olabilir d90

#rockhound' tarafından 01.02.2011 11:14:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Şubat 2011, 09:15 - İp: 85.***.**6.94
bahcekapili
bahcekapili (üye)
Trabzon / Meraklı

Geldiniz mi Trabzona Ben Trabzondayım. Buyrun gelin bir çayımı için.

Her iki makine de güzel makineler. 550D daha yeni ve daha teknolojik. ISO başarısı bakımından kesinlikle D90.dan çok geri değil 550D. Artan MP.ye rağmen kullanılan teknoloji ISO başarısını etkilememiş. Bir önceki 500D.den çok daha iyi olduğunu söylemek hiç yanlış olmaz. Ayrıca Camera Raw.da ne kadar luminance ne kadar chroma noise azaltma işlemi uygulayacağınız tamamen size bağlı. Bu sadece 550D için geçerli değil. D90 içinde aynı şekilde.
550D.nin 18 MP.lik sensörü çok daha fazla detay veriyor. Özellikle raw çekim yaptığınızda daha da muhteşem. Nikon.un avantajı direkt jpeg çıktılarında genel olarak çok iyi detay - noise azaltma dengesi kurmasından kaynaklanıyor.

Öte yandan 550D.de birçok işlev için menüye girmeniz gerekiyor. Nikon.un D90 modeli zaten 550D serisine denk gelmiyor. Ara model gibi birşey. 550D.nin direkt rakibi Nikon.un 5000D makinesidir. D90.da gövde üzerinde direkt ulaşılabilecek birçok işlev var. Bu bakımdan D90 Canon.un 40D ya da 50D modeline daha yakın gibi duruyor. Son zamanda Canon direkt D90 seviyesinde rakip bir 60D modeli piyasaya sürdü nitekim.

DSLR makine video çekmek için alınmaz tabi. Sürekli video çekerseniz o sensöründe bir ömrü vardır. Sürekli direkt ışığa maruz kalan sensör sürekli uzun pozlama çekim yapmış bir makine gibidir. Yorulur. Zamanla renk doygunluğunu da kaybeder. Harap olur gider. Tadında kullanmak gerekir. Hiç şüphesiz bir DSLR.nin sensörünün vereceği sığ alan derinliği hissi piyasada satılan 1/6".lik küçücük camcorder sensörlerinden çok üstündür. Sürekli AF yapamamak bence çok dert değil. Sürekli AF isteniyorsa bildiğim kadarıyla bunu sadece Nikon D7000 yapabiliyor. Bu da çok gerekli değil.

Sonuçta zamanla yeni lensler almanız gerekecek. Geniş açıdan teleye ve makroya kadar birçok seçenek sunan Canon ve Nikon bence tartışmasız liderdirler. Sony, Pentax, Olympus gibi makineler ise çok iyi gövdeler üretmelerine rağmen sınırlı ve pahalı lens seçenekleriyle ileride sıkıntıya sokar.

Tarih: 1 Şubat 2011, 13:34 - İp: 85.***.**7.203
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

İlginiz için teşekkürler bahcekapili
Şuan trabzonda değilim.Yarın bir davam vardı nasıl gözümden kaçtı bilmiyorum.Bugunkü biletimi iptal ettirdim, yarın akşam yola çıkıyorum inşallah

D90 da video çekimi sırasında o çizgiler oluşmuyor olsaydı ben şuan buraya görüş belirtmek yerine yeni aldığım D90' ımı deniyor olacaktım

Hemşeriyiz sonuçta bilirsin karadeniz insanı kısayolları sever, o yüzden menüye girip uğraşmak hoşuma gitmedi

D90 alıp kazandığım parayla da dslr-like alırım zamanla inş.

D90ın yenilenme durumu var mı acaba ?
Öyle bir durum varsa trabzondaki bir arkadaşımdan ödünç alırım D90ı bir süre de kiralarım burda yenisi çıkana kadar

Tarih: 1 Şubat 2011, 16:15 - İp: 85.***.**4.11
bahcekapili
bahcekapili (üye)
Trabzon / Meraklı

Hocam elimizde bir tane D90 var 18-105 VR kitle. İlgilenirseniz Trabzonda göstereyim size. Hem elinize alır çekim yapar isterseniz de almazsınız. Makineyi yakından görüp test etme imkanınız olur. Hatta bendeki 550D ile karşılıklı test edebilirsiniz.

Tarih: 2 Şubat 2011, 19:51 - İp: 88.***.**2.98
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Satılık mı acaba anlamadım
Tam olarak neresindesiniz trabzonun.Akçaabat yenimahalle'ye gidicem ben.Orda ev

Trabzona gelirsem makineyi de alıp geleceğim.Yanımda kafadarım olmayacağı için makinemle başbaşa kalacağım

Tarih: 2 Şubat 2011, 22:11 - İp: 78.***.**2.45
bahcekapili
bahcekapili (üye)
Trabzon / Meraklı

Makine benim değil Trabzonda Nikon bayisi bir abimiz var. Onunla ortak çalışıyoruz bazen ikinci el makinelerde.

Ben Yomra ilçesinde çalışıyorum. Bürom orada. Aramızda yaklaşık 30 km var. Akçaabatta kalacaksanız Akçaabatın orta mahallesindeki eski Akçaabat evlerini sorup görmenizi ve fotoğraflamanızı tavsiye ederim.

Bu arada şunu söyleyeyim bende yıllardır Nikon kullandım. D90.da kullandım ama EOS 550D.nin 18 MP.lik sensörü detay konusunda D90.ın önünde. Burada tabiki esas olan objektif. Ben Tamron 17-50 ve Canon 70-200 f/2.8 L ile kullanıyorum. Özellikle 70-200.ün kontrastı ve renkleri tartışılmaz. 18-55 IS optik olarak gerçekten kötü. Kit objektifiyle alanlar birşekilde elden çıkarmaya çalışıyorlar. Makineyi kit objektifiyle değerlendirmek yanlış olur. Bu arada Nikonun 18-105 VR.si kesinlikle Canon.un 18-55 IS objektifinden çok çok iyi. Neticeleri de haliyle daha iyi.

cameralabs bu iki makineyi karşılaştırmış ama birini 18-105 VR diğerini de 18-55 IS ile. Bu olacak iş değil. Her iki makineye de Tamron 17-50 2.8 takıp değerlendirmek bence daha mantıklı. 18 MP.lik sensörün hakkını verebilecek iyi bir objektifle sonuç kesinlikle mükemmel.

Tarih: 3 Şubat 2011, 23:02 - İp: 88.***.**2.98
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

D90 12.3 MP olmasına rağmen 18.1 MP lik 550D den daha keskin fotoğraflar çıkardığını gördüm aynı obje üzerinde değerlendirilince.

Eğer siz aynı lens ile karşılaştırılmamıştır diyorsanız sizden büyükçe bir ricam olacak
Her iki makinayla da aynı lensi kullanarak aynı nesneyi (detaylarını karşılaştırabilceğimiz) çekip, sonuçları bana yolayabilir misiniz?

Eğer imkanınız varsa ve sizin için sorun olmayacaksa bu benim için büyük etken olur makinayı almamda

Tarih: 4 Şubat 2011, 15:28 - İp: 78.***.**0.212