bdos
bdos (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Eskimi??

Herkese selamlar, uzun zamandır fotoğraf sitelerini takip ediyorum.
Bu ve başka sitelerde yaptığım araştırmalarla ilk alacağım makine için karar vermeye çalışıyorum. Fiyat/Özellik bakımından Nikon D90'a karar kıldım aslında. Ancak D90 çıkışı 2008 gözüküyor ve teknoloji anlamında eski bir makine de almak istemiyorum. Hobi olarak yapmak istediğim fotoğrafçılık konusunda önerilerinizi almak isterim.

Şimdiden çok teşekkürler..

Tarih: 20 Nisan 2011, 14:17 - İp: 77.***.**2.206
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

2008 olması işi bozuyor hakikaten.

2012 yılında çıkacak makineler nasıl fotoğraflar çekecek kimbilir.
Parrot un yeni cihazı gibi uçan makineler yapacaklarını düşünüyorum..

Koordinatları vereceksin, kendi çekip gelecek.

Zaten fotoğrafta çeken insanın bi önemi yok. Sadece makine önemli. O yüzden en yenisini, en iyisini almak lazım...

Al makineyi, sal balkondan, kendi çeksin gelsin...

Tarih: 25 Nisan 2011, 23:23 - İp: 78.***.**4.98
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Ya siz de... Adam bir soru sordu pişman oldu. Tabi eski makine 2008 yılında üretilmiş. Yok foto kalitesiymiş yok şu yok bu... Bu seviye DSLR ler arasında uçurum yaratacak fotoğraf kalitesi farkı var mı?. Hepsiyle memnun kalrsınız. Ben sanmıyorum Sony a500 le çektiğim fotoğraf ile Canon 550d ile çektiğim fotoğraf arasında kalite olarak çok çok belirgin fark olsun.

Yapmayın arkadaşlar bence soru mantıklı. Peki canon d 60 eski bir makine mi diye sorsaydım nasıl cevap verirdiniz? Pek çoğunuz derdi ki; iyi makine ama eski. Nikon d90 tabiki iyi bir cihazdır ama onu bilmeyen ve fotoğrafçılığa benim gibi yeni başlamış ya da başlamak üzere olan bir ikişi için soru gayet mantıklı.

Bir arkadaş netten arat falan demiş, "bak fotoğraf kalitesine" demiş. Eee ben nikon d70 fotoğrafı da gördüm. Mükemmel idi ne yapıcaz onu mu alacaz?(Alınabilir muhakkak ama belki bazı teknolojik özellikler bekliyor arkadaş) Ayrıca arkadaş zaten araştırmasını yapıyordur kendince ama bir de uzman birinden duymak istiyordur. Ne yapalım yani insanlara konu açmadan önce araştırmak zorunlu kuralı mı getirelim? Tamam armut piş ağzıma düş e de karşıyım ama insanları direk "herşeyi ibzden bekliyorsun" anlamına gelecek cevaplara da karşıyım.

Kısaca şunu da eklemek isterim : Bazen herşey mükemmel fotoğraf kalitesi değildir, o mükemmler fotoğrafı çekmeyi kolaylaştıracak özelliklere sahip olmak da büyük bir etkendir.

Amacım birine çatmak değil sadece okuduklarımdan sonra düşüncelerimi şuraya yazmak. Selamlar.

#delirendeli' tarafından 26.04.2011 17:59:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Nisan 2011, 17:58 - İp: 217.***.**9.210
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

insanlara konu açmadan önce araştırmak zorunlu kuralı mı getirelim?

forum kuralları
3.Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.

Hobi olarak yapmak istediğim fotoğrafçılık konusunda önerilerinizi almak isterim.

konu sahibinin bu sözü dogrultusunda d90ın karsılayamayacagı bir şey varsa bilmek isterim.
aslında onu degil de bir kullanıcının "d90ın hakkını verebilmesi için" ne kadar tecrubeli olması gerektiginin ufak tefek yorumlarla tartısılmasını isterim.
bazılarının ufkunu acabilecek bir degerlendirme olur belki.

Tarih: 26 Nisan 2011, 19:49 - İp: 88.***.**8.140
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Ben "forum içinde aynı konu açıldı mı açılmadı mı " araştırmasını kastetmedim. Tabiki ona bakacak, zira konu çöplüğüne döner forum. Cihaz ile ilgili teknik bilgiye ulaşmak için gereken araştırmayı kastettim.

Son yazdıkların da göreceli. Keza hangi kullanıcı kullandığı aleti aracı v.s hakkını verebilir. Atıyorum sende fiat palio vardır ama bir parkuru daha kısa sürede geçmek için sana VW polo gerekebilir ama bir başkası bırak palio yu SERÇE İLE BİLE DAHA KISA SÜREDe alabilir TAMAMMEN GÖRECELİ: KİMİNE GÖRE KOMFOR KİMİNE GÖRE PERFORMANS BU ARADA YAPIŞKAN TUŞLARA GEÇTİ BİLGİSAYAR O YÜZDEN BÜYÜK HARF OLDU YANLIŞ ANLAMAYIN:

Tarih: 26 Nisan 2011, 20:10 - İp: 217.***.**9.210
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

D90 ın iyi bir makine olduğunda hem fikir olmakla birlikte soru da bir mantıksızlık göremiyorum. Sayısal dslr teknolojisi 2008 yılında doruk noktasına vardı ve evet o seneden sonra çıkan makinelerde bir önceki modelle büyük teknoloji farkı yaratacak bir gelişme ben kendi açımdan göremiyorum. D90 değil Canon 450D deseydi gene evet derdim ama 400D 350D ?? Peki D40x, D60 ?? A100 ? Bu makinelerin teknolojileri eskimedi hala güzel fotoğraflar çeker diyen var mı aranızda? Dslr teknolojisi maalesef bir duraklama yaşamıyor. Her gün yeni sensör teknolojileri, daha gelişkin özellikleri olan makineler piyasaya çıkıyor. En azından sensör boyutu değişmeden megapiksel arttırımı olsa bile iso performansında bir değişim olmuyor. Evet bilgisayar parçası gibi değil ama bir eskimişlik söz konusu. Mesela artık ccd tarih oldu, 12 MP nin altında makine yok ve 1600 iso ya kadar her marka model temiz fotoğraf verebiliyor, fps hızı 5 in altında olan yok, video çekemeyeni yok, canlı önizlemesi, hareketli ekranı olmayan yok. Ekran boyutu 3" ve çözünürlüğü 920.000 pikselin altında olanı yok (bunun üstüne de çıkamadılar ya).

Sözün özü bir geişme var kabul edelim ve soran arkadaşın fotoğraf çekmekle ilgilenmeyen teknoloji delisi biri olduğunu düşünmeyelim. Senesi ne olursa olsun artık stanartlşmış bazı özellikler var bunları halen karşılayan her makine hala kabulümüzdür.

Tarih: 27 Nisan 2011, 00:45 - İp: 85.***.**4.62
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar, D90 18-105 lensle anılır ve satılırken, bu hafta Ankara metro da 1990 Tl ye 18-55 lens ile kampanya yapmış, bu tüketiciyi yanıltma gibi geldi bana. Bu makinayı alacak tüketiciler muhtemelen, kısa bir süre sonra makinaya yakın ikinci bir para harcayacaklar.

Tarih: 27 Nisan 2011, 21:42 - İp: 78.***.**6.79
lacadrimas
lacadrimas (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

çok yeni almayın zaten radyasyonlu olabilir

Tarih: 28 Nisan 2011, 01:25 - İp: 85.***.**9.239
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"Arkadaşlar, D90 18-105 lensle anılır ve satılırken, bu hafta Ankara metro da 1990 Tl ye 18-55 lens ile kampanya yapmış, bu tüketiciyi yanıltma gibi geldi bana. Bu makinayı alacak tüketiciler muhtemelen, kısa bir süre sonra makinaya yakın ikinci bir para harcayacaklar."

ABD'de de 18-55mm kit ile satılan versiyonlar piyasada var - $850 civarına .Bir yanıltma/kandırmaca yok . Sonuçta daha ucuz bir seçenek sunuluyor ömrünü doldurmak üzere olan bir makina için.

Tarih: 28 Nisan 2011, 01:37 - İp: 96.***.**4.180
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Uzun süredir kullanan bazı arkadaşların D90 ı eskimeye başladı ama siz yenisini alcağınız için sorun yok

#najdorf' tarafından 30.06.2011 11:03:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 01:10 - İp: 78.***.**4.10