bdos
bdos (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Eskimi??

Herkese selamlar, uzun zamandır fotoğraf sitelerini takip ediyorum.
Bu ve başka sitelerde yaptığım araştırmalarla ilk alacağım makine için karar vermeye çalışıyorum. Fiyat/Özellik bakımından Nikon D90'a karar kıldım aslında. Ancak D90 çıkışı 2008 gözüküyor ve teknoloji anlamında eski bir makine de almak istemiyorum. Hobi olarak yapmak istediğim fotoğrafçılık konusunda önerilerinizi almak isterim.

Şimdiden çok teşekkürler..

Tarih: 20 Nisan 2011, 14:17 - İp: 77.***.**2.206
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

malesef forumlarda boyle bilgi kirlilikleri yasanıyor.
insanlar fotografa degil teknoloji yarıstırmaya odaklanmıs durumda. bilgisayar parcası mantıgıyla hareket ediyor insanlar yeni cıkan daha iyidir diye.

Tarih: 21 Nisan 2011, 11:17 - İp: 88.***.**8.140
bdos
bdos (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgi kirliliğinin gereksiz çok bilmişlik/ukalalık dan kaynaklandığını düşünüyorum.

Yeni başlayan biri olarak üstadlardan bilgi rica etmiştim. Amaç 3 yıllık bir makinenin önümüzdeki kullanıcağım bir kaç yıllık periyotta ne kadar eski kalacağı ile alakalı idi. Buna bilgili kişiler anlaması gerektiği gibi anladı ve yeterli yanıtı verdi sanırım. Nedense tek bir kişi gibi gereksiz konuştu ve mevzu uzadı. Bu konuda bu kadar cevap yeter heralde uzatmamak lazımm..

Tarih: 21 Nisan 2011, 13:15 - İp: 77.***.**2.206
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

İşte eski kalması bir dezavantaj olmuyor onu anlatmaya çalışıyoruz. Neler neler çıkar belki o zamanda ama soru baştan gıcık edici, çünkü tamamen ne istediğini bilmeyenler sorar bunu.

D90'ın özelliklerine bakın, ve onunla çekilmiş fotoğraflara. Daha fazlasını istemiyorum diyorsanız alırsınız, ne kadar eski kalırsa kalsın kardeşim isterse 50 yıllık olsun. Beklentime cevap verdikten sonra....

Siz beklentilerinizden emin değilsiniz ve bunu sorgulayanın size hakaret ettiğini sanıyorsunuz. Konuyu kişiselleştirmeyin artık, sorunun baştan yanlış olduğu söyleniyor size, ki öyle.

Tarih: 21 Nisan 2011, 19:46 - İp: 78.***.**2.47
hsnsenel
hsnsenel (üye)
Bayburt / Amatör

soruyu soran arkadaş çok samimi bir soru sormuş yapılan gıcık yorumlar ne diye anlamadım, gıcıksan yorum yapma... yok istediğini bilmiyormuş... ne alaka kardeşim.

Tarih: 21 Nisan 2011, 20:06 - İp: 88.***.**4.46
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Bakın bu seviyesiz yorumlarla bir yere varamayız. Sadece konuşmuş oluruz.
Arkadaşın ne sorduğunu anladım. Kısaca bir kaç yıl sonra sönük kalır mı diğer makineler yanında diyor. Ben de diyorum ki bu iş eski-yeni tanımıyor. Amacınız fotoğraf çekmek olmalı çünkü aldığınız bir fotoğraf makinesi. d90 da bu işi layığıyla yapan bir makine. Ben artık tartışılmasında bir anlam göremiyorum, zira kabak tadı vermeye başladı.

Tarih: 21 Nisan 2011, 20:12 - İp: 78.***.**2.47
hsnsenel
hsnsenel (üye)
Bayburt / Amatör

ne yalan söyliyeyim haklısınız bu kabak tadı meselesinde, ayrıca benim bir anlık sinirle yazdıklarımada kibarca yaklaşmanız beni mahcup etti.... neyse ozaman uzatmamıza gerek yok... d90 iyidir )::::

Tarih: 21 Nisan 2011, 20:31 - İp: 88.***.**4.46
bdos
bdos (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili Webdeveloper,
uzatmaya gerek olmadığını zaten soylemıstım ama maden yorumlar yaptınız benımde 2 çıft yorumum olacak; sorumu anladıysanız eger fotoğrafçılıga yenı baslayacağımı ve tavsiye almak istediğimi belirtmiştim. Yeni başlayan biri neyin doğru olduğunu , ne kadar istediğini vs. hemen bilemez, tavsiye alır. Bu nedenle de burada bu konuyu açtım. Malum arkadas dısında da herkes olumlu yorumunu yaptı. Kendisi de inatla olumsuzluğa devam etti. Birde siz benim soruma gıcık oldunuz ; nesi gıcık sa da anlamadım, çok biliyosanız da amatör sorularına cevap yazmayın, yardımcı olmak isteyenler zaten yazıyorr.

Tarih: 21 Nisan 2011, 20:57 - İp: 31.***.**7.128
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Mesele amatorluk veya giciklik degil, D90 diye aratsan istemedigin kadar sonuc cikacakken sen konu aciyorsun. uyelik almisin ve konu acmisin. hele bi oku, acilmis forumlarda sor bunu, iyice arastirdiysan 2 makine arasinda kalirsin, atiyorum nikon d90 canon 550d. onu da acmana gerek yok, arattin mi cikar, baktin cikmiyor, o zaman ac.

Mesela ben 500d alcaktim, gaijin dedi video kullanmicaksan almana gerek yok, ben de gittim 450d aldim yanina bir de lens aldim. Iyiki de oyle yapmisim fazladan 250 dolar vermedim.

Not: Piyasanin en iyilerinden olan 5d mark II 2008 de duyurulmustu..

Tarih: 22 Nisan 2011, 00:38 - İp: 78.***.**1.254
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Foruma yeni olanlarin espiri anlayislarida yeni oluyor haliylen ters tepki veriyorlar alisik olmadiklari icin.Iyi veya kotu bir sekilde cevap aldin burda ve ne kadar dalgayada vurulsa bu mevzu ki hos dalgalarda var,amacina ulastin sen diye dusunuyorum.Bu kadar uzamasi senin yararina oldu aslinda farkinda degilsin.D90 in icini disini ogrenmis oldun sukret yani...Insanlar ne kadar citkirildim olmus anlayamiyorum.Bi espri varsa sende espri ile karsilik ver yani ortalik senlensin...

Tarih: 22 Nisan 2011, 02:55 - İp: 219.***.**6.57
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

su forum kurallarına uymayanlar yok mu, en cok onlar şikayet ediyor, laf atıyor, gerginlik yaratıyor.

d90 eski mi?
eski
sana yaramaz. d7000 al.
d7000 de eski d5100 daha yeni
hatta bekle az daha yeni bişey cıksın onu al cıktıgı gun. amazondan ön sipariş verirsin, cıkar cıkmaz gelir. plastigi sogumadan alır kullanırsın.
cektigin fotograflar cok daha yeni olur. guneste falan parlar, daha gec eskir.

#gaijin' tarafından 25.04.2011 22:06:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Nisan 2011, 21:22 - İp: 88.***.**8.140