mbu
mbu (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

D7100 İlk İzlenimler - Beklenen Cevaplar

Selamlar..
Makinemi aldım. Genel olarak merak edilen noktaları anlatacağım;

- Gövde gayet kaliteli. Kesinlikle sağlam bir makineye sahip olduğunuzu hissettiriyor.
- Sensörde yağlanma devam edecek gibi görünüyor. İlk kare ile beyaz fon çektim tertemizdi. Şuan shutter 50 civarı ve birkaç koyu leke belirmeye başladı.. Sanırım 1000 shutterdan sonra bir defa sensörü temizletmek yeterli olur.
- 1.3 crop modunun sonradan PS ile küçültmekten hiçbir farkı yok gibi görünüyor. Devrim niteliğinde bir özellik değilmiş malesef.
- Ekranı büyütmüşler, piksel sayısını arttırmışlar ama ben beğenemedim lcd ekranı. Pc'de bakmayıncaya kadar ne çektiğinizden emin olamıyorsunuz. Kullandığım gövdeler içinde en beğendiğim ekran 550D'ninki idi.
- Ekran kapağı çıkarılmış modelden. Bence büyütülecek birşey değil. Darbelere karşı dayanıklılık hissi veriyor ekran. Resim kalitesini daha fazla bozmayan bir ekran koruyucu sticker yeterli olur.
- Odaklama sıkıntısı yok. Hem fotoğraf hem videoda. Gayet güzel sorunsuz netliyor alet..
- Doğru enstantanede, tripoda ihtiyaç duymadan çok keskin-detaylı fotoğraflar çekebilirsiniz.
- Daha önce hiç karşılaşmadığım birşey yaşadım. Ayar menüsünü hızlı kullanan biriyim. 2-3 defa donma-takılma yaşadım.. Güncelleme ile giderilir umarım. fotoğraf inceleme düzenlemede değil, bildiğiniz ayarlarla oynarken donmalar oldu.
- Moire sıkıntısı yok.
- ISO performansını beğenmedim hem fotoğraf hemde videoda.. Fazla çıkmamanızı öneririm..
- Video kalitesi çok iyi ama ses sıkıntılı. Kısa film çekenler extra mic. takıyor zaten..

Almadan önce benim merak etiiklerim bunlardı.. Aklıma başka şeyler gelirse sonradan eklerim..

Malesef "Bunu alın, onu alın, biraz bekleyin, bunun yerine ff alın, onunda almayın en iyisi kaliteli lense yatırım yapın, sonra balığa gidin, yada mangal yapın" demiyeceğim...

%100'de, dx ile 1.3 croplu fotoğraf arasındaki 7 fark:
Dx fotoğraf %100 crop:

1.3x Crop mode fotoğraf %100 crop: (Çekerken biraz titreme olmuştur. Burda netlik önemli değil..)

Diyafram etkisi testi:
Dx sonrası Ps ile crop:

1.3 Crop modu:

#MBU' tarafından 23.04.2013 01:15:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2013, 22:55 - İp: 176.***.**7.99
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

MBU ilk izlenimlerini yere sağlam basan, oturaklı, abartısız bir şekilde paylaşmışsın, teşekkürler.
Makinanı güle güle kullan.

Şu 1.3crop faktörü yüzünden diğer D7100 başlığında sayfalarca tartıştığımız şeyi, koyduğun tek bir örnek açıklamaya yetmiş.
İşte PS de yapılabilen bildiğimiz crop işlemi maalesef diğer başlıkta devrimmiş gibi anlatılıp, makinayı alıp kullanma şansı olmayanlara yeni bir icat gibi sunuldu. Koyduğun örnek bunu çok güzel göstermiş.

Senden ricam benzer bir fotoğrafı objektifinin el verdiği ölçüde küçük diyafram kullanıp, yukarıdaki gibi DX te çektiğini, 1.3 oranında croplayıp, 1.3 croplanmışla kıyaslayarak, alan derinliği farkı olup olmadığınıda bize gösterirmisin. Yani yukarıdaki örnek fotoları açık diyaframda çekip paylaşabilirmisin. Bakalım alan derinliğinde fark oluyormu.

D7100 de de sensör yağlanma sorununun görülmesi süpriz değil. Bununla ilgili yabancı forumlarda şikayetler yavaş yavaş çıkmaya başladı. Demekki yağlanma D600 de olduğu gibi sonradan ortaya çıkıyor.

Makinanı spot mu, garantilimi aldın, birde aldığın fiyat hakkında bilgi verirsen iyi olur.

#turk' tarafından 20.04.2013 01:24:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2013, 01:02 - İp: 78.***.**8.21
mbu
mbu (üye)

Teşekkürler.
Alan derinliğindede bir fark olmuyor sanırım. Bende 35mm ve 18-105mm var. 200-300mm'nasıl bir rol oynar bilemem ama benim kullandığım objektiflerde fark sıfır.

Dx sonrası PS ile crop:

1.3 Crop modu:

Makineyi yurtdışından yolcu beraberi getirttim. 1450$ civarına denk geldi..

#MBU' tarafından 20.04.2013 02:18:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2013, 02:15 - İp: 176.***.**7.99
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Oncelikle belirteyim - mbu, sozlerim sana degil ...

----------

Su her topikte, 3 paragrafta bir tekrarlanan " Nikon'un 1.3x crop modu yeni bir icat gibi sunmasi " veya insanlari kandirmasi sozunden bay geldi ....

Buyrun kardesim Nikon resmi sitesi D7100 sayfasi .... Bakin bakalim makinanin belirtilen belli basli ozellikleri arasinda 1.3x crop'dan bahsedilmis mi ?

TIKLAYIN

Hani nerede Nikon'un bu ozelligi devrim gibi sunmasi ?? Speclere girer ararsaniz da tek bulacaginiz 1.3x'deki pixel sayisi ve fps cekim hizi ... 1.5 DX cropun avantaji bile anlatilmis ama 1.3x'in adi bile gecmiyor.

Yok devrim gibi sunulmusmus, yok bilmeyenleri Nikon kandiriyormus ... Su kafadan atma huyundan bir vazgecsek artik ...

------------

1.3x crop modun ahim sahim bir sey olmasa da , PC'de kroplamadan farkini da anlattik diger topikte - anlayana tabi ...

Tarih: 20 Nisan 2013, 09:20 - İp: 96.***.**5.17
mbu
mbu (üye)

Bu konuda haklısınız. Fazla abartılarak, gözüme gözümüze sokularak gösterilmiş bir özellik değildi. Bu makineyi almaya crop modu yüzünden karar vermedim zaten.. Diğer konuda sayfalarca tartışması oldu. Burada o soru işaretlerini gidermeye çalıştım. Benim crop modundan beklentilerim farklıydı. Tuşa bastığınızda kadraj vizörde daha yakına geliyor sanmıştım ve bunun bir devrim olduğuna bende katılmıştım. Burda da zaten -malesefki değilmiş- diyerek düşündüğüm gibi olmadığı için üzüldüğümü dile getirdim.. Benim için hala fazla önemli bir özellik değil 1.3 crop modu..

Tarih: 20 Nisan 2013, 09:53 - İp: 176.***.**7.99
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Birakin " gozumuze sokularak gosterilmis bir ozellik " olmasini, herhangi bir yerde bahsi bile gecmiyor 1.3x crop modun.

Bu arada, sensor lekesinin bir fotografini eklesek fena olmaz - yag mi/ toz mu yoksa baska bir sey mi anlamak acisindan ...

Tarih: 20 Nisan 2013, 10:30 - İp: 96.***.**5.17
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

"@MBU;"İlk kare ile beyaz fon çektim tertemizdi. Şuan shutter 50 civarı ve birkaç koyu leke belirmeye başladı.. Sanırım 1000 shutterdan sonra bir defa sensörü temizletmek yeterli olur.""

benim için en önemli nokta bu malesef en kötü problemde bu..., Toz falan olduğunu sanmıyorum 50 shutterda toz olma ihtimali çok düşük... malesef 1000 shutterda 2000 de 3000 de 4000 de hepsinde temizletmen gerekecek bu sorun d7000 ve d600 deki gibiyse bu temizletme 100.000 (yuzbine kadar) gider ve sensörde çizilmeye mahkum olur bu işte en kötü ve problem benim için gerisi hikaye önemsiz kalıyor....

#buzlucam' tarafından 20.04.2013 13:44:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2013, 11:49 - İp: 78.***.**2.162
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 20 Nisan 2013, 19:37 - İp: 78.***.**8.21
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle makineniz hayırlı olsun, güle güle kullanın.
Objektif paylaşımınızdan dolayı teşekkürler, gerçekten de alım yapacak arkadaşlar için önemli bir referans olacağını düşünüyorum.

Tarih: 20 Nisan 2013, 21:45 - İp: 195.***.**8.165
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

T_Yaman yasiyormus

#paperman' tarafından 20.04.2013 22:01:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2013, 21:52 - İp: 96.***.**5.17
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Selamlar Paperman, seni görmek güzel ;-)
Sorma iş güç derken çok uzak kaldım buradan ama aklım da hep burada kaldı. Bakalım inşallah artık daha sık girmeye çalışacağım, yazılarını ilgiyle takip etmeye devam

Tarih: 20 Nisan 2013, 22:10 - İp: 195.***.**8.165