veraman
veraman (üye)
İstanbul / Amatör

D7000- Canon60d Muhteşem Kararsızlık

Bugün aldığım nikon d7000i canon 60d ile değiştirmek için firmayı aradım kabul ettiler. Yarın benim için büyük gün. Canon'un ergonomisi bana daha yakın geldi, ancak forumlarda okuduğum nikon'un sağlamlığı ve kalitesi bir ağayımı dışarıda diğerini içeride bırakıyor. Henüz makineyi kutusundan çıkarmış değilim. Panasonic fz-100 modelli Kompact makineden bir anda dslr makineye geçmem bu iki firmanın arasında kalmama sebep oldu. 60d'nin Hareketli ekran olması, 1280x video çöznürlüğünde 60fps hıza çıkması ve çekim tuşunun nikona kıyasla daha iyi olması beni kendine çekiyor.
Yardımınıza ihtiyacım var. Bu siteyi tarafsız ve kaliteli olarak görüyorum.

Tarih: 21 Haziran 2011, 19:10 - İp: 94.***.**6.107
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Olay belki tam buyutme yapinca Canonun daha fazla olan Mp sayisindan kaynaklanan bir durumdur diye dusunuyorum.Ayrica bu tarz makinalarda Noise reduction dedikleri karincalanmayi yuksek ISO larda engelleyen ayarlar mevcut.Yani menuye girip ayari cekebilirsin.

Nikonlarin dusuk Mp sayisi ve biraz daha buyuk olan sensorleri ile hem dinamik alanda,hemde Noise performansinda biraz daha avantajli olduklarini soyluyebilirim ama bu avantaj oyle Canonu salla seklinde buyutulecek birsey degil.

Kiyaslama yaptiginiz makinalarda bu konularda istediginiz sekilde ayar verme imkanina sahipsiniz.Yani o kardes hem daha az MP sayili bir makina kullaniyor,hemde yuksek ISO larda karincalanmayi dusuren ozelligi en yukseklere ayarlamis olabilir.Sizin elinizdeki makinada belki bu ayar hic yapilmamis ve en az seviyesinde olabilir.Bu gibi ozellikleride dikkate almak lazim yani kiyaslama yaparken.Oyle podozlama atlayip su sundan iyi gibi bir soylemle geldiginizde ve bazi dengesiz karsilastirmalar yaptiginizda, arkadaslarin verdigi gibi hakli tepkiler almaniz kacinilmaz olur...

Tarih: 24 Haziran 2011, 03:12 - İp: 221.***.**3.132
veraman
veraman (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar hepinizden özür dileyerek giriyorum konuya.
Normalde çok kararlı bir yapıya sahibim ancak son 2 haftadır yok nikon yok canon arasında rüyalarıma girecek derecede meşgul oldum. Bu tavrım belki de nikon d7000'i geri vermemden kaynaklanan bir agresiflik olduğunu düşünüyorum. Tamam fazlasıyla amatörüm ve bu makineler hakkında fazla bir bilgim yok, Nikon'da bulduğum sürekli çekim modunu (her 1 dakikada 4 saat boyunca gün batımı çekimi gibi) ayrıcahızla dönen bir pervaneyi FLAŞLI çekimle (enstantane en fazla 250 ye çıkıyor) dondurarak çekimi bu makinede bulamadım. Belki de bunlardan da kaynaklanan bir agresiflik. Yine de özür diliyorum sizlerden.

Tarih: 24 Haziran 2011, 17:28 - İp: 94.***.**1.20
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

manuel modda flashı açıp enstantaneyi ayarlamayı denedin mi?

Tarih: 24 Haziran 2011, 18:20 - İp: 85.***.**5.200
veraman
veraman (üye)
İstanbul / Amatör

Denedim, hatta her modda denedim. Flash kapalı ike 1/8000 'e kadar çıkıyor. Ama flash açıkken 1/250'den fazla olmuyor.

Tarih: 24 Haziran 2011, 18:59 - İp: 94.***.**1.20
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

NIKON D7000 dede flash açıkken 1/250 UZERİNE ÇIKMANA İZİN VermeZ BU MAKSİMUM SENKRONİZASYONDUR NASIL ÇIKARDIN D7000 DE FLAŞ AÇIKKEN 1/250 uzerine? ben daha boyle bir ayar bulamadım d7000 de!
ayrıca pervanemi çekmek istiyorsun yeterli ı8şığı sağlarsın alırsın 1/4000 e çekersin..
sen yanlış düşünceler içindesin...
aralıklı çekim yok canonda ama çok istiyorsaN 60 TL YE ARALIKLI ÇEKİM İÇİN KUMANDALAR VAR...

#buzlucam' tarafından 24.06.2011 23:43:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2011, 23:39 - İp: 78.***.**1.50
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

EOS 1D de yuz tanıma ozelligi yok. verdigin parayı haketmeyen bir makine demekki bu mantıga gore, cunku 200 liralık kompaktta bile var bu ozellik. enteresan.

Tarih: 25 Haziran 2011, 17:35 - İp: 88.***.**8.140
sedat80
sedat80 (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Gaijin cevapların çok orjinal tebrik ederim yüz tanıma olayı örneği süper benzetme. bi forumdada en çok kullanılan makine en iyidir tarzı bi söz vardı o zaman 1ds mark 2 rezalet bir makine oluyor
neyse bu forumda cevap yazmamak için sabrettim ama şu noice muhabbetinden sonra bide flashlı pervane çekme olayı ipimi kopardı
Zaten dahili flashlar sınırlıdır öyle çekimler yapıcaksan alacaksın bi kafa flashı çekiceksin pervaneni. iso olayına gelince benim canon 500d ve kit lensi ile bile yüksek isolarda gayet iyi sonuçlar alırken 60d nasıl başarısız olur pek anlamadım ki keskinlikten ödün vermemek için NR yi hiç kullanmam. Bu konuda ozansan arkadaşımızın mesajı gayet yerinde olmuş sizede katılıyorum.
Nikon da Canon da çok iyi makineler onları hak etmek lazım.

Tarih: 28 Haziran 2011, 11:11 - İp: 78.***.**4.127
sedat80
sedat80 (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

veraman'dan alıntı ;
'''''Ayrıca Nikonun Lensleri canona kıyasla gerçekten daha iyi. Belirli bir keskinlik veriyor. '''''

Bu cümleyi pek anlayamadım başka marka lenslerde belirli bir keskinlik yok mu?

Tarih: 28 Haziran 2011, 11:16 - İp: 78.***.**4.127
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Bu konu ne amaçla açılmış, önce D7000 alınmış mı, sonra o makina hiç denenip kullanılmadan 60D ile değiştirilmiş mi, 60D ile 800 ıso da fotoğraf çekilmişmi vb...

Beğenmediği 800 iso fotoğrafı yükle dedik, yüklemedi.

Ben konu sahibinin yazdığı hiç birşeye inanmıyorum.
Şahıs muhtemelen firma temsilcisi veya makina satan esnaf olabilir. Çünkü bu seviyede makina almaya niyetlenen biri belli bir amaca hizmet etmiyorsa, böyle saçma sapan şeyler yazmaz. Az çok makinalar, objektifler, flaşlar, çekim teknikleri hakkında bilgili olur.

Tarih: 28 Haziran 2011, 13:38 - İp: 78.***.**8.105
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

haklısın turk..

#buzlucam' tarafından 28.06.2011 16:41:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2011, 16:40 - İp: 85.***.**6.12