veraman
veraman (üye)
İstanbul / Amatör

D7000- Canon60d Muhteşem Kararsızlık

Bugün aldığım nikon d7000i canon 60d ile değiştirmek için firmayı aradım kabul ettiler. Yarın benim için büyük gün. Canon'un ergonomisi bana daha yakın geldi, ancak forumlarda okuduğum nikon'un sağlamlığı ve kalitesi bir ağayımı dışarıda diğerini içeride bırakıyor. Henüz makineyi kutusundan çıkarmış değilim. Panasonic fz-100 modelli Kompact makineden bir anda dslr makineye geçmem bu iki firmanın arasında kalmama sebep oldu. 60d'nin Hareketli ekran olması, 1280x video çöznürlüğünde 60fps hıza çıkması ve çekim tuşunun nikona kıyasla daha iyi olması beni kendine çekiyor.
Yardımınıza ihtiyacım var. Bu siteyi tarafsız ve kaliteli olarak görüyorum.

Tarih: 21 Haziran 2011, 19:10 - İp: 94.***.**6.107
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

karşılaştırmayı garip bulmaktan ötesi var burada.

d90 ile d7000 aynı sınıfın halef selef makineleri.
yani d7000 d90ın bir yeni modeli. biri üst seviye digeri alt degil.
d90-d80in
d80-d70 in bir yeni modeli oldugu gibi.

canon 40d-50d-60d de birbirinin halefi selefi olan makineler.

canonun 400d-450d-500d-550d vesair modelleri her zaman nikonun d70-d80-d90ıyla karsılastırılmıştır.

aynı şekilde 30d-40d-50d her zaman nkonun d100-d200-d300uyle karsılastırılmıstır.

karsılastırmanın kazananı degil mesele.
bu makinelerin sınıfları.

60d 50d den farklı olarak, ergonomi ve hafiflik için ufaltılmış bir model.
7d varken 50d nin üst modelini cıkarmak sacmalık olur çünkü.
canon da bu nedenle d80-d90 serisinden üstün olan 40d-50d serisini d90-d7000 ayarına cekti.
d300 sınıfında karsılasmayı 7d ye bıraktı.
boylece 5d- d700 le 1d d3 le rakip olur ve giriş ve orta seviye de denge saglanır.

60d ne d90 dan ne d7000den kotu bir makine degil, asıl bunu soyleyen sacmalıyordur.

60d nin eksigi govdesinin magnezyum olmamasıymış. ne buyuk hata.
hepimiz dslr lerimizle ceviz kırıyoruz cunku.
şimdi kimse bana yok dayanıklılıgı falan demesin, soylenmese anlamayacagınız, fotograf cekerken hiçbir işinize yaramayacak seyleri abartıp abartıp makine karsılastırıyorsunuz boş yere.
test kagıdından bakılıp makine alınmaz.

ezbere konusulmasın artık bu tarz seylerde..

Tarih: 22 Haziran 2011, 19:55 - İp: 88.***.**8.140
veraman
veraman (üye)
İstanbul / Amatör

Beni yanlış anlamışsınız. Tabi ki 60d nikon d90 ın yanından dahi geçemez. Amatör olarak bunu bilincindeyim. Fotoğraf kalitesi olarak kesinlikle d90. Ancak sadece video değil ben veya benim gibi arkadaşlar için giriş seviyesi sayılabilecek, özellik anlamında yoğun olması, kullanımı rahat ve kolay anlaşılabilir olması maksadıyla.60D.
Ben d7000i aldım. Henüz kullanmadan sitedeki yazıları okudum, google da arama yaptım gerçekten sorunlu bir makine olduğunu gördüm. Eğer d90'ı kötüleseydim d7000'e bakmazdım. 60d' küçümsenecek bir makine değil d90 gibi. Veya 60d 'yi hangi makineyle kıyaslıyabilirsiniz. Yine canon serisi veya nikon d5100 mü. Evet inkar etmiyorum görüntü kalitesi açısından on numara ve kendisini ispat etmiş. Diğer taraftan bakıldığında pentaprizma , yaklaşık sensör +değişik özellikler (VİDEODAN BAHSETMİYORUM) 60d de var. D7000'le kıyaslıyacağıma d90 diye o yüzden dedim.
Ve ayrıca d7000'i geri verdim. Nikon sevdası beni d5100'e, Canonun daha ucuz lens ve ergonomisi 60d 'ye zorluyor. Yarın ikisinden birini alıcam.

Tarih: 22 Haziran 2011, 19:58 - İp: 212.***.**5.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

asıl siz yanlıs anlamıssınız. 60d d90 dan iyi bir makinedir.

40d ve 50d nin d80-ve d90dan iyi oldugu gibi.

canonun yeni sınıflandırma stratejisinden sonra d7000le aynı sınıfa girer, ve d7000deki malum sorunlara bakıldıgında d7000den daha iyi bir alternatif suanda
nikon d5100 le kıyaslanacak makine 550d yada 600d dir.

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:06 - İp: 88.***.**8.140
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

@gaijin
Ezbere konuşulmasın da nasıl olacak bu iş? Bu konuyu 50 bilemedin 100 kişi okur ama foruma yeni gelen yine bildiğini okur. Bunu küçümseme amaçlı değil yeni üye arkadaşlarda genellikle gerek bilgi eksikliği gerekse kafa karışıklığı olduğu için söylüyorum. Bu şekilde olmamasını istiyorsan yaptığın tabloyu biraz daha genişletip açıklama ekleyerek siteye yeni üye olanlar için yeni konu açma butonuna pop-up pencere olarak iliştirmek lazım. Ya da sol çerçeveye eklemek...

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:10 - İp: 95.***.**7.240
veraman
veraman (üye)
İstanbul / Amatör

Şunu da belirtmek isterim Gaijin (henüz ismini bilmediğim arkadaşım) söylediklerinle bir nebze haklısın. Ancak d90 bir arkadaşımda var ve kullanım geçmişi talep-Arz niteliğini oluşturmuş, sanırım yoğun ilgi bu yüzden. 60d piyasaya yeni çıkmış bir makine ve haliyle yeni özellikler barındıryor içinde. Bazı arkadaşların dediği gibi fotoğraf seven video ile ne işi var gibi terimler de yanlış değilmi. Yoksa kendi makinesinde bu özellik yok diye fuzuli bir kıskançlık mı anlamadım. Adamlar düşünüp böyle bir özellik koymuş. İhtiyacım olduğunda (ki video kameram var) neden kullanılmasın. d90'ın fotoğraf kalitesine yine sözüm yok ancak henüz kullanmadığım canon 60d karşısında. Ancak çoğu sitede neden d7000 ile 60d karşılaştırılıyor, bu karşılaştırmayı yapanlar gerçekten amatör kişilermi. Karşılaştırmalar sonucunda yerine göre d90'ı yerine göre 60d'yi övüyorlar. Yine söylüyorum yine söylüyorum. D90'ı d90'ın bir üst sınıfı sayılan 7000'le kıyaslarsam 7000'in bir alt sınıfıyla da kıyaslayabilirim.

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:19 - İp: 212.***.**5.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

najdorf.
ben bu işi 11-12 yıldır yapıyorum, daha bilmedigim onlarca şey var.
okuyoruz,bakıyoruz deniyoruz, deneyip gördügümüzü paylasıyoruz.
deneyip bizden cok gorene soruyoruz, faydalanıyoruz.

ögrenmek isteyen de okuyacak.
okudugunu uygulayacak. burası bir fotografcılık forumu. burada bu gune kadar fotografcılık hakkında sorulup cevaplanmamış konu oldugunu düşünmüyorum.
isteyen okuyacak ögrenecek.
işin kolayına kaçan da paralarını satıcının insafına yatıracak.

cok degil, 5 konu okuyan, her konu altında boyle tartısmalar gectigini görür.
hemen altında d90ı degiştirip d7000 alma konusu varken, okumayan biri, sol framede sabit konuyu da okumaz.

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:23 - İp: 88.***.**8.140
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Kendileri kaybeder. Başka eklenecek bir şey yok

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:28 - İp: 95.***.**7.240
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

işte biz de burada tek tek anlatmaya çalışıyoruz ki şu anlamsız önyargılar ve yanlış bilgilendirmeden doğan yanlış fikirler kırılsın.

bu konuda bile dogru durust okumamaktan kaynaklanan bir yanlış bilgi alma durumu var.

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:37 - İp: 88.***.**8.140
veraman
veraman (üye)
İstanbul / Amatör

ağzına sağlık Çağdaş kardeşim. Eğer burası forum sayfasıysa her türlü tartışmaya açık olmalı. Ben ne kadar kendimi tam anlamıyla ifade edemesemde, kendime has düşüncelerimi paylaşmak istedim. Bu arada bende yeni üyeyim, compackt makineden (henüz geçemediğim) slr'ye geçiş yapmayı isteyen biriyim. Tabi ki sizin değerlendirmelerinizi de okuyarak bir karara varıcam. Fakat değerlendirme yaparken isterimki içinde her türlü makine kıyaslanabilsin, her türlü konu olsun. Kimisi canon desin, kimisi nikon,pentax vs. İsterim ki kardeşçe mutlu ve huzurlu bir şekilde geçinelim.

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:38 - İp: 212.***.**5.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d7000- d90ın bir üst seviyesi degil.

yeni modeli

2010 model toyota corolla ile 2011 model toyota corolla gibi düşünün.

siz toyota corolla yla insignia ymış gibi düşünüyorsunuz.

eger sabit bir konu cekilmiyorsa (misal ben 7d ile bir kereye mahsus halkoyunları yarısması cektim yukarıdan tripoda baglayıp, bir ekibin 8.5 dakikalık gösterisi bitmeden hafıza doldu) dslr ile video cekilmez.
bunu hiçbir art niyet olmadan bukadar acık ve net soyluyorum.
dosya formatı 4 gb üstünü kabul etmez. cekilen videolarda 4 gb dolana kadar olur.
zaten dslr de videonun cıkma amacını şahsen, kuş ve makro fotoğrafcıları için geliştirilmiş olarak görüyorum.
misal bir kartalın yuvasını gözleyen bir belgesel kuş fotografcısı, aynı türün videosunu cekebilir, veya aynı seyin makro versiyonunu.

dersiniz ki dslr ile dizi bile cekiliyor.
bu diziler ve filmler, (sinemayla az cok ilgili olanlar bilir) maksimum 8-10 saniyelik planlar halinde cekilir ve montajda birleştirilir, yekpare bir video cekimi yapılmaz.
aynı sekilde otomatik focus mumkun veya yeterince hızlı olmadıgından elle focuslamak gerekiyor ki, bu sensor boyutlarında focus kacırmak sık rastlanacak bir sorundur.

uzun lafın kısası hem dosya boyutları, hem cekim zorlukları ile dslr ile video cekmek akıl karı degil. bunu bir kıstas olarak belirliyorsanız, bu fikrinizden vazgecin.

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:48 - İp: 88.***.**8.140