nofear.33
nofear.33 (üye)
İçel / Meraklı

D7000 Almam Ne Derece Doğru

iyi günler nf üyeleri forumu uzun zamandır takip ediyorum.d7000 almak üzereyim fakat hot pixel vb. sorunlar yaşayanlar oldugunu duymustum aklım karmakarış oldu. acaba yeni serilerde büyle bi sorun yaşayanlar varmı ? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Tarih: 8 Ekim 2012, 14:38 - İp: 78.***.**3.100
summerboy
summerboy (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

illkai gökyüzü mü cekmem gerekiyor f 25 le bi beyaz kağıt çekince cıkmıyormu lekeler? ama shutterle alakası varsa eğer bilemiyorum

Tarih: 10 Şubat 2013, 23:10 - İp: 85.***.**1.53
summerboy
summerboy (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

bir beyaz kağıt arkadaşım

hataları varsa göster bende gidip geri vereyim.
bu resim arkadaşım
https://www.dropbox.com/s/zgmnjzrjgukdp54/DSC_1939.JPG
burdada exif bilgileri var
https://www.dropbox.com/s/r5ckruzbtt20xvl/Yeni%20Metin%20Belgesi.txt

#summerboy' tarafından 10.02.2013 23:29:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2013, 23:29 - İp: 85.***.**1.53
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Yüklediğin örnekte lekeler var. Ben 7 tane sayabildim. Ancak bu lekelerin kağıttamı, sensördemi olduğunu kesinleştirmek için, mavi bir gökyüzü çekimi, kontrol için daha doğru çekim olacaktır.

Tarih: 11 Şubat 2013, 00:17 - İp: 78.***.**1.218
summerboy
summerboy (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

içime kurt düşürdün turk arkadaş yarın birde gökyüzü çekip yükleyeceğim,eğer sorun cıkarsa .karacsulu garantili aldım makineyi vatandan değişim olabilirmi bu konuda bilgin varmı? d7000 le veya aynı fiyatta başka bir modelle?

Tarih: 11 Şubat 2013, 00:23 - İp: 85.***.**1.53
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

summerboy ; İçine kurt düşürmek gibi bir niyetim yok. Daha dün bir arkadaşımın dükkanında (fotoğraf ürünleri satan) lens almaya gelen bir D7000 kullanıcısı ile sohbetimde, makinasında sensör kirlenme sorunu olup olmadığını sordum.
Çok kişiden bu sorunu duyduğunu ama kendi makinasında böyle bir sorun olmadığını söyledi. Makinasını rica edip sadece bir fotoğraf çekmek için alıp, mavi bir gökyüzünü F/24 te çekip fotoğrafı lcd de zoomladım.
Vatandaşın sensörü elektrik süpürgesi gibi makinada ne kadar yağ varsa sensöre toplamış ama ben o çekimi yapıncaya kadar, o bunu farketmemiş. Sonra vatandaş kendisi belki 10-15 tane çekim yapıp yağ lekelerini kendisi inceledi.
Sonuç mu ? Lens almadan, doğruca makinayı aldığı yere, iade için gitti.

Demek istediğim bir çok D7000 kullanıcısı ya bu sorunun farkında değil, yada makinalarının değeri düşmesin diye bunu gizliyor.
Makinaları servise gittimi de servis hiç bir zaman sorun yağ lekesi demiyor. Sensöre toz kaçırmışsınız, temizledik diyor.
Yani topu sensörü kirletmişsiniz diye kullanıcıya atıyor. Çünkü sensörde yağ var demesi halinde makinayı iade almak zorunda kalacaklarını biliyorlar.

#turk' tarafından 11.02.2013 01:00:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Şubat 2013, 00:56 - İp: 78.***.**1.218
summerboy
summerboy (üye)
Afyonkarahisar / Amatör
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Summerboy sen lekeleri farkedemiyormusun. Bulutsuz bir gökyüzü çekersen eminimki sende lekeleri görebilirsin. Ben yine 7 civarı leke saydım.

Tarih: 11 Şubat 2013, 10:34 - İp: 78.***.**1.218
summerboy
summerboy (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

bende zoom yapıp bakınca 1-2 tane farkettim ama bu gerçekten bir problemmidir?
ne yapmam gerekiyor,değişimn yaparmı karfo?

Tarih: 11 Şubat 2013, 10:59 - İp: 212.***.**2.82
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

3-5 tane leke bende gördüm. evet d7000 gerçekten çok güzel bir makine ancak sorunları var. bence bu konuda bu kadar risk almak bana mantıksız geliyor. Nikon almak isteyen d90 yada d5100 bu cihazlarda tespit edilen bir sorun yok. Sonuçta elektronik alet alıyorsunuz. Herşey olabilir. Hiçbirşeyin garantisi yok.

Tarih: 11 Şubat 2013, 11:24 - İp: 78.***.**8.96
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Karfo değişim falan yapmaz. Onlara göre D7000 lerde sensöre yağ sıçratma gibi bir problem yok, hiç bir zamanda olmadı.
Gittiğinde sensöre toz kaçırmışsın derler, açıp yağları temizlerler, lekeler tozmuş derler, ücret almazlar, sana kıyak yapmış olurlar.

Geçmiş olsun, binlerce liraya sorunlu bir makinan oldu...

Çektiğin fotoğraflarda yağ lekesi görmek istemiyorsan, diyaframı en fazla F/8 e kadar kıs, daha fazla kısma, o zaman yağ lekeleri farkedilmez, seninde fotoğraflara baktıkça canın sıkılmaz.

#turk' tarafından 11.02.2013 13:25:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Şubat 2013, 13:21 - İp: 78.***.**1.218