mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 Aldım!

Sonunda uğraş araştır derken D7000 aldım.
Yüzlerce kez araştırdım okudum, uykusuz geceler, Forum başında gecen zamanlar, D7000 hakkındaki sorunlar falan derken epeyce bir zamanımı aldı. Hayyam'dan aldım makinemi. Şuan işte olduğum için kurcalayamadım ama sabah hemen incelemelerimi yapıp forumda paylaşacağım...

Tarih: 28 Eylül 2012, 21:05 - İp: 46.***.**2.140
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Makinayı aldıktan sonra hiç objektif değiştirdinizmi ?
Farklı objektifler ile denemeler yaptınızmı merak ettim.
Çünkü yıllarca sensör temizletme ihtiyacı duymayan makina sahibi arkadaşlar biliyorum.

Çünkü lekeler yağ lekesi olsaydı makina sorunlu diye değiştirme talep edecektiniz, oysa lekeler toz dendiğinde hata size yıkıldığı için değiştirme talep edemezsiniz. Umarım sensörü temizledikten sonra size yanlış bilgi vermemişlerdir.

Tarih: 12 Ekim 2012, 18:52 - İp: 78.***.**7.217
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Bende bu durumdan şüphelenmedim değil daha yeni bir makine ve Lens değiştirmedim. Ama olay şu şekilde oldu satın aldığım kişi yoktu beni başka birine yönlendirdi Temizleyen kişiye sordum toz dedi. Yağ veya Toz olduğunu nasıl anlayacağım onu düşünüyorum. Yağ ise değişim isteyeceğim tabiki. Bir daha lekeler oluşursa kime gideyim sizce İStanbul'da bu konuda yardımcı olabilecek bir dükkan falan var mıdır?

Tarih: 12 Ekim 2012, 22:56 - İp: 46.***.**2.140
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Bunu anlamanıza imkan yok. Nikonun servisine götürüp sorsanız " sensörde yağ mı! oda ne" derler sanki daha önce bu sorunu hiç duymamış gibi salağa yatarlar.

Yepyeni bir makina ve objektifi hiç sökülmemiş. Sizce bir hafta sensörün bu kadar tozlanması normalmi? Normalse işiniz var demektir.
Haftada bir sensör temizletme yolu görünüyor size.

Sana kötü haber veriyor olmak istemem ama görünen o ki aldığın makina diğer D7000 ler gibi sorunlu görünüyor. Çünkü 8 le başlayan serilerde bile yabancı forumlarda bu sorunlarla karşılaşan kullanıcılar var.

Bence yol yakınken makinanızı başka bir modelle değiştirin. İleride değişimi hiç kabul etmezler, makina elinizde patlar.

Tarih: 13 Ekim 2012, 01:04 - İp: 78.***.**7.217
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Makineyi hayyam'dan aldım. Nikon garantili değil ama sorun için çözüm arayacağım elbette. şimdi daha ne olduğunu bilmeden ben bunu istemiyorum değiştir desem bile kimse bunu kabul etmez. kesin bir sorun olmalı ki değişim isteyebileyim. yanlış mı düşünüyorum sizce @Turk. ne yapayım sizce fikriniz var mı?

Tarih: 13 Ekim 2012, 01:07 - İp: 46.***.**2.140
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Şuan yapabileceğin tek şey makinayı kullanmaya devam edip, sensörün tekrar kirlenip kirlenmediğini kontrol etmen.

Deneme için makinayı seri çekime alıp, seri çekimde çok ça çekimler yapıp, sonra diyaframı F/18, F/20, F/22 gibi değerlere getirip, beyaz bir zeminin fotoğrafını çekip, sensörde lekeler varmı, fotoğrafta kontrol etmen lazım.

Onjektifi hiç sökmeden 20-25 gün içinde sensör tekrar kirlenirse, bilki sensörün yağlanıyor.
Çünkü objektifi hiç sökülmeyen 1 haftalık yeni bir makinanın sensörü böyle tozlanmaz.

Tarih: 13 Ekim 2012, 01:14 - İp: 78.***.**7.217
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Söylediklerinizi yapacağım, zaten toz var mı diye her çekimden sonra kontrol ediyorum, -Kıllandım bir kere... Yarın sabah dedğiniz aralıklarda çekim yapacağım her hangi bir şey olursa yine bu konu altında paylaşacağım... Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için @Turk

Tarih: 13 Ekim 2012, 01:18 - İp: 46.***.**2.140
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

D7000 sensorundeki yagdan internet forumlarinda cok bahsedildi - hatta sanirim flickr'de sirf sensor yagini gosteren topik/fotograflar var. Hatirladigim kadariyla kadrajin sag alt kosesinde yogunlasiyor lekeler yag ise - diger taraflarda olusmuyor .

Makinanin 6xxx, 8xxxx ile baslayan seri olmasindan bir sey cikarmak mumkun degil. Onlar satildigi bolgelerle bile alakali olabiliyor - yeni/eski oldugu anlasilmasin diye genelde karistiriyorlar zaten.

Elinde leke gosteren fotograf var ise tam boy bir yere yukle - bakalim derim .

Tarih: 13 Ekim 2012, 09:06 - İp: 96.***.**5.17
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Biri çıkıp benim seri numaram 2 ile başlıyor, sorun 1 ile başlayanlardaydı, Nikon sorunu çözdü benim makinamda sorun yok dedi, sonra bir başkası benim seri numaram 3 ile başlıyor, sorun 1 ve 2 ile başlıyanlarda dedi, derken 8 li seri numaralara kadar geldi.

Benim makinamda sorun yok diyenler 2-3 hafta sonra farklı forumlarda makinaları satışa çıkartıyor. 4000 tl verilen makinalar 2-3 hafta sonra 2000 tl. ye satılıyor.

Millette hala gidip bu makinayı alıyor. Ne diyeyim...

Örnek fotoğrafı diğer konuya koymuş. Zaten bende o konuda görüp yorum yazdım. Bir haftalık, objektifi hiç sökülmemiş D7000 sensörü aşağıdaki linkte...

TIKLA

#turk' tarafından 13.10.2012 10:10:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ekim 2012, 09:38 - İp: 78.***.**7.217
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yabanci Nikon forumlarinda uzun zamandir D7000 yag lekesi sikayeti/topigi gormedim - belki de benim girdiklerimde yok . Bu da insanin aklina baska seyler getiriyor - hele makina bir de Hayyam kaynakli olunca.

Ilk aylarda binlerce, belki onbinlerce D7000 iadesi var - bunlar da genelde once uyanik tuccarlara, sonra da ondan bilerek/ bilmeyerek alan " gelismekte olan " ulke esnafina geciyor . Ne bileyim - oldum olasi supheyle bakarim faturasiz fotograf makinasi satislarina . Bu yeni bir sey de degil - 30 yil once de Sirkeci'de insanlar bir tek ustundeki "passed" etiketine kanip, yeni oldugunu dusunudukleri makinalari alirlardi ( ben de dahil ). Elbet bazilari sifirda ama eminim bir cogu degildi.

Fotograf islendigi icin PhotoMe shutter sayisi gostermiyor - gerci Fuad alirken kontrol ettigini soyluyor. Onu da sifirlamak mumkun zaten ...

Tarih: 13 Ekim 2012, 11:01 - İp: 96.***.**5.17
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

O binlerce, onbinlerce iade D7000 lerin çoğu buraya gelmiştir. Türkiyede iade olan bu makinalarında tekrar geldiği yere gönderilme imkanı olmadığına göre, shutterları sıfırlanıp tekrar bir başkasına sıfır diye satılıyordur.

Türkiyedeki D7000 lerin sorunlu olduğunu sağır sultan bile duydu ama hala alanda var satanda. Makinanın neredeyse yeni modeli üretilip, kendisi üretimden kalkacak ama hala sorunlu makinalar ortalıkta geziyor.

Dükkan garantisi diye bir tanımda sanırım dünyada bir tek Türkiyede vardır. Gerçi gerçek garantili olanlarında Nikon yetkili servislerinden aldığı cevaplar buzlucamın açtığı topikte yazıldı. Nikon yetkili servisi acaba bir tane bile D7000 i sorunlu diye iade aldımı ki...
Daha dün forumdan Ercan beyin başına gelenlerde, açtığı topikte yazılı. Yetkili servis, Nikon fotoğraf makinalarının LCD ekranlarına garanti vermediğini açık açık söylemiş. Sanki LCD ekran makinanın bir parçası değil.

Ben yıllarca iyi bir makina alabilmek için para biriktirdim. Şimdi Tamron 24-70 F/2.8 VC USD ile 5D MarkIII alıyorum.
Garantili ile spot arasında sadece 1250 tl. fark var.
1250 tl. için 4-5 yıldır zar zor biriktirdiğim parayı sokağa atma riskine değermi ?
Sonuçta garantisiz ürünün bir sürü riski var. Objektif hatalı fokus yapabilir, kötü kopya olabilir, makinada sonradan farkedilecek bir sorun olabilir.
Verilen o kadar paranın akibeti dükkan garantili diyen bir satıcının insafına bırakılabilirmi.

Aslında aklımdaki model Nikon D800 idi. Ancak bir arkadaşım 13.000 Tl. verip aldığı resmi garantili D800 ü yeşil ton ağırlıklı görüntü veren LCD ekranı yüzünden, servis LCD ekranlar garanti dışıdır deyip makinayı iade almayınca, D800 almaktan vazgeçtim.
Görünen o ki D7000 den sonra D800 lerinde akibeti aynı olacak. Dükkan garantili D800 satanlar şimdiden arızalı D800 leri Amerikada toplayıp getirmeye başlamıştır.

Sanırım iyi bir makina almak için 4-5 sene para biriktirmek zorunda kalınınca, insanın sokağa atacak parası olmuyor.

#turk' tarafından 13.10.2012 21:17:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ekim 2012, 11:53 - İp: 78.***.**6.81