mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 Aldım!

Sonunda uğraş araştır derken D7000 aldım.
Yüzlerce kez araştırdım okudum, uykusuz geceler, Forum başında gecen zamanlar, D7000 hakkındaki sorunlar falan derken epeyce bir zamanımı aldı. Hayyam'dan aldım makinemi. Şuan işte olduğum için kurcalayamadım ama sabah hemen incelemelerimi yapıp forumda paylaşacağım...

Tarih: 28 Eylül 2012, 21:05 - İp: 46.***.**2.140
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Fuad son durum nedir, makinayı denemeye devam ediyormusun, değiştirdinmi, iade ettinmi, bilgi verirmisin.

Tarih: 14 Ekim 2012, 22:16 - İp: 78.***.**9.18
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrar leke oldu. Yada aslinda cikmamisti ben fark etmedim bilmiyorum.yarin yerine 60d alicam. Fiyatlari ayni.

Tarih: 15 Ekim 2012, 14:18 - İp: 5.***.**0.35
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

D7000i cok severek aldim ve gercekten cok guzel bir makineydi. 60d ile kiyaslamalara falan baktigimda kagit uzerinde cok fark d7000 baya fark atmis gibi. Siz neler dusunuyorsunuz baska bir d7000 almaya korkuyorum acikcasi kotu sans sorunlu cikti benim makina o yuzden tercihimi canon 60d'den yana kullanayim diyorim. Yeni baslayan biri sayilirim cankn 60d nasildir.dogru bir terich mi sizce canonu alirken nelere dikkat edeyim. Fiyati auni bu arada.
39 af ye karsi 9 af
D7000inde daha buyuk sensor
Vizor gorus orani canonda x94
İso performansi nasildir 60d nin bilginiz var mi bu konularda. Tesekkur ederim

Tarih: 15 Ekim 2012, 16:00 - İp: 5.***.**0.35
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Fuad AF nokta sayısını kafana takma. Her iki makinada iş yapacak cross-type AF sayısı 9 tane. Diğerleri hikaye.

Diğer özelliklerde evet D7000 daha üstün bir makina. Ancak biriyle çekipte diğeriyle çekemeyeceğin hiç bir fotoğraf yok. Sensör büyüklük konusuda dikkate alınacak bir fark değil.

Her iki makinanında ISO performansı birbirine yakındır. Aralarında aman aman bir fark arama.
Keşke D7000 ler sorunsuz olsaydıda isteğin makinayı alsaydın. Ancak bilerekte yıllarca kullanacağın bir ürünü en başından sorunlu olarak almak, seni fotoğraftan soğuturdu. Her çektiğin fotoğrafta sensörde yağ aramaya başlayacaktın.
En azından bu şekilde kafan rahat olacak.

Tarih: 15 Ekim 2012, 17:17 - İp: 78.***.**3.186
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Haklisin yag lekesi arayacaktim her fotoda. Birde 60d alicam ya bir test edeyim diyorum. Neler yapayim nelerine bakayim. Hit pixel olu pixel vs vs vs nasil test edeyim gene sorun yasamak istemiyorum.

Tarih: 15 Ekim 2012, 17:55 - İp: 5.***.**0.35
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Manuel çekimde, objektifin önünü kapatıp 6-7 sn. lik bir çekim yap.
Bunun üzerindeki pozlamalarda her makinada bir kaç tane hot piksel (kırmızı) olabilir. Bu normaldir.
LCD de parlak beyaz piksel olup olmadığını kotrol et.
Shutter sayısını kontrol et.

60D nin ilk çıkan serilerinin grip kısmında (sağ elle tuttuğun plastik bölümde) bazı bollaşma, plastiğin kalkma vakaları yaşandı.
Ortalama 1-2 sene sıcak iklimlerde kullanılan makinalarda böyle şikayetler oldu. Ama bildiğim kadarı ile bu plastiği hayyamda 40-60 tl. arasında yenisi ile değiştiriyorlar. Yetkili servis ise bildiğim kadarı ile 80 tl. alıyor. İleride böyle bir sorun yaşayabilirsin. Bu sorun özellikle Antalya gibi sıcak iklimlerde kullanılan makinalarda görüldü. Ancak sorunun çözümü ucuz ve basit olduğu için bence kafaya takmaya değmez. Ayrıca senin aldığın makinada böyle bir sıkıntı olmayabilirde.
Ama ben yinede, seni bilgilendireyim dedim.

#turk' tarafından 16.10.2012 00:18:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2012, 00:16 - İp: 78.***.**1.33
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim... Elleri çok terleyen biri olduğum için her türlü makinede bu sorunu yaşayabilirim zaten bu ihtimal var. 60d alıyorum o zaman her zaman aklımın bir köşesi d7000'inde kalacak olsada. umarım d7000'i bana aratmaz

Tarih: 16 Ekim 2012, 00:18 - İp: 46.***.**2.140
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Fuad birde aldığın makinanın üzerindeki objektifin doğru yere fokus yaptığından emin ol.
Bu alacağın tüm makinalar için yapman gereken bir test.

Bu testi şöyle yap. Masanın üzerine 5 er cm. aralıkla koyacağın 3 adet pil vb. arka arkaya diz. Diyaframı en açık aralığa getir Mesela F/2.8 veya F/4 gibi. Sonra pillerden ortadakine uygun mesafeden tek noktadan fokus yapıp fotoğraf çek. Netlik ortadaki pildeyse ok. dir. Öndeki veya arkadaki pildeyse lenste back/front fokus sorunu olabilir. Bundan emin ol, gerekirse lensi hemen orada bir başkasıyla değiştir.

Tarih: 16 Ekim 2012, 00:28 - İp: 78.***.**1.33
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

tamamdır. ayrıca aldığım dükkanda duvarda gözüme bir şey carpmıştı. herhalde bu back focus testi falan onla yapılıyor. sayılar rakamlar felan olan bir çizelge gibi birşey. resmini internette görmüştüm onunla nasıl yaprım testi anlatabilir misina acaba @Turk

Tarih: 16 Ekim 2012, 00:31 - İp: 46.***.**2.140
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

O test kartını masanın üzerine yatırıyorsun. Sonra makinayı tripota bağlayıp, netlik mesafesi içinde 45 derecelik bir açıyla, tek nokta af ile, kartın ortasındaki 0 noktasını en açık diyaframda fotoğraf çekiyorsun. Sonra çektiğin fotoğrafı açıp, netliğin 0 (sıfır) ın üzerinde olup olmadığını kontrol ediyorsun. +1 ve -1 de net çıkabilir ama netliğin 3 veya 4 lü rakamlara kayması demek, sorun var demektir.
Sorunda lenstedir. O yüzden lenste böyle bir sorun varsa, bunu dükkandan çıkmadan halletmen gerekir. Aksi taktirde lensin kalibre edilmesi gerekir. Bunu dükkan garantisi ile ücretsiz yaptırtabilirsin elbette. Ama yinede bunlarla uğraşmamak için alırken testi yapmakta fayda var.
Son bir not, test çekimini yaparken makinanın kesinlikle titrememesi lazım. Titrerse fokus öne veya arkaya kayabilir. Bu da seni yanıltabilir.

Tarih: 16 Ekim 2012, 00:41 - İp: 78.***.**1.33