webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

D3100 Almayı Düşünenler: Şöyle Buyrun!

Bu soru artık kabak tadı vermeye başladı. Üstüne zrilyon tane konu açıldı bu d3100'ün. Yeni başlayacak olanların anlayacağı dilde özelliklerini yazıp versek mi sevabına dedim ve temel özelliklerini kendimce derleyip yazdım. Umarım yardımcı olur.

Bakın cancağızlarım.

-Bu kahrolası D3100 güzel bir dijital kameradır.
-D90 kadar güzel resimler verebilecek kapasitededir. Aynı sensörü kullanmadıklarından birebir aynısını vermez ama bu fark o kadar azdır ki bir barizlik yoktur. ISO yelpazesi daha geniştir D90'dan ama ISO performansı aynıdır diyemiyorum.
-Gövdesinde AF motoru yoktur. Bu demek oluyor ki lens alırken AF-S kodlu olanları kullanabilirsiniz. Diğer lenslerle otomatik netleme yapmaz, elinizle döndür babam döndür netleme yaparsınız.
-Video için alacaksanız tavsiye edilmez. Kayıt anında otomatik netleme özelliği dedikleri sandığınız kadar kusursuz değildir. Bu oto-odaklama hasebiyle vıjjt vıjjt diye gıcık sesler çıkar, bu ses de videonuza dahil olur. Dışarıdan bir mikrofon girişi olmadığından çaresi de yoktur.
-LCD çözünürlüğü az olduğundan ekranda gördüğünüz detay sayısı azalacaktır. Resimleri bilgisayara atmadan tam netlikte görmeniz pek mümkün olmayacaktır.
-Çekim hızı konusunda sizi hareketli objeler çekerken hayal kırıklığına uğratabilir: 3fps
-Ergonomi açısından büyük ellere adam gibi oturmaz. Piyadaki en küçük DSLR'dır.
-Küçük bir detay daha, bu kamera için Nikon'un ürettiği bir battery grip yoktur. 3. parti alabilirsiniz. Nikon giriş seviyesi makineler için battery grip üretmiyor.
-Giriş seviyesi olduğundan otomatik ayarlara fazlasıyla yer verilir. Menüsü sadedir, anlaşılırdır.

Kısacası öğrenmek isteyenler için, aile fotoğrafları, çocuk portreleri çekmek isteyenler için, ayrıca geziler ve tatillerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Spor fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, vahşi-hayat fotoğrafları için uygunluğu tartışılır. Bunları da yapabilirsiniz ama tam anlamıyla faydalacağınız bir makine değildir.

Tarih: 28 Mart 2011, 19:20 - İp: 78.***.**0.70
utkusezer
utkusezer (üye)
Bursa / Amatör

benden de bir öneri: sayın webdeveloper'in ( adını bilemedim de) cevabına 1 diyelim. bundan sonra d3100 soranlara 1 'i oku diyelim.

Tarih: 28 Mart 2011, 20:25 - İp: 85.***.**8.169
mathman46
mathman46 (üye)
Osmaniye / Amatör

hay ağzına sağlık ...bnm gibilere ibret olsun

Tarih: 6 Nisan 2011, 17:56 - İp: 95.***.**6.58
mervesavas
mervesavas (üye)
İstanbul / Meraklı

benimki biraz alakasız kaçacak ama bir sorum var.yanıtlarsanız çok sevinirim.yeni başlayacagım nikon D90 mı D5000 ? yada 2oooTl.lik bütçeyle daha iyi ne olabilir ?şimdiden teşekkür ederim..

Tarih: 11 Nisan 2011, 01:19 - İp: 94.***.**0.237
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

@mervesavaş 2000 TL ile d90 almak varken d5000 alınmaz.
makinayı fotograf çekmek için alıyorsanız özellikle.

Canon 60D'de alınabilir bu rakama... ki benim önerimdir.

Tarih: 11 Nisan 2011, 12:28 - İp: 88.***.**7.193
mathman46
mathman46 (üye)
Osmaniye / Amatör

d90

Tarih: 11 Nisan 2011, 13:38 - İp: 78.***.**9.36
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Ben de bu işe yakın zamanda girişmiş ve D3100 le başlayıp D90 a altamış biri olarak fikrimi paylaşayım istedim

Yeni başlayanlar için bazı yanılsamalar var. Bunlar kompak makinelere bakarkenden kalan bazı normal ama DSLR lar için yanlış eğilimler. Maddeler halinde düşünmek gerekirse;

1-"Makine ne kadar küçükse az yer kaplarsa iyidir". Malesef öyle değil, biraz zevke de bağlı olmakla birlikte tersini söylemek bile mümkün. DSLR makine ne kadar büyükse kontrolü, ele oturması daha kolay ve rahat oluyor.

2-"Makine ne kadar hafifse iyidir" Bu da yanlış bir kanı. Hadi büyüklük göreceli ama ağırlık bence kesinlikle önemli bir husus. Makine ne kadar ağır olursa stabil tutmak o kadar kolay oluyor. Uzun pozlamada veya tele lensler kullanırken her zaman tripod kullanamayacağımız varsayımı ile ağır makinenin (ki burada kilolardan bahsetmiyoruz 100-200 gramlık farklar söz konusu) daha iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

3-"full HD çeken ve video sırasında oto AF yapan makine iyidir" Malesef öyle değil, aslında DLSR bir makinede video çekmek gerçekten önemli değildir çünkü bu makineleri daha iyi fotoğraf çekmek için alırız. Kompak makinelerin üretemeyeceği sonuçları üretebildikleri daha fazla esneklik sağladıkları gerçektir. (Burada pro video kamera amaçlı da kullanılabilen Canon 5D Mark 2 gibi makineleri hariç tutuyorum) Bu noktada kişisel deneyim şöyledir ki D3100 de konuyu açan Webdeveloper'ın da bahsettiği gibi her zaman doğru çalışmayan oto AF özelliği yüzünden videonuza çokça ses biner. Buna karşın bile D90 ın video kalitesinde görüntü elde edemezsiniz. D90 full hd değildir, standart HD videoları daha canlı ve daha az sorunludur.

4-"Daha yüksek Mega Pixel ve daha yeni teknolojiler daha iyidir" Bu da tamamiyle önemli bir yanılgıdır. Daha fazla Mega Pixel demek benzer boyutlardaki sensörlere daha fazla pixel yerleştirilmesi demektir. Genelde pixel başına renk algısının azalmasıyla sonuçlanır. Marka ve modele göre değişmekle birlikte D3100 ve D90 kıyaslamasında D90 ın ürettiği fotoğraf kalitesiyle (bence) bariz üstün olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunu şöyle açalım standart aydınlık ve durağan bir manzarayı D3100 ve D90 ile aynı ayarlarda aynı mükemmellikte çekersiniz. Ancak söz konusu durumda kompak bir makine ya da bir cep telefonu kamerası ile de iyi sonuçlar alırsınız. Burada farkı yaratan zor ışık koşullarında farklı durum ve kompozisyonlarda elde edeceğiniz sonuçlardır.

Netice itibariyle D3100 her yerde her forumda her ürün incelemesinde belirtildiği üzere iyi bir yeni başlayan makinesidir. Kompak makinelerden bir çok şeyi yanında getirmiştir. Diğer taraftan kullanıcısına DLSR makineleri tanıtmayı-öğretmeyi amaçlar. Ancak bu işe gönül verdi iseniz, üzerinde uğraşacaksanız, uzun vadeli bir makine istiyorsanız D90 ve diğer markalardaki muadillerini tercih etmenizi öneririm.

Tarih: 11 Nisan 2011, 14:48 - İp: 62.***.**2.1
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler muzocan76 bilgilerini bizimle paylaştığın için

Tarih: 14 Nisan 2011, 22:25 - İp: 78.***.**9.171
nidayalcin
nidayalcin (üye)
Sakarya / Amatör

d3100 almayı düşünüyorum. en uygun fiyatı gold da buldum. fakat başka yerler gold un garantisi hakkında beni şüpheye düşürdü. gold ürünlerini kendi ithal ediyomuş ve kendi garantisi altındaymış. o yüzden şüphe oluştu. gold a garanti konusunda güvenebilir miyim? yazılım hatası gibi birşeyle karşılaşırmıyım?

Tarih: 16 Nisan 2011, 20:34 - İp: 78.***.**1.222
frankenstein
frankenstein (üye)
İstanbul / Amatör

nida ;

yanılmıyorsam goldda 1600 tl.
Bimekste 1390 tl ve en azından aklında soru işaretide kalmaz garanti konusunda

Tarih: 17 Nisan 2011, 01:10 - İp: 88.***.**3.15
nidayalcin
nidayalcin (üye)
Sakarya / Amatör

şimdi baktım bimekste 1674 lira. 1250 lira olan D3000 in fiyatı