baytekin_0
baytekin_0 (üye)
Adana / Stüdyo Fotoğrafçısı

D300

merhaba arkadaşlar ben nikon d300 almak istiyorum acaba kullanan varsa nasıl biri olduğunu anlatırsanız sevirim
şimdiden tşk ederim...

Tarih: 14 Nisan 2008, 21:31 - İp: 81.***.**6.214
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

D300 kullanan birinin nasıl olduğunu mu anlatacağız?
Lütfen dilimizi güzel kullanalım.
Ben D300 kullanmıyorum ama forumda bu makine
ile ilgili açılmış onlarca konu var.
Arattırırsanız hemen hemen tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Tarih: 14 Nisan 2008, 21:52 - İp: 88.***.**5.78
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Ben D300 kullanıyorum, fena adam sayılmam

Phaser haklı dilimizi güzel kullanalım, ayrıca takma isimlerimizi de Türkçe'mizden seçersek daha da iyi olur...

Tarih: 15 Nisan 2008, 12:14 - İp: 193.***.**2.10
otorite
otorite (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Selamlar ;

Şuan D300 kullanıyorum bende eski govdelerime oranla memnunum diyebilirim.

5D de kullandım ve ff kişinin kullanım alanına göre + 'lar veya - 'ler getirebiliyor. portre makro ve geniş açı çalışırken ff abatajlarını fazlası ile kullanmış birisi olarak eğerki istekleriniz bu yönde ise size 5D yi öneririm.

Ancak hıza teleye gövde sağlamlığına ihtiyacınız varsa D300-40D-A700 üçlüsünden birini tercih etmenizi öneririm.

40D ile D300 ü bire bir kıyas etme imkanım oldu. 40D nin shutter dizaynı ele oturuşu daha iyi D300 den bu lafım belki bazı kullanıcı arkadaşlara komik gelebilir malumunuz nikon gövde ergonomisi ile ün salmış bir üreticidir.

Af hızı ve saniyede çekilen kare sayısına gelirsek. Bu noktadaki gözlemlerim ise 40D ile D300 arasında ben af suresi olarak bir fark göremedim. Ama açık konuşmak gerekirsede 51 noktalı af sistemi benim kullanım alanlarıma girmiyor zaten 51 noktadan af oldugu zamanda af sistemi yavaşlıyor ve hata payı yukseşiyor.
40d ile D300 seri çekimdeki af performansları olarak D300 un fokus başarısı daha iyi 40D ye göre ama bu benim yaptığım çekimlerde yüzde 20 civarındaydı . Şimdi yüzde 20 diyince büyük bir rakam gibi çıkabilir ama hesap edin işte 100 fotoğraf çeksek seri çekimde 40D ile 70 tanesi fokus içi D300 ile 90 tanesi fokus içi. Gerçekten buna ihiyacınız varsa bilemem. Ancak forumlardaki çoğu arkadaş için grekli olduğunu sanmıyorum.

Lcd ekran kalitesinde ise işte o noktada gerçekten kıyaslamya gerek yok . D3-D300 ve A700 de var benim bildigim bu piyasada en iyi ekranlar. bu ekranlarda sony üretimi bildigim kadarı ile. gerçekten takdire şayan bir ekran parlaklığı renk kalitesi ve çözünürlüğü var.

İso performansında ise D300 daha iyi burun farkı ile 40D ve A700 den.

Jpeg kalitesi son derece başarılı ve raw çekip işlemeye üşenen d-slr kullanıcıları için yterli seviyede.
Ama tabiki raw ları işlemeye göze alırsanız oda capture nx de açıp jpeg çevirmek bile olsa başka bir işlem yapmasanız bile fark ortada oluyor.

Beyaz ayarı konusunda Dış çekimlerde hiç bir sorunu yok ya da müze cami gibi karanlık ortamlar ama gün ışığından faydalanan ortamlarda da sorunsuz. Ancak iç çekimler yapay aydınlatmanın devreye girdiği yerlerde D300 un awb si başarısız diyebilirim .

Auto iso d-light gibi bazı kullanıcıların sevdiği özellikleri kullanmadım ve makine seçiminde kriter değiller .
A700 deki dro çok daha etkili ve +5 e getirmedikçe detayları doğallıkla goruntulemede d-light ile kıyaslanmaz bile. D300 deki d-lighting özelliği küçük boyutta bile rahatsızlık yaratıyor
High , normal ve low seçenekleri var ancak d-light kullanmak gerektiği yerde ne low nede normal kademesi açıkcası beni kurtarmadı high yapma ihtiyacı hissettim ancak dediğim gibi high moduda küçük boyutta bile rahatsız verecek cinsten.

D300 gövdeyi 105VR ile sağnak bir yağmur altında kullandım. Pentax K10D kadar yada ondan daha fazla bir yalıtımlı gövdeye sahip diyebilirim. ama k10D nin grip kısmandaki kaplaması suyu yediği zaman daha güzel D300 deki kaplma biraz kayganlaşıyor suyu yediği zaman.

Şarj olarak 800-900 çekimi rahat göriyorum çektiklerimi bir kez lcd den bakarak.

Vizörü güzel aydınlık ve geniş ancak benim gözlemlerime göre A700 ün vizörü sanki daha ışıl ışıl daha aydınlık. 40D de çok uzak değil bu ikilden hemen hemen 3 rakipte eşler denebilir.

Ergonomi ve tuşlar olarak D200 ün bodysi ve tuşları sanki daha iyiydi gibi teknik olarak bakmadım ama D300 ün daha ağır olması lazım yanlışım varsa arkadaşlar düzeltirler .Ama D200 elde daha tok duruyor daha sağlammış hissi veriyordu bana.

Tarih: 15 Nisan 2008, 12:19 - İp: 85.***.**7.97
erhan.
erhan. (üye)
Samsun / Amatör

Arkadaşlar Nikon D300 için lens tavsiyesine ihtiyacım var, Nikon 18-70, Tamron 17-50, Nikon 18-135, arasında kaldım, lens geniş açı-tele ihtiyacına cevap vermesi benim için önemli, sizin önerebileceğiniz aynı fiyat düzeylerinde lensler varsa sevinirim.

Tarih: 16 Nisan 2008, 15:06 - İp: 88.***.**6.224
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Lens konusunda topic açılmıştı

Tarih: 16 Nisan 2008, 17:01 - İp: 81.***.**5.221
baytekin_0
baytekin_0 (üye)
Adana / Stüdyo Fotoğrafçısı

hayır makinenin kulanımını soruyorum ayrıca o takma isim değil bemim soyadım

Tarih: 8 Mayıs 2008, 13:30 - İp: 85.***.**3.3
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

bence fotograf makinelerine de güzel türkçemizden birer isim verip onları kullanalım.

Tarih: 11 Mayıs 2008, 10:44 - İp: 85.***.**2.189
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sizin için değil phaser için yazmıştım

Tarih: 11 Mayıs 2008, 14:33 - İp: 193.***.**2.10
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

bence fotograf makinelerine de güzel türkçemizden birer isim verip onları kullanalım.

Tarih: 11 Mayıs 2008, 18:18 - İp: 88.***.**6.0
  • 1