fingolfin
fingolfin (üye)
İstanbul / Amatör

Canon - Pentax Arasında Kaldım

amerikadan getirtmeye çalıştığım
pentax k-x 18-55 kit lens + tamron 70-300 makro lens ile 770$

canon rebel t1(500D) + tamron 28-80 +sigma 70 -210
800$

kararsız kaldım görüşlerinizle yardımcı olabilir misiniz?

Tarih: 12 Aralık 2009, 21:04 - İp: 88.***.**9.107
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

500d alın.. Bugün kullandım hayran kaldım..

Tarih: 12 Aralık 2009, 23:08 - İp: 78.***.**3.232
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

şu bahsettiginiz kombinasyonlarda PENTAX lens içeriği bakımından daha iyi.

canon 500D alın derim ama o lenslerle değil..

1,6 çarpanlı bir makinada 28-80 geniş açı ihtiyacınızı karşılamaz.
bahsettiginiz 70-210 f 3,5 / 4,5 ise onada hiç bulaşmayın derim..

Tarih: 12 Aralık 2009, 23:46 - İp: 78.***.**2.60
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

lens konusunda hemfikirim bunuda düzeltmiş olayım.. Tavsiyem sadece makine için 18-55 kitlensle almanız daha uygun olur..

Tarih: 13 Aralık 2009, 00:45 - İp: 78.***.**3.232
fingolfin
fingolfin (üye)
İstanbul / Amatör

evet haklısınız lensleri daha çok eş değer fiyat aralığı oluşturmak için yapmıştım ama merak ediyorum açıkcası pentax k-x 'in adı canon veya nikon modeli olsaydı yaklaşımınız nasıl olurdu marka seçimi beni de etkiliyor elbet
ama özelliklerini de göz ardı etmeden gelemiyorum bu yüzden çok kararsızım
gövdede titreşim engelliyici özelliği bi çırpıda harcamak istemiyorum
düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum

Tarih: 13 Aralık 2009, 17:46 - İp: 85.***.**6.161
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

bir makine gövdede titreşim engelleyici var diye tercih edilmez.. Lensini ve aksesuarını sıkılmadan bulabileceğiniz markalar Canon ve Nikondur.. Birde k-x'in gövdesi oldukça küçük bir cihazdır.. Üzerindeki lenste önceki lenslerine göre istenileni veren bir lens değil.. Ancak raw çekimlerde birşeyler yapabiliyor.. Pentax'ın Lenslerini bulmakta güçlük çekersiniz.. Bu işte macera aramak en son isteyeceğiniz şey olmalı.. Video önemli bir kriter diilse media markt'te şuan 450d 1.444 l. onu da düşünebilirsiniz. Çok güzel bir cihazdır.. Hızlı Liveview'li lensinide kullanmasını bilirseniz keskin sonuçlar veren bir lenstir.. Her lensin en keskin sonuçları veren diyafram aralığı vardır.. Bunları internetten edinebilirsiniz.. Bütçe rahatsa 500d'yi tercih etmeniz daha yerinde olur..

Tarih: 13 Aralık 2009, 18:46 - İp: 78.***.**6.144
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

2 makinede gayet güzel ama lens tercihleri daha önemli.
seçimlerinizden daha iyi lensler araştırın derim.

Tarih: 13 Aralık 2009, 18:54 - İp: 88.***.**5.57
gecee
gecee (üye)
Nevşehir / Amatör

K-x alın keyfinize bakın

(pentax ında lens sorunu felan yok ya da ben çekmiyorum istediğim lensleri uygun fiyatlı alıyorum.)

Tarih: 14 Aralık 2009, 23:43 - İp: 88.***.**1.169
puspus
puspus (üye)
İstanbul / Amatör

Canonu bilmem de, pentaxı da alırsanız bir şey kaybetmezsiniz, yani korkulan lens sıkıntısı falan yaşamazsınız.

Tarih: 15 Aralık 2009, 00:17 - İp: 85.***.**3.52
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Ben de olsam Pentax K-x i tercih ederim. Üstelik kit lensi de K20D nin kit lensi olan AL II versiyonu ile aynı optik formüle sahip olduğundan çok çok iyi bir kit lenstir. Gövde deki titreşim önleme sayesinde Canon'da bile bulamayacağınız is li lenslerin özelliklerine her lenste sahip olursunuz (mesela 50mm titreşim önlemeli Canon prime lens yok, ya da 100mm titreşim önlemeli makro lens).

Canon 500D de kötü makine değil tabi, ancak Pentax K-x gerek gövde içi titreşim önleme avantajı, gerekse de 9 adedi cross type olmak üzere 11 noktadan AF sensörlerine (Canon da 9 adet ve sadece merkezdeki cross type) sahip olması avantajı ile ön plana çıkıyor. Estetik olarak da bence daha hoş bir gövde. Bu arada seçeneklerdeki Canon setinin lensleri gerçekten de berbat seçim olur, 500D alacaksanız da sakın o lenslerle almayın, tabi fiyat da ona göre artacaktır.

Tarih: 15 Aralık 2009, 15:32 - İp: 64.***.**0.51
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

pentaxın lensini bulurken zorlanabilirsin ama bulursan bi daha satmazsın özellikle limited fln bulursan tadından yenmez fotoların =) o yüzden pentax

Tarih: 15 Aralık 2009, 21:00 - İp: 78.***.**2.161