muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Canon Eos 60d Almalı Mıyım?

Değerli üyeler yaklaşık 2 yıldır amatörce fotoğrafçılık işine gönül verdim. Kısa bir Nikon D3100 macerasından sonra Nikon D90 ile yoluma devam ettim. Önemli iddialarım olmadığı için 18-105 kit lensi bana yeterli geldi, sonradan bir tamron 70-300 aldım tele ihtiyaçlar için. Böyle mütavazi bir setim var. Ancak son dönemde biraz da video işine merak sardım, D90 ım da HD video çekebilmekle birlikte daha iyi iş çıkaran bir DLSR a ihtiyacım olabilir. Oldukça ayrıntılı araştırdım, 60D nin video performansından yana sıkıntı yok onu anladım. Ancak 60D almakla D90 ımdaki fotoğraf performansından vazgeçmiş olacak mıyım? Yani D90 ımdan fotoğraf kalitesi anlamında gayet memnunum, video sevdası uğruna 60D ye geçmeli mi? 60D kullanan arkadaşlar ve hatta eğer varsa her iki makineyi de kullanmış arkadaşlar yorum yapabilirler ise sevinirin. Son olarak da eğer alırsam 60D yi 17-85mm lens ile mi, 18-135 lens ile mi almak daha mantıklı olur. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 18 Ocak 2012, 14:30 - İp: 62.***.**2.1
ilyasdal86
ilyasdal86 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

HOcam şu anda 60 kullanıyorum. yaklaşık 6 aydır bende. şu kadarını söyleyebilirim. makinanın kullanımı çok basit. hele bir de türkçe menüsü mevcutsa. tamamen manüel ayarlar girebiliyorsun. isosu belirli bir noktaya kadar iyi sonuç veriyor. çok düşük ışıklarda yüksek iso kurtarsa bile aşırı gren veriyor. video kalitesi çok güzel. uygun ışık koşullarında manüel ayarlar girdiğinde, (netlik, diyafram, shutter, iso) ve zoom yapmadığında çok güzel sonuçlar alıyorsun. ancak bu makineyi 10 mm objektifle tavsiye ederim. çünkü sensör çarpanları geniş bir açıyı yakalamanı engellediği gibi 18 mm gibi objektiflerde özellikle de hareketli çekimlerde iyi sonuç vermiyor. bu yüzden 10 mm de kullandığın zaman titreme pek olmuyor. ayrıca objektif konusuna gelince, diyafram aralığı az olan ve 2.8 e kadar açılabilen bir objektif almanı tavsiye ederim. gece çekimlerinde rahatlatıyor. zoom ne kadar artarsa videoyu o kadar düzgün çekmen zorlaşıyor. eğer tripodda kullanacaksan sürekli olarak 18-135 mantıklı olur. ama günübirlik çekimlerde kullanacağım diyorsan daha düşük aralıklı ve daha geniş bir objektif almanı tavsiye ederim. canonun 17-85 diyafram olarak seni zorlar. bunun yerine tamronun 17-50 si ya da sigmanın 18-50 2.8 f değerlerine sahip objektiflerini tavsiye ederim. Nikon 90 a gelince; ben nikoncu değilim ama, bu makinayı az da olsa inceleme fırsatı buldum. boyut olarak daha küçük olduğu için 60 d kadar ele oturmuyor. ayrıca türkçe menü desteği sıkıntılı. video için birşey diyemem ama genel olarak kullanımı canon makinalara göre biraz daha zor geldi bana.(nikoncular kızacak ama

Tarih: 18 Ocak 2012, 15:40 - İp: 212.***.**6.246
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu makienlerin birincil amacı video cekmek degil. video cekilecekse de profesyonel sekilde cekmek. normal bir kompakttaki gibi video cekemiyorsunuz zaten.
focus derdi, depolama derdi vesairesi...

bunun işlemesi var montajı var, internette paylasmak isterseniz boyutunu kucultmesi ve mecburi kalite kaybı var... var oglu var.
kısa film cekiyorsanız alın. cekmiyorsanız almayın gerek yok.

fotograf olarak d90dan asagı kalmayacaktır. alırsanız 18-135 ile alın enazından kendi kit lensi olur.

Tarih: 18 Ocak 2012, 17:13 - İp: 217.***.**5.243
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Aynen amacım kısa film çekmek, onu da sanat olsun festivallere katılayım diye yapmayacağım zaten, kendi öz tatminim için yapacağım çok çok eşe dosta izlettirmek için. Ama neticede hobi bu, neden ikisini de yapabilen bir makine kullanmayayım. Ama fotoğrafçılık ciddi tutkum hani ikincil bir konu için asıl zevkimizden de ödün vermiş olmayalım. İlyasdal arkadaşım merak ettiğim bir husus var. Nikon vizöründen bakarken enstantane diyafram değerlerini görebiliyorsun. Yani gözünü vizörden ayırmadan bu değerleri ayarlayabiliyorsun. Eos 60d de bu özellik var mıdır? Tamam exposure göstergesi var ondan da izlemek mümkün ama f8-1/100 de denge olabilirken f5-1/50 de olabilir örnekse. Bu tip ayrıntıları da feda etmek istemiyorum bir yandan. Hem Nikon hem Canon kullanmış arkadaşlar fotoğraf kalitesi anlamında değilse bile kullanım detayları ve kolaylığı açısından bu iki makineyi kıyaslayabilir mi? Örnekse Canon larda AF Asist lambası yok, az ışıklı ortamlarda Nikon a göre daha geç ya da zor netleyeceği anlamına gelir mi? Bazı yerlerde okudum Canon AF hızı Nikon kadar iyi değil gibisinden. Tabi modelden modele farkedeceği için özellikle bu iki modeli kullanan birisi yorum yapabilirse çok çok sevinirim.

Tarih: 18 Ocak 2012, 17:25 - İp: 62.***.**2.1
ilyasdal86
ilyasdal86 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

60 d de vizorden f ve s değerlerini ve - + pozlama yı görebiliyorsun. ayrıca af lambası da var. netleme ile ilgili problem her makinada olabilir. çünkü o biraz da objektile ilgilidir.

#ilyasdal86' tarafından 18.01.2012 18:00:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ocak 2012, 17:59 - İp: 212.***.**6.246
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

muzocan 60d d90 dan bir ust sınıf bir makine.

bahsettiginiz ozellikler butun dslr lerde var. zaten optik vizorun faydalarndan biri de bu. gozunuzu vizorden ayırmadan butun bilegileri gorebilmeniz.

fotograf kalitesi olarak d90 daha asagı degil, daha yukarı performans gosterecektir 60d. iso performansı acısından mesela.
video performansı zaten daha iyi bu bilinen bir şey.

yani hayır hiçbir kaybınız olmayacak 60d alınca. aksine kazanımınız olacak.

ancak elinizdeki yetmiyor mu? almazsanız istediklerinizi yapamayacakmısınız? asıl soru bu olmalı ve bize degil kendinize yoneltmelisiniz.

Tarih: 18 Ocak 2012, 22:37 - İp: 78.***.**7.70
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Valla paranız varsa Canon 5D Mark II alın...Lost Dizisinin bazın sahnelerini onunla cekiyorlar siye bir efsane bile var...fiyat tabi biraz daraltabilir...5500 TL hayyamda 8000-9000 TL garantili...ama video işinde mr garjine katılıyorum...1000 TL ye ne baba video kamerayı 2000 TL ye profesyonee yakın kamera alırsınız. D90 varsa ve o size yetmiyorsa gidip benzer bir üst makine işinizi görmez...canon veya sony veya jvc hangisi olursa derim bence...

Tarih: 19 Ocak 2012, 15:16 - İp: 88.***.**4.24
0kyanus
0kyanus (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Peki siz d3100'den memnun muydunuz ?

Tarih: 19 Ocak 2012, 15:21 - İp: 62.***.**2.15
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

biizm kuzenin d3100 u var..biraz kullandım..benim d70s e gore bana bayagi bir güzel gelmişti.yeni başlayana birisi icin 18-55 IS lensle cook güzel kullanılır...

Tarih: 19 Ocak 2012, 15:35 - İp: 88.***.**4.24
0kyanus
0kyanus (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Nikonu fazla tavsiye etmiyolar. d3100'un ayrıca af motoru yokmus yani canon almak nikon'a göre daha mantıklı geliyo

Tarih: 19 Ocak 2012, 15:40 - İp: 62.***.**2.15
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

D3100 ün önemli kısıtları var, mesela beni en çok rahatsız eden vizörün küçüklüğü idi ama kişiye göre değişir. Uzun süre fotoğraf çekince sağ gözüm resmen şişiyordu doktora bile gittim. D90 ı da pentaprizma vizörü için aldım. enstantane ve diyaframı aynı anda ayarlamak için çift tekeri olması vs,hemen her fonksiyon için ayrı tuşları bulunması gib bir çok artısı var. Ancak enteresandır ben D3100 ün fotoğraf kalitesinden daha memnundum. Daha keskin daha canlıydı fotoğraflar, bunu söylerken default jpeg ayarları için söylüyorum. Tabiki hem makine ayarlarından hemde sonrasında değiştirilebilecek düzeltilebilecek çok şey var. Hani D3100 ün sensörü iso başarımı D90 da olsaydı dedim hep. Onu sağlayan makinede D7000 ama malesef onda da hala çözüldüğünden emin olamadığım bir backfocus sorunu var ve riske girilmeli mi bilmiyorum o konuda. Zaten konu video ise Canon daha doğru tercih.

Tarih: 19 Ocak 2012, 15:44 - İp: 62.***.**2.1