djzonk
djzonk (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Canon Eos 5d mi Fujifilm S5 Pro Mu

Arkdaslar son günlerde fujiye kitlenmiş durumdayım onunla makina kıyaslıorm sürekli sonunda iki makina kaldı bilen kullanan arkadslar 5d yi eksileri ve artılarıyla ortaya açarsa sevirim

Tarih: 22 Nisan 2007, 12:32 - İp: 88.***.**2.97
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fuji S5pro gerçekten ciddi bir makine, fuarda biraz inceleme fırsatım oldu.
Öncelikle şunu söyliyeyim Nikon d200 gövdesi bence DSLR pazarındaki en başarılı gövdelerden biri. Nikon'un harika ergonomisinin kendini en üst düzeyde gösterdiği bir makine. D200 gövdesi kullanan S5PRO Bu açıdan bence EOS 5D den üstün.
Ancak gövde ergonomisi fotograf kalitesine etki eden bir şey değil. Fotograf kalitesinde 2 şey etken, mercek ve sensör.
Fuji Nikon bayoneti kullandığı için başlangıç seviyesinden profesyonel seviyeye kadar her aralıkta, zoom veya prime, mercek sıkıntısı söz konusu değil. Canon'da öyle. Mercek konusunu geçebiliriz.

Kararın can alıcı kısmı bence sensör mukayeseleri olacak.

S5pro nun Tam boy görüntülerini ben ve bir arkadaşım Nikon d200 ile kıyasladık. Görüntü kalitesi olarak fikrimce fuji açık ara önde idi. D200 mü fuji mi diye sorsaydınız, bir stüdyocu için verilecek cevap kolay olurdu. Zaten sensör daha iyi olmasa d200 varken böyle bir makinenin yapılması çok anlamsız olurdu.

5D bir yıldan daha uzun bir süredir kullandığım bir makine. Loş mekanlarda sıkça çalıştığım için düşük gürültü ve yüksek dynamic range özellikleri benim için çok değerli. Full frame olması dar yerlerde 12mm geniş açı kullanmama olanak sağlıyor. Alan derinliği kontrolu crop faktörlü makinelerden daha iyi. Bunlar ve kaliteli lenslerinin nisbi ucuzluğu benim için Canon'un üstünlükleri.
Dezavantaj olarak gövde ergonomisinin d200 ayarında olmaması, uzaktaki flaş ünitelerini tetikleyecek yapısının olmamamsı (bu konuda nikon'un eline su dökecek makine yok galiba) toz ve su izolasyonunda Nikon ayarında olmamasını sayabilirim.

Stüdyo açısından bakarsak;
Her iki makinede 3 FPS civarında (S5 ve 5D)
Flaş kontrolu bir stüdyocu için S5 hanesine artı.
Full frame 5D için artı
Görüntü çıktı boyu 5D için artı (poster basıyorsanız bir fark olacaktır)

İki makineyi karşılaştıran ciddi bir yazı görmedim. Bence çeşitli ISO hassasiyetinde gölge alanlardaki noise performansına ve dynamic range performanslarına bakarak karar verin. Ben bu karşılaştırmayı yapmamıştım.

Full frame benim için önemli oduğu kadar önemli olmayabilir size.

Zor seçim. Kolay gelsin.

Tarih: 22 Nisan 2007, 14:07 - İp: 85.***.**0.216
djzonk
djzonk (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben stdyoda kullanıcam boylarda sorun yaşıorm.. daha önce s3 kllanıodm renkleri cok kötüydü çiğ kırmızı wermesi deli ediodu beni.. s5 i kllandım bnde kötü makina deil renkleri hoşuma gitti fakat 5d yi cok iyi inceleyemedim skı arştrma yapmak lazım cidden zor karar

Tarih: 22 Nisan 2007, 14:18 - İp: 88.***.**2.97
wastrel
wastrel (üye)
Bursa / Amatör

ben 5D derim. full frame cmos sensörle hiçbi sıkıntı yaşamazsın hem canlı renkler verir hem taktığın objektifi olduğu gibi kullanırsın hemde noise performansı süper

Tarih: 22 Nisan 2007, 15:03 - İp: 88.***.**1.117
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

fatih abi açıklamayı yapmış.

dinamik range fujide daha fazla olacağı için stüdyoda tercihin olabilir.keskinlik,renkler.Fakat tr deki fiyatı bana pahalı gibi geldi.

dış çekim loş mekanlarda,geniş açılarda,poster baskı boyutlarda eos5d
buda benim görüşüm

#onixon' tarafından 22.04.2007 15:42:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2007, 15:42 - İp: 85.***.**2.181
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

EVet mp kesinlikle onemli. Gecen bende kendi kendime aynı soruyu sordum. 5d midir s5pro mudur diye.

Her ikisini de kullanmadıgım icin 5d biraz daha mantıklı geldi sanki.

Aslında ben şoyle bir karşılaştırma yapmak isterdim. Dİyelimki stuyoda 5-6 kşilik bir topluluk fotografı çekmişim. SOnrada rutus-renk vs ayarları icin ps de fotogarfları iyice yaklaştırmısım. İŞte burada hangisi daha cabuk bozulacak.Yaklaştırdıgımda kaş göz burun hangisinde detay olarak kalabilecek.

Yoksa çıktı limiti cok da onemli değil. Bir cok stuyodcu arkadasımız 70x100 baskıyı hemen hemen her makinayla alabilirler.

Tarih: 22 Nisan 2007, 15:49 - İp: 88.***.**8.244
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu konuda Ken Rockwell daha taze bir degerlendirme yayinladi:

Fuji S5 ( Canon 5D ve Nikon D200 ile karsilastirmali olarak )

Tastamam 8 sayfa, ama Ken Rockwell konuyu ilk paragraftan kisa kesmis:

"Eger insan fotograflari cekiyorsaniz bu makalenin gerisini okumayin, gidin Fuji S5 alin"

Siz studyo fotografcisisiniz, ten rengi sizin icin onemli, bu durmda Ken Rockwell'in sozunu dinleyin. O makalede bir suru ornek var, Fuji S5, renk ve dinamik range konusunda hem Canon 5D'ye hem de Nikon D200'e fark atmis, fark atmak ne demek, tur bindirmis. Studyo fotografcilari icin saniyede kac kare cektigi, genis aci vs. onemsiz, ama Fuji'nin renk kalitesi elzem.

FDemirhan,

Minolta 10 seneden daha fazla bir zxamandan beri makinalarinda "wireless" ozelligini default olarak veriyor. Ama bunu cok kimsenin bilmemesi normal, suradaki makalenin son paragrafindan anlasilacagi gibi ( http://www.friedmanarchives.com/flash.htm) Minolta'nin pazarlamacilari Canon ve Nikon'unkilerden cok daha zayiflarmis ve sayelerinde bu ozellik pek bilinmezmis.

Tarih: 22 Nisan 2007, 17:34 - İp: 85.***.**7.44
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Antika,
5D nin dezavantajlarını yazıyordum aslında.
Demek istediklerim şudur.
uzak flaşları tetikleyebilmesi için 5d nin ilave bir aparata ihtiyacı var. Bu 5D nin bir dezavatajı. s5Pro nun böyle bir şeye ihtiyacı yok. Nikon en iyi flaş sistemine sahip marka.

Başka makineler uzaktan flaş tetikleyemez demedim. Minolta iyi ve köklü bir markadır, keşke kendi adıyla devam etseydi.

Rockwell'in yazısını fark etmemiştim, link için teşekkür.
Karşılaştırmaları ağırlıklı olarak S5PRO ve D200 için yapmış. 5D bazı karşılaştırmalarda yer almış, ama hepsinde değil. Rockwell temel olarak insan ten renginde S5PRO yu çok başarılı bulmuş.

Bu makinenin adı fuji s5pro değilde D200S veya D200X olsaydı sanırım çok daha fazla rağbet görürdü.

Tarih: 22 Nisan 2007, 18:46 - İp: 85.***.**0.216
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

sözün özü.. Sudyo fotografcılarını hedef alan bir makinanın stutdyo ortamındaki karşılşatırmaları önemlidir benim icin. Ozellikle de d200 ile karşılaştırlmış fotolarını gormek isterdim. Hatta bizaat ben yapmak isterdim

her makinanın AWB degerleri farklı. Kaldiki studyo ortamında AWB cok kullanılan bir durum değil. BU yuzden örnek fotograflardkai çocugun ten renginin gercekte ne oldugunu bilemiyoruz.

Beklenenin altında bir iso performansı var. D200 ile cıplak gozle test kagıtlarına bakmadan cok bir fark gozukmuyor. 5d tabi bu konuda acık ara önde.

Fiyatı yurtdısında 1900 dolar. tıklayın

ama TR de sanırm 2000 euro civarında.. yani kabaca 3600 ytl ve 2800 ytl .. arada 800 ytl fark var.

Buna ragmen D200 yurdısında 1250 dolar. D200 ve s5pronun yurtdısı fiyatları arasında 650 dolarlık bir fark var. Yani 1000 ytl..

Fdemirhan guzel bisey soylemiş.. BU makinanın adı d200x olsaydı daha cok satardı diye.. Yani d300 değil. D200x ya da d200s.. Hafif uprgade edilmiş bir model.

Şu şekilde test fotosu gormek istiyorum..

Stuyoda portre cekimi. Hem d200 hem s5pro.. WB %18 gri karttan yapılmış şekilde. Studyoda AWB kullanılmaz cunku.. Kullanılmaması gerekir..

Tarih: 22 Nisan 2007, 20:04 - İp: 88.***.**6.129
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında ilginç bir yere geldi konu.
Stüdyo fotografçılığında hangi özellikler öne çıkar ?

Stüdyo bilgim biraz yüzeyseldir, ancak stüdyo ortamında önemli konular galiba şöyle;.
Hüseyin, hatam varsa düzelt lütfen. Diğer stüdyocu arkadaşlarda ilaveler yaparlarsa memnun olurum.

1) perde ömrü önemli.
2) su geçirmezlik iyi, ama hayati değil, herhalde stüdyoları pek su basmaz.
3) stüdyoda yüksek asa pek kullanılmaz.
4) ince beyaz ayarının kolay ve hızlı yapılması önemli.
(stüdyo ışıkları sürekli açık değil, ısınma süresine göre renk ısısı değişebilir).
5) Jpeg performansı önemli, sürat açısından.
6) stüdyoda pozlama hatası olmaz. Dynamic range çok kritik değil.

Ancak stüdyo fotografçıları genellikle profesyonel olarak düğün dernek vs gibi yerlerdede çalışırlar. Bu ortamlarda aynı makine kullanılacak ise, tekrar poz verdiremeyeceğiniz ve hızla çekilmiş fotograflarda yapılması gerekebilecek düzeltmeler olacaktır.

Bu açıdan,
-raw performansı (sonradan beyaz ayarı yapabilmek için)
-dynamic range (hatalı pozları düzeltmek için)
-Flaş becerileri (e-ttl, i-ttl vs)

kritik olabilir.
6 Mpix bir engel teşkil etmez sanırım.

Tarih: 22 Nisan 2007, 21:19 - İp: 85.***.**0.216
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

soylediklerin dogru. Ama perde omru o kadar belirleyici bir unsur değil. Özellikle WB ve diğer renk ayarlarının tutarlılığı.. Keskin bir lens. Detay ici yuksek mp. Dynmic range icin inan bisey diyemiyorum bizzat test etmek gerekir bu farkı anlamak icin.

Tarih: 22 Nisan 2007, 21:25 - İp: 88.***.**8.241