komandant
komandant (üye)
Nevşehir / Amatör

Canon Eos 50d -nikon D90

sizce hangisini terci etmem gerekiyor arkadaşım japonyaya gidiyor ve bu işe yeni başliyorum . lütfen samimi cevap istiyorum

Canon EOS 50D -Nikon D90 ???

Tarih: 1 Eylül 2008, 18:30 - İp: 88.***.**5.229
komandant
komandant (üye)
Nevşehir / Amatör

sağol kardeş ben japonyadan aldıracağım heralde Canon Eos 50d olur

Tarih: 4 Eylül 2008, 00:16 - İp: 88.***.**5.229
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

yeni emekleyen bir çocuğa al bu bisikleti sür gibi birşey bu..

nikon d40-d60
pentax k100d, k200d
sony a200
canon 400d

bunlardan birini seçin 40d d90 baş dönmesi yapar şuan sizin için..

Tarih: 4 Eylül 2008, 11:49 - İp: 78.***.**8.227
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

puskas 50d nin farklı sınıfta olduğunu biliyorum fakat başdönmesi yapıcağını sanmıyorum kullanım açısından 400d den çokta farklı olan bir makina değil 50d

tabiki compact bir makinayla başlamak çok daha iyi olur ama arkadaş compact makinesinden sıkıldığını zaten belirtmiş

dslr de alıp bu işi uzun süre yapacağını planlıyorsa body ve perde ömrü açısından avantajlı olan bu segmentteki makinalarla devam etmesi bence gayet mantıklı

sadece düşünmesi gereken tek şey bunun bir heves olup olmadığı

40d 50d tartışmasında ise umarım 50dnin bodysiyle 40dninki arasında hiç bir fark olmadığıdır ben 50dnin çıktığı gün 40d aldım ve hiç pişman değilim şuan 50dyle yapılıpta 40d ile yapılmayacak birşey yok

Tarih: 4 Eylül 2008, 13:47 - İp: 194.***.**0.117
komandant
komandant (üye)
Nevşehir / Amatör

off be iyiki biri beni anlamış ne güzel yazmışsın hellfire

Tarih: 4 Eylül 2008, 14:32 - İp: 88.***.**2.9
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

reja ederim

Tarih: 4 Eylül 2008, 16:53 - İp: 194.***.**0.117
jonturk34
jonturk34 (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin yurekten katiliyorum, yeni baslayan birisi icin zaten bu kameranin gercek ozelliklerini kullanamayacaksin ve belki zevkin yarim kalacak. Al bir canon PowerShot S5 IS, bak keyfine, 1-2 sene sonra da Digital SLR.

Tarih: 6 Eylül 2008, 12:20 - İp: 166.***.**6.137
komandant
komandant (üye)
Nevşehir / Amatör

kardeş nerden biliyorsun kulanamiyacağımıç . arkadaşım japonyaya gidiyor ve zaten elimde 8 mp canon var kompakt . ve tanıdığım abiler var fotorafla uğraşan bu konu ile tam destek vereceklerini soyluyorlar

benim sorum canonmu yada nikonmu size ne benim ne alacağım fotoraf kakinesinden ben iki makinenin arasında farkların ne diye sormuştum bu kadar

not: ne güzel anlatmış hellfire arkadaş

Tarih: 6 Eylül 2008, 18:45 - İp: 88.***.**5.229
hakanozgur_
hakanozgur_ (üye)
İstanbul / Amatör

Bende yeni başladım, Canon Eos 40D ile başladım... ilk iki günkü resimlerimde hayal kırıklığının alasını yaşadım... sonra araştırmalara devam ettim... nasıl kullanabileceğim hakkında bilgi edindim... national geographic fotoğrafçılık okulu ya da uzmantv den bilgiler edindim... netfotograf.com da yazan fotografçılıkla ilgili yazıları iyice okudum uyguladım...
şu an bakıyorum da çektiğim resimler hiç de kötü değil... fakat öğrenmem gereken o kadar çok şey var ki...

Canon 40D nin tasarım ve kullanımı harika... o kadar kolaylaştırmışlar ki kullanımı... yeni başlayan biri olarak hiç pişman değilim.. arkadaşımın nikon D300 ü var.. onun menüsü bana daha bir karışık geldi.. belki de gözüm alıştığı içindir... Nikon D90 ile Canon 40D arasında pek bir fiyat farkı yok fakat fakat canon 40D daha ileri düzey ve kullanımı rahat bir makina gibi geliyor...

50D ye gelince fiyatı oldukça yüksek... 40D nin iyileştirilmiş hali fakat 40D de yeterince güçlü.. Ben: aradaki fiyat farkına deymez derim..

Tarih: 8 Eylül 2008, 17:33 - İp: 92.***.**0.192
hgv
hgv (üye)
İstanbul / Amatör

ben olsam 50d alirdim, isin aslinda bende bu aralar bir tane alacagim, ayni kararsizligi yasiyorum desem yalan olur cunki , 50d mukemmel

dpreview okudum, anladigim kadariyla 40d ile 50d arasinda ki en onemli fark ( belkide ele gelen tek fark) senso,

15 mp olmus benim icinde hakkaten cok onemli degil,
fakat ISO duyarliligi bu sensorde muthis diyolar, normal 3200, expendable 12800,
oyle ezbere noise olur, 3200 bii ise yaramaz demek yanlis, adamlar sensor teknolojisini kokten degistirdik diyolar, + 4 seviyeli noise reduction sistemi var,

d90 dada video cekimi var, hadi buyrun burdan yakin, ama yuksek kalitede goruntu alirken, ses kalitesinin tek kanalli oldugunu soyluyolar ( mono ), pek bi ise yaramaz diyen cok

ben iki makineyide elima almadim, ama 40d ile d 80 kullandim
bu ikisini karsilastirirsak, d80 40 d nin yaninda oyuncak gibi kaliyo,

zaten kim 40d ile d80 kiyaslarki, 50d ile d90 kiyaslasin

Tarih: 8 Eylül 2008, 20:36 - İp: 129.***.**8.54
hgv
hgv (üye)
İstanbul / Amatör

yahu ben birde sunu anlamiyorum, adam param var diyo, size 50d mi d90 mi diye soruyo, siz sen yeni baslamissin , aklin ermez , dusuk bir makina al diyosunuz

tamam , adam yeni baslamis olabilir, fakat herkesin , ilgi, alakasi ve kapasitesi farklidir,

adam belki dogustan fotorafci, isin sanatsal yonunu coktan halletmis,

belki teknolojiyi arasi cok iyi, makinanin tum ozelliklerin hemen kavrayacak

belki adam image processing uzerine arastirma yapiyo, illumination , contrast, su bu nedir, hepsini biliyo

diyecegim, madem yorum yapiyosunuz, adam ne istiyosa onu yazin

en ezindan ben boyle dusunuyorum, kususuruma bakmayin

Tarih: 8 Eylül 2008, 20:45 - İp: 129.***.**8.54