ekoriko
ekoriko (üye)
Ankara / Meraklı

Canon 7d Satın Alma Yolunda ?

merhabalar.
yakın bir zaman kadar, "canon 5d mk2" alma niyetindeydim ama fiyatı içimi çok rahatsız ediyordu. ama görüntü kalitesi full frame oluşu ve çok iyi video çekebilmesi beni etkiledi.
Canon 7D çıktı. Özellikleri bakımından 5D mk2 nin altında olsa da 7D inceleme videolarında gördüğüm kadarı ile aralarında ciddi bir fark yok.

aklıma takılan odak uzaklığı çarpanı 1.6 oluşu "7D" nin...
çok fazla geniş açılı objektif kullanacağım bir durum yok sanırım.
bir de bütçem zaten çok iyi değil. ayrıca gürültü oranlarını karşılaştırırsak ben pek videolardan gördüğüm kadarı ile belli fark göremedim. deneme fırsatım da omadı. karanlık çekimleri ne kadar iyi 7D nin bilmiyorum. tabi ki 5D mk2 iyi ama
ciddi anlamda bir fark var mı? bilemiyorum.
büyük baskılar almayacağım afiş vb.
sadece fotoğraf ama bunun yanında da müziklerim için video klipler çekeceğim. kısa kısa. sensör konusunda sıkıntı olmaz umarım.
buraya yazmak istedim düşüncelerimi sizler ne düşünüyorsunuz bana yardımcı olabilir misiniz?
saygılar...

Tarih: 16 Kasım 2009, 20:35 - İp: 88.***.**8.174
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Sanırım yeni başlıyorsunuz? 500d varken fazla para yatırmaya gerek yok bence.. Zaten yeni başlıyorsanız 7d karmaşık gelebilir. 500d'nin videolarını inceledim hayran kaldım.. Canon yine iyi iş çıkarmış..

Tarih: 16 Kasım 2009, 21:25 - İp: 78.***.**1.51
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ikiside farklı kategorilerde diyebiliriz.
kendi alanlarında çok çok başarılılar.
tek karar vereceğiniz şey,kullanım amacınız,çekim tarzınız..

yaban hayatı ,spor,ornito çekecekseniz 7d
diğerleri için 5DMII.

tamamen sizin beklentileriniz ile oluşacak bir karar.

şu an görünen o ki,ikisi arasında ciddi bir image kalitesi farkı olmayacağı ..

aralarında 800 dolar bir fark var spot piyasasında..

tabi bir de elinizde lensiniz var mı?

#kad-ir' tarafından 16.11.2009 21:54:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2009, 21:52 - İp: 81.***.**0.24
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

ararlarında tek fark 7d nin seri çekimde hızlı olması ve çift dgıc 4 şlemcisi olması bence 7d hareketli konular için tasarlanmış hızlı bir makina. çoğu amatöre 500 d bile fazla gelebilir.

Tarih: 16 Kasım 2009, 22:00 - İp: 88.***.**6.224
ekoriko
ekoriko (üye)
Ankara / Meraklı

500d için söylersem. video kaydında diyaframa dokunamıyorum. ayrıca mikrofon girişi yok sesde cıyırdama çok . gece çekimleri için kalite düşük.
Foroğraf için ise çekim hızı yavaş... 5d mark ii de çok hızlı değil ama

lens ve makinem yok kendime ait. 1000d ile çalıştım biraz...

bu iş değil biraz uğraş benim için ama gerçekten ciddi anlamda bir uğraş...
ayrıca ben müziklerim için de video klipler de çekeceğim için bu video konusu üzerinde duruyorum. tabi ki asıl amaç değil ama...

5d mk2 beni etkiledi. herşey iyi ama lens konusunda bütçemi zorlar ve çekim hızı düşük.
7d bu konuda daha iyi ama ben de sonuçta profesyonel değilim. ama görüntü kalitesine takan biriyim afedersiniz...
Tecrübeli kişiler sizlersiniz düşünceleriniz çok önemli....
saygılar...

#ekoriko' tarafından 16.11.2009 22:15:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2009, 22:10 - İp: 88.***.**8.174
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Ne amaçla kullanırsanız kullanın (ister afiş çekin, büyük boy baskı alın ya da geniş açı çalışın) Canon 7D çok çok iyi bir makine. Görüntü kalitesi ya da herhangi bir özelliğinin size yetmemesi gibi bir durum sanıyorum söz konusu olmaz. Ayrıca Canon 7D nin su ve toza karşı izole edilmiş olması da önemli bir avantaj.

Aslında bence de 500D yeterli ama video kalitesi bakımından birşey diyemem zira video konusu bana çok yabancı.

Tarih: 17 Kasım 2009, 11:40 - İp: 78.***.**5.206
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

paranız çoksa 5d mk2
paranız azsa 7d

Tarih: 17 Kasım 2009, 19:22 - İp: 78.***.**7.96
ekoriko
ekoriko (üye)
Ankara / Meraklı

Param çok değil! istersem 5d mk2 alabilirim ama bundan sonraki yaşamımda bir hayli kısıntı yaparım bir süre...
Ama 7d beni tatmin eder diye düşünüyorum
?? !

Tarih: 17 Kasım 2009, 19:33 - İp: 88.***.**3.140
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

7D sizi fazlasıyla mutlu eder.

Tarih: 17 Kasım 2009, 19:43 - İp: 78.***.**7.96
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

bencede 7d fazlasıyla işinizi görür..

Tarih: 17 Kasım 2009, 21:26 - İp: 78.***.**4.56
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

500d ye yavaş diyorsun.500d hızlı çekim yapan bir makina yalnızca seri çekiminde yavaş.gece çekiminde ise çok iyidir.cmos sensör vardır canonun kendi üretimi.nıkon ve pentaks ise sony nin ürettiği sensörleri kullanmaktadır.tüm canonlar gece çekim kalitesi ile tanınır,gençmenin çektiği gece çekimlerine bakmanı öneririm.

Tarih: 17 Kasım 2009, 21:41 - İp: 88.***.**4.124