kunstler
kunstler (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon 550d Nikon D90 ?

Arkadaslar ben daha önce panasonic fz50 kompakt makine kullanicisiydim. Simdi kendime Dslr almak istiyorum. Iki makine arasinda karasizim yardimci olursaniz sevinirim. Canon 550d 18-135 899 euro 24 ay taksit imkani. digeri nikon d90 18-105 879euro 12 ay taksit imkani. Ben iki makineyide begendim aslinda ama hergün makine alinmiyor. Aldimmi iyi özelliklere sahip olanini almak istiyorum. sizin öneriniz ne olur. fotograf kalitesi olarak hangisi daha iyi. yani digerini aratmaz. Aranizda bunlari deneyen olmustur sanirim. Yardimci olursaniz sevinirim.

Tarih: 29 Haziran 2010, 10:40 - İp: 92.***.**6.172
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

@klom.

daha once bir konudada belirttigim uzere forumda arastırma yapmanızı ve okumanızı onerıyorum yenıden.
hangı lens avantajlı diye bir sorunun cevabı yok.
siz kimsiniz, bilginiz, tecrubenız, butcenız nedir, ne tarz fotograflar cekiyorsunuz, bu işten para kazanıyormusunuz, ne yapmayı amaclıyorsunuz, ticarimi yoksa kişisel fotograflar cekeceksiniz. bunları bilmeden hiçbirşey soylenemez.
siz manzara cekecekseniz size tutup kuş fotografı ceken kişi için avantajlı lensleri saymanın manası yok.
siz kus cekiyorsanız size en avantajlı makro lensleri anlatmanında faydası yok.
ne cektiginizi bilmedende su avantajlı bu iyi denemez.

bu soruların birisine bile cevap olacak bir bilgi vermeden her gordugunuz konunun altına bir soru soruyorsunuz.
emin olun bu soruları soran ilk siz degilsiniz.
forumda lens cesitleri, uzerlerindeki sayıların anlamları, hangi lensin ne amacla kullanıldıgı gibi konular ve cevaplar var.
biraz zahmet olacak ama arama kısmına sorunuzla ilgili seyler yazıp biraz okuyun.

Tarih: 4 Ekim 2010, 15:08 - İp: 217.***.**7.23
klom
klom (üye)
Balıkesir / Amatör

bir de abiler

canon eos 550d 18-55 kitlens ve 55-250mm objektij 2.380

nikon d90 18-105 kit lens ile 2.350

hangisini almak daha mantıklı ve daha iyi olur sizce

saygılar...

Tarih: 4 Ekim 2010, 15:10 - İp: 88.***.**1.159
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

"3-Fokus yardim isiginin bulunmasi.Bu Canonda Flas cakmalari ile yapiliyor ve beni gicik ediyor acikcasi.Pahali modellerde bu sorun yok. "
İşte bu benim için tercih nedeni sayılır. Birde Nikonların deklanşör sesi giriş seviyesi Canon'lara göre daha çekici. Bu makinenin kalitesi yada görüntü kalitesi ile kesinlikle alakalı değil ama size bir dizi deklanşör sesi dinletseler ve hangi makineye ait olduğunu söylemeseler ve bu seslerin çekciliğine göre 1 den 5 e kadar numaralandırma yapmanızı isteseler. D90 4 puan 550D 2 puan alır. D90 ele oturuş olarak orta sınıf bir dslr dan farkı yok zaten Nikon'un orta sınıf ile giriş sınıfı arasında bir makinesi. Eğer kit lensi ile uzun süre idare edecekseniz çok iyi bir tercih olur. 550D ise tam olarak Canon'un giriş seviyesi oluyor. Birde şunu diyebilirim D90 12 MP çözünürlükle çok ideal bir piksel yoğunluğuna sahip. 550D ise 18MP çözünürlükle sınırları çok zorluyor. Genede çok iyi bir noise performansı var. Tabi NR reduction kapalı olarak hangisi daha iyi iş çıkarır bilemem.

Tarih: 4 Ekim 2010, 15:14 - İp: 85.***.**7.181
klom
klom (üye)
Balıkesir / Amatör

gaijin bir haftadır bu sitedeyim ve araştırıyorum eğitim videoları filanda izledim bişiler öğrendim sayılır bir haftadır bu sitede araştırma yapmaktan şaşı oldum ama pek tatmin edici bişi bulamadım bazıları nikon dio bazıları canon yardımcı olsanız ne kaybedersiniz ki hemen forum u araştırın diosunuz araştırdım yani ama tatmin edici bişi bulamadım napıyim başka sonuçta 2000 2500 liralık bir elektronik ürün alıcam tabikide araştırıp sorucam hemen forumu oku diosunuz forumu okudum ve canon veya nikon arasında karar verici tatmin kesin bi bilgiye pek ulaşamadım yani nikonsa neden nikon canon ise neden canon biri bana bunun cevabını verirse çok sevinirim saygılar......

Tarih: 4 Ekim 2010, 16:30 - İp: 88.***.**9.175
klom
klom (üye)
Balıkesir / Amatör

bir şunu söyliyim ben manzara ve kuş fotoları çekmeyi planlıyorum

Tarih: 4 Ekim 2010, 16:38 - İp: 88.***.**9.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bak arkadasım okudum ama bulamadım dıyorsan eger sen ne okumaktan ne arastırmaktan anlıyorsun demektir.

bu forum turkiyenin en buyuk fotografcılık forumlarından bir tanesi.
sen burada soruna cevap bulamıyorsan ya bakmayı bilmiyorsun ya sorun yanlıs:
hemn bu konunun altında bile kacv tane d90 500d karsılastırması konusu var.

sen daha nesin ne degilsin tecruben bilgin ne hiçbir sey soylemeden canonsa neden canon nıkonsa neden nıkon dıyorsun.

bir dur hele canon nıkon demeden once dslr mi almalısın dslr-like mı almalısın onu bile bilmiyorsun.

yardıme tsenız ne olur ne demek.
kimse cıkıpta burada bana yardım etmediler diyemez. ama koskoca forumda kimse sana cevap yazmıyorsa demekki insanların bir bildigi var.

cevap yazanda kabahat.
haftalarca aynı soruları sor dur.

Tarih: 4 Ekim 2010, 22:22 - İp: 217.***.**7.23
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Bence Sen 1500 TL lik bir Fuji al modelini unuttum SLR lile sende rahat et bizde))

Tarih: 4 Ekim 2010, 23:42 - İp: 78.***.**7.75