dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 500d Nasıl Bir Makinadır

bende daha önce kompakt bir makina vardı onu elimden çıkarıp 500d aldım bu tip makinalerı ilk defa kullanacağım18/55 objektifi ile birkaç fotoğraf çektim beğendim.fakat şimdi objektif olayına girmiyeceğim,birazdaha uzmanlaştıktan sonra iyi bir objektif almayı düşünürüm.18/200 tampron gibi ilerde bir objektif almayı düşünüyorum.bu işte uzmanlaşmış arkadaşların makine ve objektif konusunda beni ve sitedeki arkadaşları aydınlatırsa menun kalırım.

Tarih: 2 Ağustos 2009, 12:16 - İp: 65.***.**2.12
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

bugün 500d amerikada satılan fiyatını öğrenmek için amerikan dijital fotoğraf makinesi satan elektronik market sitelerine girerek baktım.fiyatlar şöyle ,değişik fiyatlar vardı,899 usd,849usd bunlar çanta ve hafıza kartıyla satıyorlardı tek bir yerde kampanya fiyatı 750 usd idi fiyatlar değişik fiyatlar en yüksek 899 usd ye satılıyorgenelde bunun biraz altı 850 usd tek bir yerde 750 usd bunlar amerika 500d rebel t1 kesin satış fiyatıdır.o söylediğiniz türkiyede satan kişiyi arayın ben aradım milleti işletiyor. verdiği numara kullanılmıyor.

Tarih: 3 Ağustos 2009, 22:34 - İp: 65.***.**2.24
mkgonc
mkgonc (üye)
İstanbul / Amatör

Yazık,
Böyle beyin özürlüler var hala
Neyse 500d 1.350 liraya var burda
Bir de mikro foto ile iletişime geçin derim ben hem fiyatları uygun hem de müşteriyi ciddiye alıyorlar,onlardan da bi fiyat alın derim ben aşağı yukarı amerika fiyatları ile aynı hatta daha düşük.örn; eos 40d amazon.com'da 1000$ fiyatı,mikro foto bana 925$ fiyat verdi.

Tarih: 4 Ağustos 2009, 11:11 - İp: 85.***.**3.37
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

500d test sonuçlarını bulamadım.başka marka ve modellerin hepsinin test sonuçları belli oldu. 500d 2009 mayıs başında piyasaya sürüldüğündemi yeni olduğundanmı acaba test sonuçları belli değil.

Tarih: 9 Ağustos 2009, 22:31 - İp: 65.***.**4.13
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

500D Test - TIKLAYIN

Tarih: 9 Ağustos 2009, 23:28 - İp: 96.***.**9.175
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler ingilizcem yok anca sözlükten bakarak çeviri yapabilirim,şu an baktığım kadarıyla 450d ve 1000d ile karşılaştırma yaptığını ve bunların abisi olduğunu anlatıyor galiba,sadece özellikleri karşılaştırma yapılarak yazılmış,kullanıp test edicez galiba.

Tarih: 9 Ağustos 2009, 23:46 - İp: 65.***.**2.15
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

not speak english
ım speak turkish

okey

Tarih: 9 Ağustos 2009, 23:49 - İp: 78.***.**2.245
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kıyaslama demişken , ben de belirtmeden edemiyeceğim , herkes Nikon D90 ile kıyaslamaya çalışıyor Canon 500D'yi - asıl karşılaştırılması gereken Nikon D5000 iken ... Dergilerde de kıyaslama testleri D5000 ile 500D arasında ...( Çoğunda da D5000 daha iyi sonuç almış )

D500 'den " KAGIT ÜSTÜNDE " daha iyi gözüküp ( daha yuksek ISO , daha iyi HD video , daha yüksek pixel ,vs ) , bir çok özellik VAAD eden ama performansta o özelliklere sahip olmayanların gerisinde kalan bir makina diye değerlendirildiğini gordum bu hafta 2 dergide . - 500D sahipleri alınmasın . Bunu da sadece 500D için değil genel Canon değerlendirmesi olarak yapmışlar .... aynen 5D MarkII 'nin , testlerde Nikon d700'un gerisinde kalması gibi ...

Biraz kızıştırayım dedim ortalığı - forumlar çok monotonlaştı

#paperman' tarafından 10.08.2009 00:21:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ağustos 2009, 00:20 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

paperman hocam ben hep olaya şu gözle baktım:
şimdi ilk defa dslr alacakmışım farzedelim.

500D mi? D90 mı?

böyle bi saçma soru olamaz.

asıl soru şu olmalı.

canon mu nikon mu?
Pentax mı? Sony mi? olmalı.

neden?

Çünkü zaten gövdeler çok alalade fark etmiyor. Birisi 24 kare çekiyor diğeri 23-25 falan filan herneyse..

şimdi ben ne yapacağım bunu? Dağ bayır çekeceğim diyelim. ee ozaman bir lens yetmeyecek.
heh iş burda şimdi.
nelere ihtiyacım var onu bulurum. Sonra bir nikon tarafına bakarım bir canon bir sony bir pentax.
hangisi ucuzsa işte ona giderim.

he ergonomi ve marka takıntım yoksa tabi

Yoksa en uc seviyedeki ve kullanmadığımız özelliklere neden fazla para verelim?

noise yapmasın, lensleri bol ve ucuz olsun alabilelim, flaş alınca karın ağrısı yapmasın.
videoda isteniyorsa video da çeksin.
tamam işte
gerisi yalan.
gerisini ayda yılda bir kullanırsınız. Hatta hiç kullanmazsınız.
Fotoğrafı iyi işliyor mu?
işliyor.
tamam o zaman lensleride alınabilir mi
evet
tamam al bitsin bu çile

sonra tripod al değişik lens al flaş al
çanta al
filtre al
alda al işte ne bileyim

yada alınacaklar için burayı tıklayın:
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=39698

Tarih: 10 Ağustos 2009, 02:31 - İp: 78.***.**2.245
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

suanda dslr almak isteyene sony a300 oneririm titreşim onleme artı liveview uygun fiyat

işi kolaylassın diye..
aksesuarmıs lens sıkıntısıymıs cok dert degil bnce,herkesinde uc bes lens alacagı yok,o bizim uydurdugumuz bir kalıp **ileridede bir 70-300 alırsın bir 10-20 alırsın falan diye***
ulan ne gerek var.. adam belki hiç kullanmayacak..adam hayatında flaş kullanmayacak belki sonyde aksesuar pahalı falan cekiyoruz adama,ona ne..

hepimiz aslında AK SAKALLI DEDEYİZ farkına varmadan..

o eski teknoloji bunu al lafıda sacma geliyor bana..
sonucta bu alet sıfırsa sıfırdır..
okunmamış gazete yendiır :D

alacak olsam
500d 450d 1000d

video cekmem
500d elendi
sanıyede 3 kare raw cekmeye gerek gormem
450d elendi..
niye fazladan 300 dolar vereyim?
bir battery grip bir kumanda bir kart 120 dolar falan..180 dolarda cepte..

d90mı 500d mi?
baskı almam,arada fotograf adına zerre fark varsa anlamama imkan yok..
bu işten para kazanmam,marka takıntım yok, nıye d90a okadar fazladan para vereyim?
mantıklı bi acıklaması varmı?
bence yok..

adam hayatı boyunca belki lens almayacak, govdede af motoru olsun olmasın farkı varmı?
adam zor acılarda cekim yapmayacaksa liveview gereklimi?
adam tele kullanmayacaksa titreşim onleme cokmu gerekli?
battery grip alırsın yuz lira,buyuk govde için fazladan 1000 lira vermeye degermi?
su gecirmez toz gecirmez istiyorsan makine yagmurlugu 30 lira 1000lira farka degermi??
tripod 50 lira is için lense 1000 lira fazla vermeye degermi..

BENCE degmez..
alıp fotografmı cekecegiz,benım makinem senınkını dovermi yapacagız?
oyle diyenin onune iki fotograf atarsınız beynı kulagından duşer..
makine aractır diyip kendimiz teknoloji manyagı kesiliyoruz aslında..

1600 isoda noise veriyormus, HADİ LAN
analog tek makara film harcamamıs insanın takıntısıdır bu..
bir gaflet anında isoyu 1600-3200-6400de unutmazsa hayatı boyunca kullanmayacagı halde bu degerlerde temiz fotograf istemez falan..
test fotograflarıyla yatıp kalkmak, sacma bir hastalık..

alın size en ucuza en cok seyı verecek makineyı..
bir fiyat/performans grafigi cizin kafanızda..
alın gitsin bir makine..
7,8 yıl oncenin makinesıyle saheserler cekiliyorduda tamamen aşmış teknolojili bu aletlerlemi cekilemezmişde susu eksikmiş busu eksikmiş??
o makineyle iyi fotograf cekemiyorsanız makineyı aynaya dogrultup fotograf cekin, o fotograftaki saskın suratlı adamdır sorumlusu..
bukadar kafa yormaya gerek yok omu bumu diye..

su ozellik gerekllimi bu gereklimi diye dusunmek daha mantıklı..

Tarih: 10 Ağustos 2009, 04:02 - İp: 78.***.**5.142
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

pepermen yazmış:Kıyaslama demişken , ben de belirtmeden edemiyeceğim , herkes Nikon D90 ile kıyaslamaya çalışıyor Canon 500D'yi - asıl karşılaştırılması gereken Nikon D5000 iken ... Dergilerde de kıyaslama testleri D5000 ile 500D arasında ...( Çoğunda da D5000 daha iyi sonuç almış )

D500 'den " KAGIT ÜSTÜNDE " daha iyi gözüküp ( daha yuksek ISO , daha iyi HD video , daha yüksek pixel ,vs ) , bir çok özellik VAAD eden ama performansta o özelliklere sahip olmayanların gerisinde kalan bir makina diye değerlendirildiğini gordum.bende pepermanın nıkon d5000 incelemelerine dikkatlice bakmasını tavsiye edrim,şöyleki d500 incelemesi Renk sapması & Vinyet etkisi
Geniş açı fotoğraf çekimlerindeki renk sapmaları kabul edilemez dereceye çok yakın. Zengin kontrastlı nesnelerin kenar çevrelerindeki mor renk etkisi tüm diyafram değer aralıklarında gözle görülüyor ancak JPEG formatlı fotoğraflardaki renk sapmaları kamera tarafından çekim işlemi sırasında temizleniyor. Fakat kamerayla birlikte gelen kit objektifinin bu konuda hayal kırıklığı yaratıyor olması çok dikkat çekici bir durum. Maalesef lens sadece renk sapması etkilerine açık değil aynı zamanda tüm odak uzaklık değerlerinde maksimum diyafram açıklığında gerçekleştirilen çekimlerde açıkça vinyet etkisi de göze çarpıyor. Bu olay, ancak diyafram ayarını f/8'e getirdiğiniz zaman ortadan kalkıyor diyor d5000 için.oysa 500d nin daha labaratuvar test sonuçları yapılmadı.ve canonun satışta nıkondan ileride olduğunu söylemek isterim.

Tarih: 11 Ağustos 2009, 21:11 - İp: 65.***.**4.11