reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450d Mi?sony A300/350 Mi?

Arkadaşlar merhaba.

DSLR makine alacağım ve bu iki makine arasında kaldım.

Teknik olarak her iki makinenin birbirinden avantajlı ve dezavantajlı yönleri elbette var.

Özellikleri kıyasladım ama karar veremiyorum.Canon'un sensörü biraz daha küçük ama ISO1600 NR'de Sony'ye göre biraz daha iyi.
-------------------
Sony ISO İç Mekan Örnekleri
-------------------
Canon ISO Örnekleri

Ha derseniz yüksek ISO'yu pek kullanmazsın, bu durumda hangisine yöneleyim.Fiyat olarak sanırım Canon daha pahalı olur Sony'den.Ancak benim için görüntü kalitesi,renklerin canlılığı önemli.

Sizce ne yapmalıyım.Eminim bu şekilde arada kalan pek çok arkadaşımız olacaktır yeni çıkan bu makineler arasında.

Kısacası istediğim şu.Kişisel beceriyi tamamen bir tarafa bırakıp bu makinelerden hangisi genel anlamda "Görüntü Kalitesi" kategorisinde diğerinden üstün olur?

Yardımcı olursanız beni de bu keyifli dünyaya dahil etmiş olacaksınız.

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Edit: 2 makineyide kit lensleriyle düşünüyorum şu an için.Dolayısıyla birkaç ay içinde yeni bir lens almayacağım.

#reventon' tarafından 27.03.2008 21:21:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mart 2008, 21:15 - İp: 195.***.**0.1
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet marka olayını bir yana bırakmalı ve marka dusmanlıgından kurtulmalı ınsan.

soru:
Canon 450d Mi?sony A300/350 Mi

Tarih: 8 Eylül 2008, 12:48 - İp: 85.***.**3.117
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

şu sitede insanların kullanmadıkları modeller için yorum yapmalarına hastayım.
en sinir olduğum konulardan biri de yabancı inceleme sitelerinin yorumlarıyla hareket etmek.oradaki yazılanlara bakarak alışveriş yapılmaz..
neyi .kim neye göre karşılaştırır bilinmez.

bence A350 nin vizörü hiç de kötü değil.bizzat kullandım
bana göre bu modellerin en büyük dezavantajı kullanışlı tuş sayısının azlığı.
A350 de
raw için,
fokus noktası seçimi için,
ışık ölçümü için,
pozlama telafisi için.

sürekli menülere girmen gerekiyor.
benim için bu tuşlar en kolay ulaşabileceğim şekilde olmalı.
k10 da o kadar kolaylık sağlıyorki,çoğu yeni özelliğe değişmem kesinlikle..

Tarih: 8 Eylül 2008, 13:15 - İp: 85.***.**9.43
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

"Ha derseniz yüksek ISO'yu pek kullanmazsın, bu durumda hangisine yöneleyim.Fiyat olarak sanırım Canon daha pahalı olur Sony'den.Ancak benim için görüntü kalitesi,renklerin canlılığı önemli. " demişsiniz,
Sony, Minolta mirasını devralarak DSLR işine girdi,
Peki miholta lensler hangi özelliktleri ile öne çıkıyorlardı:
Tabiiki renkleri ve kontrastları ile...
İşin lens yanı böyle,
Makine kısmına gelince sony a-100 den sonra CCD sensörlü makinelerinde iso konusunda çok mesafe aldı,
Buna rağmen a-100 bile çok iyi makineydi, kullandığım için iyi bilirim, yani Puskas'ın bu lafına ne demeli bilmiyorum.
Hani şu forumda da Pentaks makinesini yakmak isteyecek kadar illallah etmiş çok iyi tanıdığımız bir üye var mesela!
Adam sony'den a-100 den memnun olmamıştır, giderilemeyen bir arıza adamı çileden çıkartmıştır vs,

İşin özeti şu reventon kardeşim,
a-100 kullandım ve mumnundum ve şu an da çok sevdiğim bir arkadaşımda makine, o kullanıyor...
Sonrasında aldığım a-700 ve hemen yakında aldığım a-300 de oldukça iyi ve çok memnunum.

Lens sıkıntısı çekmezsiniz (Lens koleksiyoncusu değilseniz!)

Ancak Canon 450D de iyidir,

Ben gövdeden titreşim engelleme özelliğini önemsediğim için sony de karar kılmıştım.a-300 makineyi ise piyasada liveview'ı en iyi sunan model olduğu için tercih edenler çok... Çünkü liveview modunda bile hızlı AF yapıyor, LCD ekranı hareketli ve çok kullanışlı.

Vizör boyutuna gelince,
Dedim ya bende hem a-700 hem de a/300 var, a-700 ün vizörü bariz büyük ama emin olun ki a-300 vizörü de hiç rahatsızlık vermiyor. (Dikkat edin ikisini aynı anda kullanırken diyorum, böyle durumda küçük vizör insanı daha çok rahatsız eder normalde) Tek a-300 kullanacaksanız, "aaa. bu makinenin vizörü de küçükmüş yahu" demezsiniz bile

Tarih: 8 Eylül 2008, 13:25 - İp: 78.***.**5.190
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

fipar sen pazarbey e bakma,
yaptı yapacağını GX 20 ile değiştirtiyor makinesini.
normalde ölü piksele kolay kolay kimse garanti vermiyor.
onun aldığı her tür markada sorun var.
canon ile nikon bunu bildiği için ona makine sattırmıyorlar.

Tarih: 8 Eylül 2008, 13:37 - İp: 85.***.**9.43
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

kad-ir;

Vizör büyüklüğünü bilmem de vizörün lcd ile aynı seviyede olmasının yarattığı rahatsızlığı bilmek için kullanmaya gerek var mı?
(gerçi panctom büyüteçle halletmmişti ama ham halinden bahsediyorum)

Bence a350 alma diğer ikisi gayet iyi çünkü gürültü bir yana o 14mpden yararlanmak için en pahalı lensleri alman gerekir yoksa 10mpden pek bir farkı kalmaz (ki daha yeni 10mp bile çok yüksek kalite lens talep eden mp diye nitelendiriliyordu (bkz. tamron 17-50 sitesi) )

Piksel kalitesi düşecektir ama tabi "kıyasla", yoksa kullanıp bakan birine çirkin gelmez ama ötekine göre biraz daha kötü gelir.

a350yi kullanmadım ama verileri birleştirip üstüne de incelemeleri okuyup öngörü yeteneğini kullanınca a300ün daha iyi olacağını herkes gibi ben de düşünüyorum.

Tarih: 8 Eylül 2008, 14:47 - İp: 85.***.**2.154
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Soruma cevap vererek gerekli yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara ve bu konuyu üstlere taşıyarak yeniden görmemi sağlamış olan; geçen süre zarfında gerek teknik gerekse deneyim içeren konularda ne kadar yol katettiğimi bizzat görmemi sağladığınız için teşekkür ederim.

Tarih: 8 Eylül 2008, 16:35 - İp: 195.***.**4.117
bladegs
bladegs (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ikisinide kullandim canonun fotograf goruntuleri cok daha canli ve net bundan emin olabilirsin sonyde guzel ama ozellikolarak kalite dersen canon derim...

Tarih: 4 Aralık 2008, 01:13 - İp: 88.***.**5.194
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Bütün yorumları okudum. Açıkçası ben bile hangi makinayı alacağımı şaşırırdım. Herkes ayrı birşey söylüyor. Ben de ek yapayım dedim. Ben 450 d kullanıcısıyım ve lens kiti ile kullanıyorum. Renk kalitesinden de iso performansından da çok memnunum. Açıkçası günümüz teknolojisi hemen herşeye imkan veriyor. Renkler canlı değil mi? O zaman raw formatında çekersin, bilgisayarında düzenlersin. Olur biter. Geçen çoğu 800 iso ile fotoğrafler çektim ve bastırdım. Açıkçası kalite açısından çok memnun kaldım. Bu makinayı aldığımdan beri hiç "Neden şu makinayı da almadım?" demedim. Herşeyinden memnunum.

Tarih: 4 Aralık 2008, 17:33 - İp: 88.***.**5.141