reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450d Mi?sony A300/350 Mi?

Arkadaşlar merhaba.

DSLR makine alacağım ve bu iki makine arasında kaldım.

Teknik olarak her iki makinenin birbirinden avantajlı ve dezavantajlı yönleri elbette var.

Özellikleri kıyasladım ama karar veremiyorum.Canon'un sensörü biraz daha küçük ama ISO1600 NR'de Sony'ye göre biraz daha iyi.
-------------------
Sony ISO İç Mekan Örnekleri
-------------------
Canon ISO Örnekleri

Ha derseniz yüksek ISO'yu pek kullanmazsın, bu durumda hangisine yöneleyim.Fiyat olarak sanırım Canon daha pahalı olur Sony'den.Ancak benim için görüntü kalitesi,renklerin canlılığı önemli.

Sizce ne yapmalıyım.Eminim bu şekilde arada kalan pek çok arkadaşımız olacaktır yeni çıkan bu makineler arasında.

Kısacası istediğim şu.Kişisel beceriyi tamamen bir tarafa bırakıp bu makinelerden hangisi genel anlamda "Görüntü Kalitesi" kategorisinde diğerinden üstün olur?

Yardımcı olursanız beni de bu keyifli dünyaya dahil etmiş olacaksınız.

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Edit: 2 makineyide kit lensleriyle düşünüyorum şu an için.Dolayısıyla birkaç ay içinde yeni bir lens almayacağım.

#reventon' tarafından 27.03.2008 21:21:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mart 2008, 21:15 - İp: 195.***.**0.1
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Öncelikle İSO kullanmam tarzından birşey olamaz.Çoğu yerde yeterli perde hızına ulaşabilmek için iso ayarlarını çok fazla kullanıyoruz.

A300/350 bence 450D'den daha iyi bir makine.A300/350'nin titreşim azaltma özelliği ve canlı ön izleme esnasında AF yapabilmesi benim için bir tercih sebebi olurdu.

A350'nin çözünürlük avantajı ve A300'ün de seri çekimde avantajı var 450D'ye göre.

Kısacası,canon kullanıcısı olarak sony'yi tercih ederdim.

Tarih: 27 Mart 2008, 23:45 - İp: 85.***.**6.104
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

a300u bende dusunuyorum,panctom girdi kanıma

Tarih: 28 Mart 2008, 00:20 - İp: 88.***.**0.221
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Mgirgin ve gaijin sağolun yorumlarınız için ama iso değerlerini göz önüne aldınız mı A350'nin.1600de gürültü EOS 450D'den daha kötü.

A300'de belki daha azdır yüksek ISO'da gürültü oranı.

Özellikle link'de verdiğim gibi 450D'nin resimleri çok hoşuma gitti.Ama şu an kararsızım.

Tarih: 28 Mart 2008, 00:33 - İp: 195.***.**0.1
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben de eskiden Sony'ciydim ama Sony'nin SLR dünyasında çok yeni olduğunu ve Canon'a göre birçok açıdan geride olduğunu söyleyebiliriz bence. Lens ve aksesuar çeşitliliği açısından mesela.

En basitinden çok ünlü bir lens inceleme sitesi olan photozone.de sitesinde bile Sony lenslerine tıkladığınızda karşınıza sadece 4-5 lens çıkıyor. Canon'da ise tonlarca lens çıkıyor. Sony'de çok az sayıda objektif var şu anda ve seçim yapma şansı az. Sensör kalitesinde de Canon'un diğer markalara göre üstün olduğunu çoğu insan kabul ediyor. Dolayısıyla ISO performansında ve görüntü kalitesinde Canon'dan daha iyi sonuç beklemek yanlış olmaz.

Tarih: 29 Mart 2008, 10:53 - İp: 81.***.**8.58
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

ousahin yorumun için teşekkür ederim.Lakin başka bir lens almam için bütçemi genişletmem gerekir ki bu da şu an için fazlaca lükse kaçar.Dolayısıyla kit lensi ile alacağım hangi makineyi alırsam alayım.

Sanırım en iyisi beklemek.Nisan'da Canon gelsin de testlerine bakayım.

Tarih: 30 Mart 2008, 00:54 - İp: 195.***.**0.1
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Sensör konusunda Canonun bir üstünlüğünün olduğunu zannetmiyorum,zira Sony CMOS da üretmeye başladı Nikon D300 şu an piyasanın en popüler makinası.

Ayrıca Sony CCD yaparken de başarılı bence.

Tarih: 30 Mart 2008, 01:00 - İp: 144.***.**0.136
hex
hex (üye)
Ankara / Amatör

mrb, ben de A300 için bekliyorum.

ama aklıma takılan bişey var A300-A350 ile ilgili:

ayna kutusuna koyulan LiveViewle ilgili parçalar alanın daralmasına sebep olmuş ve bunun sonucunda da vizörün büyütme oranı azalmış.

deneyenler bu iki modelin vizöründen baktığında sanki tünelden bakıyormuş gibi oluyorsun diyolar.

vizör LCDnin görülemeyeceği çok parlak ışıklı durumlarda vazgeçilemez olduğundan vizöre önem veren biri olarak bu makine benim için doğru seçim olmyabilir eğer vizör görüntüsü dedikleri kadar küçükse.

siz ne düşünüyosunuz? Deneyen var mı?

#hex' tarafından 15.04.2008 21:47:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2008, 21:45 - İp: 85.***.**7.102
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

a300 iso performansı daha iyi olacaktır biri 10 biri 14 mplik aynı makineler. (ne gerek varsa)
canonun iso konusunda basarısı sonynın sss'i

gerisi teferruat..ikisininde pişman etmeyecegini dusunuyorum...

Tarih: 15 Nisan 2008, 22:06 - İp: 78.***.**4.43
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben baktım.

A350'nin vizörü ufak ama o kadar da değil. Aslını ararsanız insan gözü ve beyni garip organlar, 210cm dev ekranı da 37cm TVyi de aynı detayda algılıyor. Sanırım ortada aşırı bir fark yokki göz adapte olabiliyor, farkı çok anlamıyor.

Bu işin pratik yanı. Bir de teknik olarak değerlendirmek lazım.

Hem görümtüyü LCD'ye yansıtabilecek, hem AF hızından feragat etmeyecek, esas sensörün, perdenin ve aynanın ömrünü LiveView ile tüketmeyecek, Olympus E330'daki gibi vizörü karartmayacak, üstelik LCD'si hareket edebilecek , hem de bütün bunları makul bir cüsseye, makul bir fiyata sağlayacak. Vizörün biraz ufak olması çok küçük bir bedel bence.

Tarih: 15 Nisan 2008, 22:23 - İp: 82.***.**0.194
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

K200d gibi bir cihazı neden atlıyorsun anlamış değilim renk doygunluğu ve f/p ile saydıkların içersinde hiçbir cihaz yanına bile yaklaşamaz k200d'nin.. Dpreview'i incele adamlar raw çekimlerine hayran kalmışlar...

Marka olayını bir kenara bırakıp, alanında işini en iyi yapan cihazı almak gerekiyor...

Sony'nin gövdesine gereksiz kalınlık vermişler buda tutuş zorluğu yaratabilir..

Pentax sevmiyorsun bari 450d al derim..

Sony kullananlar kızacak ama FK'de cihazı yere vurup kıranlar bile var.. (a100ü)

Tarih: 8 Eylül 2008, 11:30 - İp: 78.***.**8.66