ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

Canon 40d Mi Pentax K20d Hangisi?

AYLARDIR BU FORUM DA OKUMADIĞIM SAYFA KALMADI. CANON 450D İLE SONY A300 ARASINDAKİ KARARSIZLIĞIM TAM 4 AY SÜRDÜ. BU ESNADA EKONOMİK KRIZ ÇIKTI VE 1050 TLYE ALABİLECEĞİM CANON TEKRAR 1300-1400 SEVİYESİNE ÇIKTI. ŞİMDİ ÇITAYI BİRAZDAHA YÜKSELTTİM. CANON 40D İLE PENTAX K20D ARASINDA KARARSIZIM.15 GÜN İÇİNDE SİPARİŞ VERMEK ZORUNDAYIM. TÜM USTALARDAN YARDIM İSTİYORUM. PENTAX K20D Mİ CANON 40D Mİ?. İLGİLENE ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

#ahmedo' tarafından 01.03.2009 17:18:32 tarihinde düzenlendi.

#ahmedo' tarafından 01.03.2009 17:19:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mart 2009, 14:36 - İp: 88.***.**7.143
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

rokoya katılıyorum

Tarih: 7 Mart 2009, 00:00 - İp: 88.***.**6.209
ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

arkadaşlar ilginize teşekkür ediyorum. uzunca bir süre lens alamıyacağım. mevcut lenslerle idare etmem gerekecek. daha çok portre ve manzara fotoğrafı çekmeyi seviyorum. içimde hep canon var ama pentaxıda düşünmeden edemiyorum.

Tarih: 8 Mart 2009, 02:24 - İp: 88.***.**1.143
adr
adr (üye)
Bursa / Amatör

40d ve k20d kullanmış biri olarak kesinlikle k20d daha kaliteli bir makine. Fotoğrafta verdiği detaylar derinlik ve yüksek iso da detayları koruması ile (40d tozlanmayı önlemek için detaylarıda götürüyor) renk tonlaması ve gövde kalitesi , titreşim önleyicinin gövdede olması (Tele kullanınca değerini çok daha iyi anlıyor insan Canon gibi her seferinde titreşim önleyicili lense okadar para yatırmak zorunda kalmıyorsun ve daha etkili çalışıyor) su ve toz geçirmez özel yapı ve ergonomisi tartışılmaz k20d daha üstün. siz öyle söyleyen arkadaşlara bakmayın öyle olsa daha yatırım yapmaz hemen satıp 40d alırlar..

Tarih: 8 Mart 2009, 02:38 - İp: 188.***.**5.213
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

her seferinde lens almak diye birsey yok, bızler amator kullanıcılarız,cogumuz bır tele bir geniş acıyla omrunu tamamlıyor zaten..sanki onlarca lens alacakmısta fazladan yuzlerce dolar verecekmiş gibi konusmak cok dogru degil..

zaten beyfendide uzun bir sure lens alamayacagını belirtmiş, manzara ve portre cekmek istedigine gorede 70-80 mm yi asmasına gerek yok..
renk konusunda pentaxın canondan basarılı oldugunu soylemenıze ben dahil bu sitedeki herkes guler.
yuksek isoda detay koruması dediginiz seye gelince, yuksek ısoda canondan daha basarılı bir marka suanda yok..
detayları yooketme konusuysa bır yanlıs anlasılmadan ıbaret olsa gerek cunku oyle birşeyde yok..
ayrıca manzara cekmek için yada portre cekmek için yuksek ısoya hiç gerek yok..
pentaxın şikayet edilen butun yonlerini artı olarak gostermişsiniz,gercekten enteresan.
evet iyi bir makine, ancak kıstaslar her kullanıcı için farklı olacaktır.
----------------------------------------

ahmedo aslına bakarsanız 40d ye ihtiyacınız oldugunu dusunmuyorum,cekeceginizi soylediginiz fotograflar için 450d fazlasıyla yeterli bir makine, govdeye yatıracagınız her fazla kurus israf olacaktır. 40d ile yapıp 450d ile yapamayacagınız hiçbirşey yokken fazladan para vereceksiniz sadece ergonomi için bunuda dusunun..
govdeye yatırmayı dusundugunuz fazladan parada yabana atılacak bir miktar degil, tavsiyem bu parayı iyi bir lens alarak kullanmanızdır, govdeler kalıcı degildir ancak lensler kalıcıdır.
bir 450d yanına 17-50 tamron cok iyi bir ikili olabilir.
hem degiştirmek zorunda kalmayacagınızcok iyi lensiniz hemde iyi bir govdeniz olur..
eger tele objektife ihtiyac duyarsanızda hem canonda hemde diger markalarda sayısız lens seceneginiz var..

Tarih: 8 Mart 2009, 03:05 - İp: 78.***.**7.42
adr
adr (üye)
Bursa / Amatör

öncelikle aynı ortamda bir 40d ve bir k20d kullanın bence ondan sonra yorum yazın. bende bir canon kullanıcısıyım 17 yıldır bu işin içindeyim. bildiğim gördüğüm şeyler net olmasa buraya yorum yazmam.

Tarih: 8 Mart 2009, 11:01 - İp: 81.***.**9.210
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

artık hemen hemen her objektif ıslı çıkıyor. bugünkü aklım olsa kesinlikle ya canon ya nikon alırdım.
bir ring flaş bile bulamdım pentaksa.

Tarih: 8 Mart 2009, 11:12 - İp: 88.***.**6.209
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

edebiyata geldimi 'fotoğrafı makina değil fotoğrafçı çeker'
ama iş pratiğe geldimi o nu alma bunu al
))

Tarih: 8 Mart 2009, 11:22 - İp: 85.***.**4.5
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

İyi de Pazarbey, sen K20D yi daha dün aldın yahu. Üstelik elinde para da vardı, mesela Canon 40D yi alabilirdin.

Ben ilk önce ikinci el Pentax K10D almıştım. Sonra okuduklarımın da etkisinde kalarak onu sattım ve Canon 40D almayı düşündüm. Bir arkadaşımın makinasını 1 hafta kullandım, Pentax K10D yi mumla aradım. Ha kötü makina mı? Değil tabi ancak Pentax kullanmayan o farkı bilemez. Herşeyden önce ergonomileri kıyaslanamaz, ve Canon hızlı fokusluyor ancak fokusu kaçırdığı çok oldu, bir çok fotoğrafım flu çıktı. K10D çift odaklama yapar, dolayısıyla uzun sürer odaklaması ancak şaşmaz. Gittim tekrar K10D aldım ve hiç de pişman olmadım. K10D iso bakımından velens seçeneği bakımından evet daha zayıf. Pentax K20D iso konusunda da iyi, üstelik ince fokus ayarı, yüksek çözünürlüğü, kaliteli LCD si ile K10D den çok daha iyi. Pazarbey, canon un titreşim önlemeli 50mm prime lensi var mı mesela? Ya da is li bir 100mm makrosu? Gövdede titreşim önleme, kim ne derse desin büyük avantaj.

Ancak Canon un da avantajı bol. Gerçekten de ikisinin de birbirine göre avantajları var. Türkiye'de en kolay lensi Canon a bulursun. Ayrıca kuş çekeceksen, Canon Allah'ın emri gibi bence. Üstelik Canon un makian gamı da çok geniş, en üst FF den en alt seviye APS-C ye ne ararsan var. Bugün paran da olsa Pentax K20D den daha üst bir makina yok, onunla yetineceksin. FF istiyorsan epey bir beklemen gerekecek.

Tarih: 8 Mart 2009, 12:21 - İp: 85.***.**2.29
adr
adr (üye)
Bursa / Amatör

Canon 5D MKII su geçirmiş.. Bunun gibi D700 de ve D300 de sorunlar oldu. Örneği daha dün yazıldı

LINK >> http://www.fotokritik.com/forum/84257

okadar para verip yağmurda çekim yapamadıktan sonra ne anlamı var. Su hayatımızın enbüyük parçası değilmi ?

ayrıca k20d ile aynı ortamda aynı insanı örnek bir portre olarak çekme fırsatınız olursa (mümkünse aynı ölçülerde lenslerle) ozaman detay kalitesi ve renk tonlaması konusunda doğru ayarlar ile 40d yada 50d yi ezdiğini rahatlıkla görebilirsiniz..

Mesela >> http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Porte gibi detayların daha belirgin olduğu fotoğrafları inceleyin dokuların daha iyi olduğunu ve derinliğin korunduğunu göreceksiniz..

#PESMERGE' tarafından 08.03.2009 13:40:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mart 2009, 13:04 - İp: 81.***.**9.210
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Peşmerge o forumda bahsettiğin soğuk havada MKII nin LCD sinin çatladığı test Luminous Landscape sitesinin Antartica gezisiydi galiba.

Bir de orada soruyu soran arkdaşın verdiği fotoğraf kendi fotoğrafı değil, Dpreview sitesinin örnek vizör fotosu o (şu buğdayların olduğu fotoğraf).

Tarih: 8 Mart 2009, 13:13 - İp: 85.***.**2.29