gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

Bugün İstanbuldayım Makinama Kavuşuyorum

arkadaşlar bugün istanbula geldim ve d90 makinamı alacağım. d90 body mi alsam yoksa 18-105 vr lensli olanını mı alsam ilk başlangıç için üst düzey bir lens mi yoksa sizin önereceğiniz bir lens varmı. yoksa body alıp bir gündüz çekimleri için birde gece çekimleri için iki tane lens mi alsam.
not: istanbulda olup makina almamda bana yardımcı olacak varmı.

Tarih: 13 Haziran 2009, 11:37 - İp: 78.***.**3.223
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

dostum para durumunu bilemiyorum ama eğer imkanın varsa body + 16-85 öneririm. 16-85 tam bir genel kullanım lensi, internette aratırsan hakkında olumsuz hiçbirşey bulamazsın.

Tarih: 13 Haziran 2009, 12:03 - İp: 85.***.**6.158
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gece çekimi için ayrı lens ?? Her lens gündüz ne özellikte çekebilirse gece de aynı şekilde çekebilir ( night vision hariç )

Kastettiğiniz olsa olsa " az ışık durumlarında yuksek enstantaneye müsaade edebilecek " düşük f-stoplu lens olabilir . Onun için de 1 stop kazanmak için $1000 , 2 stop kazanmak için $ 2000 ve üzeri civarı paralar odemeniz gerekir - bu safhada gerekliligi tartısılır ...

Tarih: 13 Haziran 2009, 20:03 - İp: 64.***.**4.24
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

paperman benim kastettiğim 18-105 vr lens 50 mm 1.8 (bildiğim kadarıyla bu lens az ışıklı ortamlarda daha iyi fotoğraf çekebiliyormuş) kadar az ışık performansı iyi mi? eğer yanlış biliyorsam buralarda öğrenmeye çalışıyorum.

Tarih: 14 Haziran 2009, 13:23 - İp: 78.***.**0.116
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben zoomları kastediyorsun sanmıştım ... 50 mm lens konusunda haklısın . Yurtdışında $150 gibi cok ucuz bir fiyata satılıyor . (Bir de 1.4 olanı var - 2/3 stop daha hızlı - $500 civarına . )

Portre seven herkesin bu fiyata alması gereken bir lens .Ben çok nadiren portre çeken biri olarak 75 mm FF eşdeğeri bir lense kendim için kullanım alanı gormedigimden ( genelde manzara / geniş açı çekerim ) şimdiye kadar gerek gormedim .

Sanırım 35mm f1.8 olan da $270 ...Kullanım alanı bence çok daha fazla .

Acele etmeyip , başladıktan sonra genelde neler çektiğine bakarak ihtiyacını belirlemen daha dogru olur derim .

Tarih: 14 Haziran 2009, 17:48 - İp: 64.***.**4.24
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

ve arkadaşlar D90 (18/105 vr lens ile birlikte) makinamı aldım. artık bol bol forumda başınızı ağrıtırım sorularımla özellikle t. yaman a çok teşekkür ederim.

Tarih: 15 Haziran 2009, 14:39 - İp: 78.***.**2.43
tavasli
tavasli (üye)
İzmir / Amatör

güle güle kullan aynen ben de aldım memnunum şimdi de lens bakınıyorum

Tarih: 15 Haziran 2009, 15:13 - İp: 88.***.**4.93
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

matrakshavan;
Öncelikle teşekkürü hakedecek birşey yapmadım ama yine de sağolun. Yeni makineniz hayırlı uğurlu olsun, güzel bir seçim yaptınız. Artık bol bol pratik yapma zamanıdır, eğer çektiğiniz fotoğafları galeriye de yüklerseniz, alacağınız yorumlarla kendinizi daha da geliştirir, yapacağınız yorumlarla da başkalarının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
Bir dahaki gelişinizde buluşmak dileğiyle

Tarih: 15 Haziran 2009, 15:22 - İp: 78.***.**5.148
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

arkadaşlar d90 ı biraz karıştırdım ve şunu anladım ayarları çok olan komplex bir makina, birkaç fotoğraf çektim ve bence fotoğraf kalitesi iyi bir makina.

Tarih: 16 Haziran 2009, 12:26 - İp: 78.***.**4.141
  • 1