karizma343
karizma343 (üye)
Ankara / Meraklı

Birkaç Makina Arasında Kaldım...

SEVGİLİ DOSTLARIM, Bİ MAKİNA ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. ARADIĞIM EN BÜYÜK ÖZELLİK, BİR OBJEYE YA DA KİŞİYE ZOOM YAPTIĞIMDA SADECE O KİŞİYE YA DA OBJEYE ODAKLANIP, ONU NETLEŞTİRİP, DİĞER KISIMLARIN TAMAMINI BULANIKLAŞTIRAN RESİM ÇEKEBİLECEK BİR MAKİNA... KISACA AUTOFOCUS DENİYORMUŞ...
AŞAĞIYA ÖRNEK 2 RESİM ATTIM...

BÜTÇE OLARAK 600 TL'yi GEÇEMEM... BANA NE ÖNERİRSİNİZ... BİRKAÇ MODEL AŞAĞIYA YAZDIM, SİZCE HANGİLERİ İYİDİR...

YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

CANON sx100
FUJİFİLM s5800
FUJİFİLM s8000
FUJİFİLM S1000
SONY h10

AUTOFOCUS

#karizma343' tarafından 30.06.2009 11:18:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2009, 11:15 - İp: 81.***.**1.180
zpg
zpg (üye)
Tekirdağ / Amatör

ben de ilk makinamı alacağım ve benim için öncelikli olan optik zoom.
Seçeneklerin arasına fuji s1000 yazmışsın,fakat o seçeneği bence s1500 ile değiştir çünkü,s1000 vieo çekimi yaparken zoomlamıyor ama s1500 yapıyor,ve daha birçok yeni özelliği var.
ben de açıkçası Fujifilm S1500 ve Nikon L100 arasında kaldım.
(Nikon L100 ün zoom u otomatik zoom,Fuji s1500 de ise manuel de var bildiğim kadarıyla)
Olympus sp-565 UZ da optik zoom açısından diğerlerinden daha yeterli.(biraz daha pahalı diğerlerine göre,ama bence değer)
Onlara da bir göz at istersen,fiyatları arasında pek fark yok(online alışveriş sitelerini takip et).
kolay gelsin.

#zpg' tarafından 30.06.2009 11:44:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2009, 11:42 - İp: 195.***.**0.128
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

panasonic fz28 derim. senn aouto focus dediğinde makine yapıyor, sen öncelikli olrak manuel focus özelliği olan bi makine seç eğer zoom elle yapmak istiyorsan fz50 derim. ama fz28 kat akt işini görücektir

Tarih: 30 Haziran 2009, 12:05 - İp: 88.***.**4.204
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Karizma343,

1. Mesajlarını küçük harfle yaz.

2. Tarif ettiğin şey "alan derinliği" (Depth of Field - DOF) ile ilgili. Alan derinliği az olan mercek, fokustaki nesneleri çok net, fokus noktasının az önünde veya arkasında kalan nesneleri bulanık gösterir. Alan derinliği arttıkça fokustaki nesnelerin sayısı artar.

3. Alan derinliği temelde maina ile ilgili değil lens ile ilgilidir.

4. Lensin aperatürü küçüldükçe, mesela F1.4 veya F1.7 gibi, alan derinliği azalır.

5. Lensin fokal uzunluğu arttıkça (tele yaptıkça veya büyütmesi arttıkça ) alan derinliği azalır.

6. Hem az derinliği, hem de biraz geniş/orta açıçekim yapmak isteniyorsa, yüksek fokal uzunlukta o genişliği yakalamak için büyük sensör gerekir. Diğer arkadaşların önerdiği F50, F28 ıvır zıvır, kompakt makina sınıfına girer, mercimek tanesi büyüklüğünde sensörleri vardır, zoom yapmadığınız sürece istediğniz gibi sığ alan derinliği falan vermez. Bütçenizin 2 katı olan DSLRların sensörleri 24x16mm'dir, bütçenizin 10 katı fiyatı olan FullFrame dijital makinaların sensörleri 36x24mm'dir. Sensör ne kadar büyükse alan derinliğini o kadar çok hissedersiniz. Paranızı kompaktlara kaptırmayın.

7. Autofokus denen şeyin, alan derinliği ile alakası yoktur. Autofokus, adı üstünde fokuslamayı otomatik yapar. Bütün dijital makinalar AF yapar. 1980'lerin ortasından itibaren üretilen bütün Minolta, Canon, Nikon ve Pentax SLR makinalar AF yapar.

Sonuç :
600 YTL'ye ya üstünde paçoz kit lensi ile 2.el demode DSLR alırsınız, ( Canon 300D, 350D, Nikon 70S, vs... ), yada 500 YTL civarına süper alan derinliği efekti olan "full frame" filmli SLR alırsınız, hem de otoFokuslu. ( gövde : Canon,Minolta,Nikon veya Pentax AF SLR + 50mm F1.7 veya F1.8 )

O paçoz F50 veya F28 veya bilimum DSLR-like ile bundan daha iyisini yaparsın diyenlere de hodri meydan resimlerinizi görelim diyorum. ( Sony R1 hariç )

#antika' tarafından 30.06.2009 13:36:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2009, 13:07 - İp: 85.***.**3.6
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

karizma mesajını kucuk harflerle yaz,yosa konu silinecektir..
antika gerekli acıklamayı yapmıs..

Tarih: 30 Haziran 2009, 16:42 - İp: 78.***.**4.117
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

fotoğraf konusunda "antika" olucak kadar eski değilm, bir kaç yıllık deneyimm var. ama eski fz28 kullanıcısıyım. onu alırken çok araştırdım ve çok beğeniler duydum o şekilde aldım. arkadaşın sorduğuna dilim döndüğnce klavyenin tuşu bastığınca cvp vermeye çalıştım
sıralama yaptığı makinalarda hepsi slr-like demmeki tercihi o yönde die bende fz 28 e bi bakmasını önerdim.

O paçoz F50 veya F28 veya bilimum DSLR-like ile bundan daha iyisini yaparsın diyenlere de hodri meydan resimlerinizi görelim diyorum. ( Sony R1 hariç )
benim size maydan okuyacak durum değil de ders alıcak konumum var
yanlış bir kelime cümle kurdu isem affola...
hayırlı günler

#rebelemo' tarafından 01.07.2009 20:44:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Temmuz 2009, 18:57 - İp: 212.***.**5.225
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

antika alan derinligi konusunda konusuyor sanırım,
sonucta butun makineler aynı enstantane dıyafram denkligiyle calısıyor.. biriyle yapıp digeriyle yapılamıyacak bişey yok..
arkadasın ornekte koydugu alan derinligi için bir dslrye ıhtıyac yok,bir like da zaten aynı derinligi saglıyor..

h10 400 lira falan,bence iyi bir makine alınabilir..

Tarih: 1 Temmuz 2009, 19:30 - İp: 78.***.**4.35
  • 1