uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Bende Canon 50d İle 40d Arasında Kaldım?

Arkadaşlar biliyorum bu konu daha öncede açıldı ve konuşuldu ama bitürlü karar veremiyorum.Kimi sitelerde 50D çok övülüyo ama kimi sitelerdede aynı oranda yerilmekte. Ben aslında teknolojik açıdan 40D ye oranla 50D yi daha çok düşünüyorum ancak elimde 350D den kalan tamron 17-50mm, canon 50mm 1.8 ve sigma 70-300mm apo dg objektiflerimin nasıl sonuçlar verebileceğini bilmiyorum.İnternetten belki 500'e yakın örnek fotoğraf indirdim(flickr gibi sitelerden) ancak hiç bu lenslerle örneklere rastlayamadım..40D 'yi düşünme nedenimde buyüzden zaten. Çünkü 50d canon' un L serisi lenslerle bile çok iyi sonuçlar vermediği söyleniyor. Kullandığım tamron 17-50 ve canon 50mm objektiflerimi bilmiyorum ama sigma 70-300' ü çöpe atmam gerekecek gibi Bide merak ettiğim 350D ye oranla 50d'nin 8mp de nasıl olduğu vede 7.1mp lik raw kalitesi.

Eğer varsa forumda 50D ve tamron 17-50 kullanan arkadaşlar,özellikle onların yorumlarını bekliyorum....

Tarih: 30 Mayıs 2009, 22:04 - İp: 88.***.**1.157
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sunda anlasalım,kimse iso 3200de iso 1600de fotograf cekmiyor..
cekiyorsada 1000de 1
eger kıstas buysa iso basarımı tek basına fotograf kalitesini belirlemez.zaten aradaki farkda cok kolay anlasılmaz.

fotograf kalitesi acısındanda 40d nın daha ileride oldugunu dusunuyorum..
ayrıca 15 mp fotografın depolama problemide cabası.. ve tabı karsılayacak lensler için ekstra masraf gerekliligi..
bir bakmıssınız,bu işten para kazanmayan ve hobi amaclı bu işe giren biri için astronomik ucretler odemek zorunda kalmıssınız.

amac fotografsa 40d nın daha uygun bir secm oldugunu dusunuyorum,
amac teknoloji takibiyse, 50d nin işe yarar hiçbir teknolojik artısı oldugunu dusunmuyorum amator bir kullanıcı için..
govdelerde aynı olduguna gore sadece adı kalır makinenin.
kullanmayacagınız ozelliklere para vereceginizi vurgulamak istiyorum sadece.

zevk alma konusunda haklısınız,
ben sahsen elimdeki makinenin govde kalitesindense, cektigim fotograflardan zevk aldıgım için bu sekilde dusunuyorum..

Tarih: 3 Haziran 2009, 16:43 - İp: 78.***.**7.104
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

Gaijin

Evet haklısın 50D'deki özellikler amatörlerin ne kadar işine yarar tartışılır.Ben linki sadece karışılaştırma için attım zaten dediğin gibi kalite için kimse kolay kolay 3200 İSO ya çıkmaz her ne kadar kaliteli olursa olsun.

50D yeni teknoloji ama bundada biraz bedel istiyor. Daha yüksek kapasiteli memory kartlar en önemlisi ise çok daha kaliteli lensler.Bu 2si sağlanıyorsa 50D mantıklı yok zorlayacaksa 40D daha mantıklıdır. Sonuçta gövde ve özellik farkı dediğin gibi yok.

Zevk konusu doğru bende elimdeki ekipmanın sağlamlığıından tutşundan ve fotoğraf kalitesinden haz duymayı yeğlerim. Eğer bütçe zorlanacaksa 40D çok daha iyi bir seçim...

Tarih: 3 Haziran 2009, 17:03 - İp: 78.***.**5.66
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Arkadaşlar zaten bütçem zorlansaydı 50D yi bırakın belkide 1000d alırdım. Ancak hersene bir fotoğraf ekipmanı alan bir hobi fotoğrafçısı olarak 4 sene sonra fot.mak. değişiyorum ve bu yüzdende kendimce 50D yada 40D alabilecek kadar bütçe ayırdım. 50D ile 40D arasında astronomik bir fiyat farkı olmadğından daha yeni ve biraz daha gelişmiş olan 50D yi seçme düşüncem vardı. Ancak anlaşılan bu makinayı elime alıp fotoğraf çekip çektiğim fotoğraflarada bakmadan karar veremiyecek gibiyim. Çünkü internetteki fotoğraflar çok çeşitli iyiside çok kötüsüde..Eee forumdada , takip edenler içerisinde 50D kullananda yok galiba..

Tarih: 3 Haziran 2009, 17:47 - İp: 78.***.**3.93
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Aslında ISO başarımının önemi konusunda sizlere çok fazla katılmıyorum, bence yüksek ISO da kaliteli fotoğraf önemlidir. Elbette bir doğa fotoğraf ya da açık hava fotoğrafı için değildir belki ancak örneğin evin içinde ampul ışığı altında çekim için iso kurtarıcı oluyor resmen. Diyelim ki 2.8 lensiniz var fakat bu lensler genelde f2.8 de en kötü performansı verir (bu gözle kolay farkedilebiliyor) f4 ten sonra ise en iyi performans başlıyor. F4 e alsak tungsten ışıkta enstantane tahminimce 1/4 civarı olur. bu durumda lens de 50mm desek 1600 iso da enstantane 60 eder ki bu bile yetmeyebilir (kırpılmış sensörden dolayı 50x1,6=80mm). Küçük bebek, çocuk çekilecekse (ki ben daha çok bu açıdan ilgileniyorum) 125 enstantane daha da iyi olur bu da 3200 iso ya tekabül eder. Bu bakımdan yüksek iso da ki fotoğraf kalitesine ben önem veririm. Flaş kullanmayı tercih etmiyorum zaten çocuk/bebek çekiminde asla kullanmamak lazım.

Daha önce de birkaç kere yazmıştım DSLR aslında herkes için sadece fotoğraf çekme aracı değildir diye ki ben de bu gruba az çok dahil hissediyorum kendimi. Hoşuma gitmeyen bir makineyi kullanmam asla. DSLR benim için biraz da oyuncak gibi bu nedenle maddi olanaklarım elverdiği sürece daha üst seviye gövde alımını anlayabiliyorum. Bu konuda Uturuclu ile hemfikirim.

#t_yaman' tarafından 04.06.2009 08:17:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2009, 07:42 - İp: 78.***.**5.148
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@t_yaman

Daha önce de birkaç kere yazmıştım DSLR aslında herkes için sadece fotoğraf çekme aracı değildir diye ki ben de bu gruba az çok dahil hissediyorum kendimi. Hoşuma gitmeyen bir makineyi kullanmam asla. DSLR benim için biraz da oyuncak gibi bu nedenle maddi olanaklarım elverdiği sürece daha üst seviye gövde alımını anlayabiliyorum. Bu konuda Uturuclu ile hemfikirim.

Buraya bende katılıyorum. Ben bu meraka yeni başladığımda 450D almayı düşünüyordum. Sonra 50D almak istedim. Gaijin'le uzun süre konuştuk 450D alıp kaliteli bir lens alıp daha az para harcayacaktım.Mantıklı olanı buydu ama benimde 50D'ye içim çok ısındı hem ergonomi olarak. Hemde büyüklüğü ağırlığı olsun.

Tarih: 4 Haziran 2009, 12:33 - İp: 78.***.**5.66
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Evet arkadaşlar gördüğüm kadarıyla bu konuda hemfikiriz.Fotoğraf çekmek sadece
diktörtgen şeklindeki vizörden bakıp deklanşöre basmak değil. Nasılki bir işi yaparken severek yapmak önemliyse fotoğrafçılıktada bu önemli değil mi.Yeni bir makina sizi fotoğraf çekmeye daha çok teşvik ediyorsa, daha iyi fotoğraflar üretmenizi sağlıyorsa o makinayı almakta o kadar haklı bir neden olsa gerek.Dikkat ederseniz bir kısım arkadaş örneğin makinanın vizörünü önemser, hatta birkısmı perde sesini, bir kısmı grip kısmını vs... Bütün bunları yorumlarda okumuşsunuzdur. Bilmiyorum belkide bu, işi amatör ve hobi olarak yapmamızdan kaynaklanıyodur.Belki bu işi para için yapıyor olsak, sürekli
bir yerlerde sadece deklanşöre basıyo olsak, düşüncelerimiz farklı olur...Çünkü bu gün bildiğim bir çok fotoğrafçı hala nikon d70S,d100 yada canon 350D gibi makinaları kullanabiliyor..

Tarih: 4 Haziran 2009, 14:00 - İp: 78.***.**5.215
fotucu
fotucu (üye)
Düzce / Amatör

Merahabalar geçen yıl hayyamdan aldığım 2. el 40 D mi satıp 0 D alma düşüncesindeyim. Elimde 17-40 F4 L lensim var. 1. değiştirme nedenim Elimde ki makinenin 1-2 yıl sonra kimse yüzüne bakmaz.Teknolojiyi tekip ederek eldeki malın kıymetini düşürme me çabası. 2. de bir arkadaşın Nikn D90 nında gördüğüm gece performansını yakalayabilme umudu. Sizce bu nedenlerle 200-300 TL verip yine 2. elden 50 D almak ne kadar mantıklı

Tarih: 21 Haziran 2011, 00:26 - İp: 78.***.**4.157
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

50D alırsanız aşağı yukarı aynı özellikte bir makineye sahip olacaksınız. Nikon D90 ın gece performansından etkilendiğinizi düşünerek ve gerek alışkanlıklarınız gerekse sahip olduğunuz ekipmanı göz önünde bulundurarak diğerinin yanında oldukça pahalı olmasına rağmen sizi ancak 60D paklar diye düşünüyorum.

Tarih: 21 Haziran 2011, 00:48 - İp: 78.***.**6.204