semihkurtoglu
semihkurtoglu (üye)
İstanbul / Meraklı

Amerikadan Nikon Slr Alımı

Herkese merhaba.
Nikon dslr almayı planlıyorum. Sanırım fiyatlar daha uygun Amerikada. Bi arkadaşım da Amerikada yaşıyor ve ara sıra Türkiye'ye geliyor. Gelirken bi makine aldırmayı planlıyorum ancak bu konuda bilgisiz olduğu için nereden alacağını bilmiyor. Ne yapmamızı önerirsiniz acaba,nerelerden alabilir. Eminimki daha önce getirten ya da getirten arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Bide bildiğim kadarıyla Ülkeye girişte fotoğraf makinesi olduğu için bi problem yaşanmıyor. Atıp çantasına getirebilir. Değil mi ?

Şimdiden teşekkürler...
Keyifli forumlar...

Tarih: 27 Ocak 2010, 12:05 - İp: 78.***.**5.200
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Yurt dışından spot olarak getirttiğiniz ürünün burda garantisi yoktur.
Ürün açılmamış orijinal ambalajında geldiği müddetçe korkacak bir şey yok. Düşürmedikten ve darbeye maruz kalmadıktan sonra kolay kolay arıza vermez.
Yanlız;
Eğer ciddi olarak getirtmeyi düşünüyorsanız Nikon 5000 dışında bir ürün getirtin. Amerika da satılan bazı nikon d 5000 ler arıza verebiliyor. Bu forumda ve de nikon com.tr de bu konuyla ilgili aydınlatıcı bilgi ve uyarı var.
İyi alışverişler...

Tarih: 2 Şubat 2010, 18:06 - İp: 217.***.**6.226
semihkurtoglu
semihkurtoglu (üye)
İstanbul / Meraklı

Yok hayır zaten spot değil. Kesinlikle kutusunda ,faturalı olucak.

Ancak şöle bişey var. Eğer 200-300 $ kar etmek için ordan getirtip de sıkıntı yaşarsam. Mesela bi arıza olduğunda tamiri için türkiyede çıkartıp buna yakın bi para verdiğim zaman pek de bi anlamı kalmaz bence.

Bu arada D5000 lerde ne gibi sıkıntılar yaşanmakta acaba ? Çünkü bu modelin beni cezbeden bazı yanları var. Ama sıkıntı yaşamaktansa,farklı bir model düşünme taraftarıyım...

Tarih: 3 Şubat 2010, 12:31 - İp: 78.***.**1.189
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bir düzeltme yapayım.
ABD'den alınan her ürün faturalı ve garanti belgeli de olsa, Türkiye'de spota girer. ABD garantisi Türkiye'yi kapsamaz.
Ürün arızalanırsa ya oraya gönderirsiniz, garanti kapsamında tamir görür ki bu oldukça zor bir iştir.
Ya da burda ücretli tamir ettirirsiniz.

Tarih: 3 Şubat 2010, 20:38 - İp: 217.***.**7.223
semihkurtoglu
semihkurtoglu (üye)
İstanbul / Meraklı

Peki sizce 200-300 $ için değer mi ?

Tarih: 3 Şubat 2010, 21:49 - İp: 78.***.**7.61
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Değmez...

Tarih: 3 Şubat 2010, 21:55 - İp: 217.***.**7.223
semihkurtoglu
semihkurtoglu (üye)
İstanbul / Meraklı

bide şöyle bi hesap yaptım.

Nİkon d5000 üzerinden konuşucak olursak ;

Türkiyede satış fiyatı en uygun boyd+18-55 vr lens kit 1660 tl.

Amerikada ise body+18-55 lens+55-200 lens 984 $ yani 1466 tl.

Sadece 55-200 lens ise türkiyede 260$ civarı.

Yani türkiyede bunları toplamda 2050 tl ye alabiliyorum.

Aradaki fark 580 tl civarı.

Bi sorun olduğunda kamera için 580 tl harcamam heralde. Azımsanmayacak bi para değil. Zaten benim ayda kazandığım 600 tl civarında bi para...

İşin içinden çıkamadım doğrusu...

Tarih: 4 Şubat 2010, 12:52 - İp: 78.***.**1.189
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Tabiki karar senin...
İyi alışverişler...
Yanlız bir noktayı hatırlatayım.
Kullanma klavuzuna çok ihtiyaç duyacaksın.
Eğer ingilizcen iyi değilse İngilizce klavuzdan faydalanman zor. Türkiye'den spottan alman durumunda bile Türkçe kullanma klavuzu buluyorlar.
örneğin, Sirkeci'de "Fotograf Dünyası" Spot ürünler için dahi Türkçe kullanma klavuzu veriyor.
Bilgin olsun...

#ercan43' tarafından 04.02.2010 18:52:58 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 04.02.2010 18:53:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Şubat 2010, 18:41 - İp: 217.***.**7.223
fadnur
fadnur (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Semih Bey;
Bu işlerden çok da anlayan biri olmayarak ve birazda duygusal yazağım. Bence Yurdun malı ise bi ürün elbette alın. Ama elin japonunun ürününü Amerikalı satıp para kazanıyorsa, bizimkiler afedersin hem vergi hem de distrübütörler p.h.. çıkarıyorsa, resmen kazıklanıyorsak tabiki dışardan getirtin. Hatta bu konuda herkesi ikna edelim ki en azından distrübütörler yola gelsin.
Kendi adıma burda kazıklanmaktansa Ebay vb. yerlerden Nikon d300s alacağım. Gümrükdemi takıldı olsun, kayboldumu razıyım, siz 600 tl fiyat farkı demişsiniz. Biraz daha ilaveleri (asıl lazım olacak ilaveleri) ekleyin fark 1000 tl.
Artık bu kazığı bize reva görenlere yuh diyor ve bu sistemi aklı selime davet ediyorum.
Sonuç olarak Yurdun malı olmayan ürünü, hele de imkanınız varken, yurt dışından getirtin.

Tarih: 4 Şubat 2010, 22:37 - İp: 85.***.**4.152
semihkurtoglu
semihkurtoglu (üye)
İstanbul / Meraklı

Sayın fadnur.

Çok ama çok haklısınız. Bende öyle düşünüyorum ama türkiye burası. Ses çıkartamıyoruz. Millet kurmuş tezgahını yürütüyor malesef...

...

Ercan hocam bu kullanma klavuzunu internetten indirme imkanımız olmaz mı acaba ?

Şimdi bir tek kullanma klavuzu için yolumuzu değiştirmeyelim...

Zaten karar vermem çok ama çok zor olucak. Daha çok ama çok okuyup araştırmam,tüm modeller hakkında bilgi sahibi olmam ve gerçekten hangi modeli istediğime karar vermem, daha sonra fiyatlar konusunda ciddi bir araştırma yapmam ve en son olarak da doğru kararı vermek için yine sizlere danışmam gerekicek galiba...

Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler...

Tarih: 4 Şubat 2010, 23:33 - İp: 78.***.**5.94
goldiem
goldiem (üye)
İstanbul / Amatör

Ben amerikada bestbuy dan aldım bakmanızı tavsiye ederim

Tarih: 9 Şubat 2010, 16:46 - İp: 88.***.**3.187