mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Amerikadan Bile Ucuza Hayyam Nasıl Verir

Merhaba arkadaşlar, Benim merak ettiğim ebay girip baktığımda, Almanyadaki abime sorduğumda, ordaki makine fiyatları hayyamdakinden daha pahalı, Peki Hayyam nasıl olurda onlardan bile daha ucuza veriyor. ebay girip baktığımda hayyamın verdiği fiyatlara yakın olanlara "işlem görmüştür" ibaresi var. Yoksa hayyamda düşük fiyattan satılan makineler işlem görmüş makinelermidir. Bu konuda görüşleri olanlar varsa almak isterim.Saygılar.

Tarih: 14 Mayıs 2014, 19:50 - İp: 78.***.**0.42
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Mesut, pahalı makina.
Dubai veya uzakdoğuya giden bir tanıdığın varsa onlara sipariş et. Hiç olmazsa orijinal açılmamış kutusunda gelir.
Fotografium güvenilir site. Taksitle alabilirsin. bir bak istersen.
Karar senin.

Tarih: 14 Mayıs 2014, 22:30 - İp: 176.***.**6.168
mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)

Çok sağol abi, senin bu tavsiyen akıl işi, iyi niyetle güven yanılıyor. Gerçekten doğru söylüyorsun. Artık biraz bekleyip bu dediğini yapacağım. THY bir kaptan pilot var arkadaşım istanbulda ama oda dubaiye gidermi bilmem. Teşekkürler abi.

Tarih: 14 Mayıs 2014, 22:36 - İp: 78.***.**0.42
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Inanmasi zor ama Avrupa'da en ucuz DSLR ( + elektronik )fiyatlari Isvicre'dedir. Dubai'den cok farkli degil bildigim kadariyla. D800/D600 gibi modellerin ABD'den %10-15 ucuza satildigini gordum ilk ciktiginda. Sebebi, cogu Avrupa ulkesinde KDV %18-19 civari iken, Isvicre'de %8 olmasidir.

TIKLAYIN

1619 Frank, $1790 civari yapar ama ABD'dekinin aksine vergi dahildir. Verginin buyuk kismini form doldurursaniz ulkeden cikista geri alirsiniz. Daha ucuza sifir Nikon garantili D610 olacagini sanmam gelismis ulkelerde.

Isvicre'deki D800 fiyatina dikkat TIKLAYIN . Dolara cevirir, vergiyi duserseniz $2450'ye gelir !

ABD'de refurbished D610, Nikon sitesinde $1679 ama bu fiatin altina gri market olanlari, $1,400'lere gri marketin refurbished olanlarini bulmak mumkun. Asil sorunuza da cevap olabilir bu fiyatlar.

#paperman' tarafından 15.05.2014 09:06:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 09:01 - İp: 96.***.**5.17
mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)

Uğur Bey, Wiesbaden Deutschland - Basel isviçre birbirine nekadar yakın bilmiyorum ama abim gidip ordan bitane alsa, gümrükten kutulumu geçirecek, yoksa açık vaziyette mi, gümrükte nasıl bir işlem yapıyorlar.Ben çok titiz bir insanım, kutuyu açıp çoluk çocuk oynamalarını istemem. Malum toz, parmak izi gibi.Bu işlem nasıl oluyor. Birde ona türkiyede türkçe yazılım yüklenme konusunda bir bilginiz varmı. Yani türkçe update olurmu ? Yoksa update leri serial nolarına göremi yapılıyor.

#mesut.mt8' tarafından 15.05.2014 11:40:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 11:30 - İp: 78.***.**0.42
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Menuler ulkelere gore farketmez,, yazilim tek diye biliyorum. Benim Kanada'dan aldigim D300'de Turkce menu var; Avrupa urunlerinde Turkce haydi haydi vardir.

3 saatlik yol - Basel'i de gormus olur .

Sordugunuz Turkiye girisi ise, agabeyiniz daha iyi biliyordur. Bavullara bakilma sansi cok cok az ama ihtimal yok degil. Kutulu olursa zaten bavula zor girecektir. Artik cocuklardan da uzak tutuversin !

Tarih: 15 Mayıs 2014, 17:09 - İp: 96.***.**5.17
mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)

Teşekkürler.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 17:13 - İp: 78.***.**0.42
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Hayyamdaki esnaflar taiwan, hong kong, filipinler gibi DLSR makinelerin yeryüzünde en ucuz oldukları ülkelerden getiriyorlar. O nedenle zaman zaman amerika fiyatlarının bile altında olabilmesi anormal değil. Bir kaç kez Hongkong dan lens ve gövde getirttim her seferinde Amazon fiyatlarından ucuzdular.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 18:36 - İp: 62.***.**4.1
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Muzaffer bey ben amazon fiyatıyla neredeyse aynı aldım d 610 u ya refrubished dir yada dediğiniz gibi uzak doğu ülkelerinden getirilmiş olabilir.

Tarih: 15 Mayıs 2014, 23:43 - İp: 176.***.**5.13
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

mesela honkongtan getirenler oluyor hayyamda zaten honkong vergi cenneti daha ucuza geliyor bende hayyamdan odak fotodan aldım dediğiniz gibi refurbished değil baktık shutterına felan sıkıntı yok korkmayın derim o kadar

Tarih: 18 Mayıs 2014, 23:02 - İp: 78.***.**7.148
mesut.mt8
mesut.mt8 (üye)

-----------ARAŞTIRMALARIMIN SONUCU----------

Honkong ta sadece makineler mi ucuza veriliyor, lensler pahalıya mı veriliyor. Hayyamda Sadece makinelere sanki çok ucuza veriyormuş gibi yalandan fısıldanıyor. Lens istediğimde resmi fiyat ve faturalı. Peki neden? Makinenin açıklaması faturasız, yeryüzünün en ucuz ülkesinden geliyor (havadan kendi kendine geliyor sanki,gidiş geliş,yeme içme, otel masrafı yok sanki), parelel, gibi yalandan ibaret olan bir açıklama. Ben demiyorum ki bu satılan makineler çalışmıyor, hayır hepside çalışıyor. Ama şunu demiyorlar ki bu makinelerin tamamı ikinci el. Satıldığı ülkenin Distribütörleri tarafından fabrikanın verdiği sistemle bunlara yeni bir yazılım yükleyip hayde satışa. Parelel ithalatta makine yapılıyorda neden lens yapılmıyor. Hayyamda kaç yere sorduğumda hem faturalı, hemde distribütör garantili veriliylor.Yani orjinal.
Diyorum ki neden bunuda makine gibi faturasız ucuza vermiyorsunuz (Nova Fotoğrafçılık) Ordaki bayanın cevabı aynen şöyle:" eeeeeeeeee, hııııımmmmmmm, ama efendim....... öyle olmazki........"

Birde diyorlar ki bizim ucuza vermemizin en büyük nedeni kar marjını çok düşük tutmamızdan.

Nikon d610 hayyam satış fiyatı 1800 dolar yani bugün: 3800 tl istiyorlar.

Vergiye tabi fiyatını tahminen 1500 dolar olarak alalım.

Resmi Karfo olarak satılan d610 cihazın fiyatı: 6200 tl dir.

şimdi;
-------------aşağıdaki bilgiler birşey ispat için değil, bilgi amaçlıdır.---------

KDV: %18 = 270 $
ÖTV: %20 = 300 $ TOPLAMDA: 1197 TL VERGİLER.

1500+vergiler+distribütör karı+satıcı karı= Parekende satış fiyatı

3150+1197+926+926=6200 tl dir.

Japonyada üretilen ve vergisiz ham olarak dolar üzerinden bir fiyat konan bir ürün, isterse dünyanın hangi ülkesi olursa olsun çıktığı ülkeden daha düşük olamaz. (Lütfen dikkat vergisiz diyorum) Çünkü dolar dolardır(Türkiyede yaşayan bir insana göre). Burası isterse hongkong olsun.

Peki nasıl oluyorda fiyat düşük oluyor ? Kesinlikle ikinci el, iade edilenler, Vitrün ürünleri, teşhir ürünleri, ....vb.

Şimdi Hepsiburada.c o m gibi dünyada binlerce mağaza var, heleki avrupada , dünyada daha çok. Şimdi ordan nikon d7100 aldık. 7 gün kullandık ve 10000 shutter a geldik. Sonra iade ettik. Hepsi burada com distribütor firma ile anlaşması gereği hiç zahmetsiz bu ürünü onlara geri veriyor. (Türkiyede ki A distrübütörü, pakistan B , hindistan, japonya, afrika, almanya, isviçre, kanada, ....vb....) Distribütörleri bunları topluyor biriktiyor ve yeni yazılım yüklüyor . Distribütör bunları ÇÖPE ATMIYOR yeniden ambalajlamıyor, sadece kontrol ediyor, yeni yazılım yüklüyor, temizliğini yapıyor, arızası olan varsa tamir ediyor, büyük tamiri olan varsa etmiyor.Kutularının üzerine İşlem Görmüştür ibaresini yazıyor veya yazmıyor, Hayyam piyasasına sürüyor. İşte hayyama gelen ürün bu yollardan geçiyor.Fiyatıda bu nedenle ucuz.

Hep VERGİLERİN GÜNAHI ALINIYOR, aslında doğru vergi pahalı ama bakın 1200 tl vergi ödüyoruz. 3150 tl fabrika çıkışlı bir cihazın üzerine 1200 tl vergi kaysak bile resmi garantili olarak 4350 tl para eder. Peki biz neden 6200 tl ye karfo garantili almak zorundayız. aradaki 2000 tl ye yakın para kimin cebine gidiyor ?

şu an japonyada d610: 156,000 japon yeni tl: 3245 tl
-----dubaide-----
http://buyondubai.com/product/nikon-d610-digital-slr-camera/

6200 AED (arap emirlikleri dirhemi) veya 1687 dolar. türk lirası karşılığı: 3550 tl Türkiyeden bu makineyi almaya giden bir insan türkiyede 3550 tl karşığılı 6200 aed almak zorundadır. Birde uçak parası, yeme içme , turist vizesi 90 dolar,.... eklemek gerekli. İki makine getirdiğini varsayarsak ve masrafı iki bölsek bile hayyamda satılan fiyatı geçmesi gerekli. Yani hayyamdaki makineler parelel bile değil.

-- Distribütör firmanın fabrikasına götürmesi, orda bakım yaptırıp geri türkiye ye getirmesi imkansızdır, çünkü ekstra vergi ve ulaşım masrafı normal fiyatının üstüne biner. Böyle yapılması imkansız, öyleyse ?????

Bunun aksini iddia eden varsa şu soruma cevap versin ?
Hepsiburada, Fotoğrafium , Mediamark,a geri iade edilen fotoğraf makineleri hangi çöplüğe atılıyor,???

#mesut.mt8' tarafından 23.05.2014 10:34:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mayıs 2014, 11:30 - İp: 88.***.**3.196