fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Amazon. Com’dan Makina Alacağım ?

Arkadaşlar www.amazon.com'dan dslr bir makina alacağım.Bildiğiniz gibi yurt dışında fiyatlar daha uygun.
Makinayı oradan alırsam garantisiz mi olur yoksa garanti kapsamına girer mi?
Tahminimce garanti gibi birşey söz konusu değil; fakat birkaç dedikodu geldi kulağıma.O nedenle bir sorayım dedim

Tarih: 7 Ağustos 2011, 03:24 - İp: 94.***.**4.126
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Öncelikle belirteyim ki ürünü yurtdışındayken almazsanız 200 dolar ve üstü olacağından burada gümrüğe takılır başınız ağrır.

Gerçekte bütün dslrlar 1 yıl uluslarlararası garantiye sahip ama nedense o garanti burada işlemiyor. Fakat bir arıza durumunda ürünü aldığınız ülkeye göndererek tamir ya da değişim imkanından yararlanabilirsiniz.

Tarih: 7 Ağustos 2011, 03:49 - İp: 78.***.**5.112
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)

Yurk dışı fiyatları uygun olduğundan 2 seçeneğe yönlendim.
1.ABD sitelerinden almak(fiyatların daha uygun olduğu kanısındayım)
2.Almanya'da arkadaşım var ona aldırtmak.
Arkadaşım 1-2 ay sonra Türkiye'ye dönecek makina aldırırsam kendiyle beraber getirecek ve bu durumda gümrük sorunundan da kurtulmuş olurum.

Hangisi daha mantıklı(tabi maliyeti de katarsak)

Tarih: 7 Ağustos 2011, 04:38 - İp: 94.***.**4.126
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadasin atsin valizine getirsin.Garantisine cok guvenme.Turkiyede garanti servisin iki dudaginin arasindaki laf.Bu kullanici hatasindan demeleri buyuk ihtimal ve al sana garanti...At cope... Doviz aldi basini gidiyor acele etmekte fayda var hem...

Tarih: 7 Ağustos 2011, 06:10 - İp: 221.***.**3.132
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Euro 2500 e dayandı bu sebepten almanyadan alacağınız ürünün çok da uygun fiyatlı olacağını düşünmüyorum. Tanıdık birine amerikadan getirtemeyecekseniz sirkeciden almak daha mantıklı

Tarih: 7 Ağustos 2011, 11:03 - İp: 78.***.**6.191
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)

Öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Ozansan, neden Türkiye garantisine güvenmemek lazım?

Şirkeciden alacağım bir makinayı yurt dışından alırsam arada fiyat farkı olur mu?

Tarih: 9 Ağustos 2011, 02:13 - İp: 94.***.**8.224
ohtar
ohtar (üye)
İzmir / Amatör

sirkecide bir dolaşırsanız zaten 50-100 dolar arası makul bir farkla sattıklarını görürsünüz, najdorfun dediği gibi, yurtdışına kendiniz gidip alamıyorsanız, gümrük vergisine değmez ki kesin takılır. euro çok pahalı olduğu için avrupa pek mantıklı değil, yine de bir araştırın. bu aralar böyle bir yatırım yapmak için dolar da çok yüksek gerçi Türkiye içi için bile.

Tarih: 9 Ağustos 2011, 10:37 - İp: 85.***.**6.59
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

Dolar ile Euro'nun yükselmesinden bende aşırı madur bi durumdayım. 1-2 önce sene açılmış konuları inceliyorken arkadaşların garantili fiyat olarak verdikleri 2000TL ile 2300TL fiyatları şuanda hiçbir yerde bulamıyorum. (konudan konuya 2000 ile 2300 arası değişik fiyatlara rastladım)

Şuan için Euro almış başını gidiyor avrupadan makinayı arkadaşına bile getirtmek çok hesaplı olmayabilir arkadaşın oradan fiyat öğrensin Türk lirası ile kaça geldiğini hesaplayın, birde Türkiyede satılan makinaların fiyatlarına bakın(garantili, garantisiz), hayyam pasajı ve doğubanktan fiyat almanıda tavsiye ederim. Yurtdışından almaya çalışıp bin türlü katakuliye girmeye kalkmaktansa referans üzerine hayyam veya doğubanktaki spot dükkanlardan birine başvurmanızı tavsiye ederim

Not: Referans gösterebilceğim kimse yok. Reklamcı değilim

Tarih: 9 Ağustos 2011, 11:09 - İp: 78.***.**9.152
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Doğubank ile Amazon com fiyatları çok farklı değil. Üstelik gümrük ve bürokratik işlemleri sizi bıktırır.
En iyisi Doğubank.

Tarih: 9 Ağustos 2011, 21:34 - İp: 217.***.**5.1
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Euro ve Dolar'ın durumu ortada.Buy durumda makinayı biraz erteleyebilirim galiba.Hiç değilse dolar düştüğü zaman fiyatlar düşebilir.

Alırken tavsiyelerinizi mutlaka göz önünde bulunduracağım.Teşekkürler

Tarih: 10 Ağustos 2011, 02:15 - İp: 94.***.**8.224
mistytableau
mistytableau (üye)
Samsun / Amatör

"ozansan" arkadaşın yorumuna katılmayarak ekleme yapmak istiyorum..
Ben dslr mi orjinal 2 yıl garantili aldım, (canon eos 450d) Aldığım zamanda spotları ile 200-250 Tl fark vardı. Tabi garantili alıp almama tercih meselesidir ancak şunu söyleyeyim, başına birşey gelmez gibi geliyor ama ben aldıktan sonra önce kart yuvası durup dururken bozuldu ilk 4. ayda, gönderdim servise yapıldı geldi. 1,5 sene sonra kit lensin af motoru bozuldu, durup dururken (makineye gözüm gibi baktığımı da belirtmek isterim) gönderdim ve motoru değiştirildi sensörü temizlendi ve geri geldi makinem.. En son olarak da sensörümde uzun pozlama çekimlerde pixel büyüklüğünde beyaz geometrik noktacklar gördüm fotoğrafın bazı yerlerinde. Sensörümde pixel ölmesi olmuş. Gönderdim, gidermeye çalışacaklarını söylediler, gideremezlerse sensörünün değişeceğini söylediler.. Her iki sonuç da işime geliyordu ve sensörü temiz bir şekilde makinem elime ulaştı. Firma ismi vermeyeceğim, ancak başka arkadaşlarda da farklı firmalarda bu tarz olumlu durumlar oldu. Yani tavsiyem şu, benim düşüncem, birşey olmaz olmaz ama sende olacağı tutar, bu yüzden özellikle de alacağın makine pahalı bir makineyse bence garantili al ve için rahat olsun.. Garanti kapsamı dışında olsaydı makinem eminim şu sorunları 200 tl ye halledemeyecektim.
ozansan arkadaşın dediği gibi ilgisiz değiller, kendimden de başka arklarımdan da şahit oldum. kimse demedi sen bozmuşsundur şöyle bozulmuştur böyle bozulmuştur.

Tarih: 19 Eylül 2011, 11:16 - İp: 88.***.**2.53
  • 1