ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Ak Sakallı Dede

Yaş 35; yolun yarısı da olsa, bu güne kadar bir kare bile fotoğraf çektiğim olmadı, hiç mi hiç merakım olmadı fotoğrafa. Çekenlerin birinden makinesini isteyip onunla bile hiç fotoğraf çekmedim, hep poz vermekle yetindim.

Geçen gece rüyama, sol taraftan ak sakallı bir dede girdi. "Oğlum" dedi, "eline makinesini alan fotoğraf çekiyor, senin onlardan eksiğin ne? Ben sende ışık görüyorum, fotoğraf da ışıkla çekilir, sen beni dinle, şimdi ben sana bir el vereceğim, sabah sen uyanır uyanmaz, içinde fotoğrafçılığa karşı büyük bir merak da seninle beraber uyanacak. Fotoğraf bilgin yok biliyorum, ama şimdi bilgiyi boş ver, acilen bir makine al, çeke çeke öğrenirsin, kimler öğrenmedi ki."

Sabah kalktığımda, fotoğrafa bir merak, bir merak vardı ki içimde hiç sormayın. Ak sakallı dede, sonunda yapacağını yapmıştı.

İyi de, fotoğraf çekmek için bir makine almalıyım, bu konuda hiç bilgim yok, en iyisi ben çok bilen birilerine sorayım. Hımm, şu foruma bir konu da ben patlatayım, bakalım ne cevaplar gelecek? Konu başlığı da "Bir fotoğraf makinesi alacağım siz ne dersiniz?" olsun, "Yardım, mardım" dersem kilitlerler yine konuyu. Gerçi daha önce aynı konuda açılan yüzlerce başlık vardır ama şimdi onları kim okuyacak? Benim durumum özel ve tabi ki acil. Kaç kişinin rüyasına ak sakallı dede girip de fotoğrafçılık merakı aşılamış ki?

Foruma sordum ve sonunda hangi model daha çok oy aldıysa ben de ona karar verdim. Bütçemi zar zor denkleştirdim. Neyse uzatmayayım, gittim girdim bir dükkana, bastım parayı, aldım kit lensli de-se-le-reyi. Satıcı da sağolsun bir konuşkandı ki.

- Çok isabetli bir karar vermişsiniz.
- E tabi anlarım az çok bu işlerden.
- Belli, belli.

- En son teknoloji bu, değil mi?
- Evet, en son teknoloji, şu anda üstüne yok.
- Ne zaman olur?
- Bir hafta alır.
- Bir hafta mı?
- Tabi, bunlar haftalık dergilerden daha sık çıkıyorlar.
- Ben haftaya gelsem?
- Ondan bir hafta sonra da bir yenisi daha çıkar.
- Hımm, beklemenin sonu yok diyorsunuz yani.
- Bence de bekleyip ak sakallı dedeyi kızdırmayın.
- Siz o konuyu nereden biliyorsunuz ki?
- Yazının başında yazmıştınız ya.
- Hııı, doğru ya.

- UV filtre de alacak mısınız?
- Almalı mıyım?
- Tabi.
- Ne kadar?
- Kalitesine göre değişir.
- Peki ne işe yarar bu filtre?
- O kadar para verip aldığınız lensinizi korumak istemiyor musunuz yoksa siz?
- Neden korumak gerekiyor?
- Dış etkenlerden.
- Mesela?
- Mesela, bir arkadaşınız makinenizi gördü çok beğendi, "Tüh maşallah! Ne kadar güzel makine almışsın" derken, tükürüğü lensinizin ön camına yapışabilir. Sonra, "fotoğraflarımdaki bu lekeler nedir, nedir?" diye sorup durursunuz forumlarda.
- Hııı, tamam o zaman, UV de alalım.
- Kalitelisi mi olsun kalitesizi mi?
- E almışken kaliteli olsun, "Kalitesiz UV Kullanmayın" diye bir konu gözüme ilişmişti forumlarda, söz dinleyeyim bari.

- Polarize filtre ister miydiniz?
- İstemeli miyim?
- Polarizesiz olmaz, her fotoğrafçının en az bir polarizesi olmalı, kurallar böyle.
- Neyse, onu da alalım bari. (Ben sonra forumda sorup öğrenirim ne işe yaradığını, şimdi bunu da sorup bu işten anlamadığımı belli etmeyeyim.)

- Tripod?
- Ne pod? (ipod mu satmak istiyor acaba yanında?)
- Tripod, yani üçayak.
- (Bu da ne ayak yahu?)
- Gece fotoğraf çekecek misiniz?
- Tabi, gece-gündüz devamlı çekeceğim, çok meraklıyım ben fotoğraf çekmeye. (Kısa bir süredir)
- O zaman tripod şart.
- Peki onu da aldık.

- Yedek pil ister miydiniz?
- Neden, çok çabuk mu biter bunun kendi pili?
- Valla hiç belli olmaz ama genellikle çekimin en heyecanlı yerinde biter bunlar.
- Yok, ben çok çekerim, o zaman bir de yedek pil alalım.

- Hafıza kartı olarak ne verelim? Hızlısı var, yavaşı var, orjinali var, sahtesi var, kapasitesi az olanı var, çok olanı var.
- En hızlısını verin, ben çok hızlı fotoğraf çekerim. Hatta öyle hızlı olsun ki, makinemin yazma hızı bile o hıza ulaşamasın. (Battı balık, yan gider, bari kartımız hızlı olsun.)

- LCD koruma ister misiniz?
- Ayrıyeten mi satılıyor o?
- Bu modelde öyle.
- Almazsak n’olur?
- LCD çizilebilir, korumak lazım.
- Tamam onu da alayım. (Makineyi ve lensi korumaktan fotoğraf çekmeye nasıl vakit bulacağım ben acaba?)

- Çanta olarak nasıl bir şey düşünürsünüz?
- Verin işte uygun bir tane de çanta. (Tabi bu kadar mal aldık, bunları taşımak için de bir çanta gerekiyor sanırım, düşünceli adam.)
- Uygunundan almayın bence.
- Neden?
- İleride başka lensler falan alırsınız sonra sığmaz, değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bir, hatta iki büyüğünden alın.

- "İleride başka lensler alırsınız" derken?
- Başka lens almayacak mısınız?
- Alacak mıyım? (Ne bileyim yahu, amma da çok soruyor bu adam, sorular da gittikçe zorlaşıyor.)
- Tabi size bağlı, ama bence alacaksınız.
- Tabi siz daha iyi bilirsiniz.
- Ne tür fotoğraflar çekersiniz?
- (Bir çekmeye başlasam ben de bileceğim ama) Benim belirli bir türüm yok, her türden çekerim. Yani, türler arasında pek seçici değilimdir. Mesela ben bu makineyle ayı da çekmek isterim, kuş da çekmek isterim, sineğin gözünü de.
- (Dediği kadar varmış, adam her türden çekiyor.) Bu lens ile bunların hepsini çekemezsiniz.
- Neden? (İş iyice çığrından çıktı artık, ne diyor bu adam? O kadar para verdik yahu, hala onu çekemezsin, bunu çekemezsin diyor. Acemi mi sandı beni yoksa?)
- Makro çekmek için makro lens almalısınız, uzakları çekmek için tele lens almalısınız.
- Bu aldığımız lens makro çekmez mi?
- Yani, çeker çekmesine de 1:1 çekmez.
- (1:1 ? Aklımda olsun, forumda sorulacak bu 1:1 konusu.)
- Uzakları yakına getirmez mi peki?
- Siz ne kadar uzağı ne kadar yakına getirmeyi düşünmüştünüz?
- Ne bileyim, getirmişken ... 1 kilometreyi 1 metreye getirsin bari, e o kadarını da yapsın artık.
- Siz en iyisi o bir kilometreye arabayla gidip çekimi orada yapıp dönün.
- Getirmez diyorsunuz yani.
- Getirmez diyorum.
- Getiren lens var mı peki?
- Var tabi ama onun fiyatı önce sizin ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirir, sonra uzakları yakına getirir.
- Kuş da mı çekemeyeceğim?
- Kuşuna bağlı, kuş uçmuyorsa veya ölüyse belki.

- Hımm peki, teşekkür ederim ilginize, ben şimdi eve gideyim, vakit de geç oldu, bu gece yatıp bir uyuyayım, belki ak sakallı dede bu gece de rüyama girer de, kendisine söyleyecek bir iki lafım olacak...

Tarih: 4 Haziran 2009, 22:16 - İp: 95.***.**5.220
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Tarih: 5 Haziran 2009, 00:35 - İp: 81.***.**6.233
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kadir bir baska konuda bunları yazdım,
adam konu acıyor,
hiçbişey bilmiyorum yenı makine alacagım hangi lensleri almalıyım?

cevap: kit lens yetmeyecektir markasına gore 1500-2000 liralık bir lens tavsiyesi,yanınada bir 70-300 alırsın,ileridede bir 10-20 geniş acı alırsın setı tamamlarsın..
da guzel kardeşim,belki adam hayatı boyunca hiç 100 mm uzerı bir lense ihtiyac duymayacak neden alıyor o 70-300u ?
belki geniş acı falan adamın umurunda degil,
neden adamı yalan yanlış bir sete ihtiyacını gereksinimini bilmeden teşvik ediyorsunuz??
nedne herkes 10mm den baslayıp 300mm ye uzanan bir sete muhtac olmalı??
ozellikle belli bir konuya odaklanmayan kimsenın bu işi gercek anlamda yapacagınıda sanmıyorum..

hiçbişey bilmeyen birinin dslrden işe girmesi ayrı bir garabet benım gozumde tabı o konuya girersek konu uzar..
diger konuda yazdım,merak edenler oradan okur

Tarih: 5 Haziran 2009, 00:38 - İp: 78.***.**0.51
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

nedne herkes 10mm den baslayıp 300mm ye uzanan bir sete muhtac olmalı??

işi garantiye alıyorlar yorumlayanlar. Bu et standarttır ve aralıkta kaçrı yoktur. Her aralık vardır.

Sonrasında yorumu alan şahıs soruyor kendi kendine ben bunları nereme koyucam? diye
İşte bu noktada devereye recep ivedik giriyor

ORAMA GOMA BURAMA GO

uuuu

Tarih: 5 Haziran 2009, 00:43 - İp: 88.***.**7.186
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bu iş şuna döndü eskilerde 84 yılları sonrası bazı kimseler bir yer kiralayıp bir masa sandalye ve çevirmeli analog telefon ile reklam işi film işi adı altında aracı olup ajans açmışlardı, belli bir kuralı deneyimi denetimi yoktu, işine gelen arar eleman isterdi oyuncu mertebesinde..Aracı da para kazanırdı, şimdilerde o kişilerden pek eser kalmadı, ..Yapanlarda prodüktör akrabaları zati artık, internet var zaten..,ve siteler..

Bu foto ve ekipman donanım işinde de son yok, hep yenilik var, yenilik,, artı para..
Bu işten ekmek yiyenler zaten ürünlerini sigortalatıyor foto çekiyor piyasada tanınıyor..Onların pek sorunu yok.
Dükkancı da aracı olduğundan belli bir kâr karşılığı ürünlerini satıyor..

Lakin dünyada da kriz had safhada iş yok satış yok pek, ith ihr az artık..Somali olayıda tam muamma, gemi yolu oradan geçiyor çünkü..Havadan gelse daha pahalıya patlıyor navlunu gümrüğü komisyonu vs..
Olanda halka son kullanıcıya oluyor, [ikinci eli bilemem] ..Kimi örneğin nikon almış, yatmış kalkmış ertesi sabah erkenden ekipmanını satıyor, vay efendim başka ürünün prime lensi daha hesaplı imiş onu body ile alayım doğrultusunda, gittimi yeni aldığı ürünler ikinci ele bir güzel..Örnekleri esnaflarda var,halk arasına karışınca ortaya çıkıyor..
Tabiki o olay bizi ilgilendirmez, alan alır satan satar o kişinin bileceği iş..

İşin kısası şu ; elin ecnebisi de alıyor pahalı veya ucuz ekipmanını dünyayı dolaşıyor ailesi ile bir güzel veya tek başına ..Çekiyor geziyor topluyor hafızasına, görmediği ülkeleri.Yapmıyor ama basit hdr prog veya potoşop uygulaması keza..
Bizde gezi tur gibi işler pek az, sayısı az da olsa bazı üyeler gidip geziyor yabancı şehirleri ülkeleri tabiki..Sonuç paylaşım , ama sergi ama site ile..İşin ortak noktası genelde hobi.,o da güzel bir olay tabiki ..
Pahalı donanım yerinde o parayla dünyada bir kaç ülke seçilip gezilse ne iyi olurdu mesela, *çanakkale savaşı sırasında kullanılan makina [lar] hâla o müzede durur..
Eski zamanlarda şehirlerin eski çekilmiş resimleri hala şirketlerde bürolarda takvimlerde asılı durur ve popülerdir.

Peki ak sakallı dede durumu iyi olan zat'a mı gitmiş yoksa ortadirek zat'a mı gitmiş, orası muamma..

Valla hastalık mastalık oldumu insan malı mülkü düşünmüyor,can derdinde işte..

-can da güzel cananda..Bir tek ölümün çaresi yok ..

Tarih: 5 Haziran 2009, 00:55 - İp: 88.***.**3.32
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

bazı yabancı forum sitelerinde görüyorum,adamların ekipman listesi 1-2 lensten oluşuyor,bodyler eski model.gelir seviyesi yüksek olan ülkeler olmasına rağmen.
bu bize özgü bir şeymi bilmiyorum.
genelde tedarikli olmayı seven insanlarız,eksik bir aralık kalırsa yarın bir gün sorun çıkar diye orayı da doldurmaya çalışırız.

hafta sonu pikniğe giderken bile bir araba dolusu eşya ile giden insanlarız.lazım olsun olmasın herşeyi bagaja tıkarız.
turistler bir sırt çantası ile dünyayı dolaşıyor.

Tarih: 5 Haziran 2009, 00:56 - İp: 81.***.**6.233
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Tebrikler, güzel yazı

Tarih: 5 Haziran 2009, 07:38 - İp: 78.***.**5.148
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

Erkan hocam Elinize yüreğinize sağlık. Bir ders bukadar yalın ve güzel anlatılabilirdi. Kutluyorum sizi.

Tarih: 5 Haziran 2009, 08:24 - İp: 88.***.**1.14
tavasli
tavasli (üye)
İzmir / Amatör

Sayın Ocaklılar teşekkürler çok güzel yazı;
benim gibi yeni dsrl alacaklara ne gibi maliyet getireceğini çok iyi açıkladın.
tabii bunları okuyup almaktan vazgeçerlerse e tabi

Tarih: 5 Haziran 2009, 08:44 - İp: 88.***.**4.93
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ahmet Turan alkan okumuş gibi oldum.

Tarih: 5 Haziran 2009, 09:23 - İp: 88.***.**0.161
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

kadir abi bize özgü birşey olduğunu zannetmiyorum. Örneğin ekipman tutkusu da hat safhada,daha nadir daha keskin daha iyi renk diye diye bir de bakmışsın 10 lensin olmuş.

Bazen kendime özeleştiride bulunuyorum,Çağıl napacaksın bu kadar lensi diye,çünkü genelde hep fotoğrafın önüne geçiyor meretler.

Ben de şunu düşünüyorum Cüneyt abi ye benzer. Başlamayı düşüenler lütfen okusun.

1-Fotoğraf çekmek basit bir iş değil. Uğraşmayacak olan girişmesin. 10000 lerce fotoğraf çekmek gerekiyor bazen alışabilmek için.

2-Kuş,yaban hayatı fotoğrafçılığına özenmek yürek ister. Hadi siz de yürek var siz de Kızıl Şahin'i gözünden çekmek istiyorsunuz,e be adam önce öğrensene doğal hayat nedir, kuşlar nasıl narindir. Bastığın yer eskiden gürül gürül suydu,kuş türü sayısı iki katıydı şimdi değil.Kuş fotoğrafçısı olmadan önce kuş gözlemcisi olmak gerekiyor. Bir karatavukun adamakıllı fotoğrafını çekemedi diye tüfekle kovalayacağım bi dahakine diyen denyolar var bu sitede.

3-İşinden para kazananların ekmeğini elinden de almayın. Tamam bazı fotoğrafçılar fahiş ücret veriyor gibi gözükebilir ama aslında onların hakkı. Geçen gün bana bizim mezuniyet fotoğraflarnı çeksene Çağıl dedi bir arkadaş.Dedim fotoğrafçı gelmeyecek mi gelecek dediler. Kibarca reddettim.

Özetle:
Ya okuyup,öğrenip eğitimini alıp kulvarını seçeceksin, ya da bu diyardan gideceksin.

Tarih: 5 Haziran 2009, 11:30 - İp: 88.***.**2.42