ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Ak Sakallı Dede

Yaş 35; yolun yarısı da olsa, bu güne kadar bir kare bile fotoğraf çektiğim olmadı, hiç mi hiç merakım olmadı fotoğrafa. Çekenlerin birinden makinesini isteyip onunla bile hiç fotoğraf çekmedim, hep poz vermekle yetindim.

Geçen gece rüyama, sol taraftan ak sakallı bir dede girdi. "Oğlum" dedi, "eline makinesini alan fotoğraf çekiyor, senin onlardan eksiğin ne? Ben sende ışık görüyorum, fotoğraf da ışıkla çekilir, sen beni dinle, şimdi ben sana bir el vereceğim, sabah sen uyanır uyanmaz, içinde fotoğrafçılığa karşı büyük bir merak da seninle beraber uyanacak. Fotoğraf bilgin yok biliyorum, ama şimdi bilgiyi boş ver, acilen bir makine al, çeke çeke öğrenirsin, kimler öğrenmedi ki."

Sabah kalktığımda, fotoğrafa bir merak, bir merak vardı ki içimde hiç sormayın. Ak sakallı dede, sonunda yapacağını yapmıştı.

İyi de, fotoğraf çekmek için bir makine almalıyım, bu konuda hiç bilgim yok, en iyisi ben çok bilen birilerine sorayım. Hımm, şu foruma bir konu da ben patlatayım, bakalım ne cevaplar gelecek? Konu başlığı da "Bir fotoğraf makinesi alacağım siz ne dersiniz?" olsun, "Yardım, mardım" dersem kilitlerler yine konuyu. Gerçi daha önce aynı konuda açılan yüzlerce başlık vardır ama şimdi onları kim okuyacak? Benim durumum özel ve tabi ki acil. Kaç kişinin rüyasına ak sakallı dede girip de fotoğrafçılık merakı aşılamış ki?

Foruma sordum ve sonunda hangi model daha çok oy aldıysa ben de ona karar verdim. Bütçemi zar zor denkleştirdim. Neyse uzatmayayım, gittim girdim bir dükkana, bastım parayı, aldım kit lensli de-se-le-reyi. Satıcı da sağolsun bir konuşkandı ki.

- Çok isabetli bir karar vermişsiniz.
- E tabi anlarım az çok bu işlerden.
- Belli, belli.

- En son teknoloji bu, değil mi?
- Evet, en son teknoloji, şu anda üstüne yok.
- Ne zaman olur?
- Bir hafta alır.
- Bir hafta mı?
- Tabi, bunlar haftalık dergilerden daha sık çıkıyorlar.
- Ben haftaya gelsem?
- Ondan bir hafta sonra da bir yenisi daha çıkar.
- Hımm, beklemenin sonu yok diyorsunuz yani.
- Bence de bekleyip ak sakallı dedeyi kızdırmayın.
- Siz o konuyu nereden biliyorsunuz ki?
- Yazının başında yazmıştınız ya.
- Hııı, doğru ya.

- UV filtre de alacak mısınız?
- Almalı mıyım?
- Tabi.
- Ne kadar?
- Kalitesine göre değişir.
- Peki ne işe yarar bu filtre?
- O kadar para verip aldığınız lensinizi korumak istemiyor musunuz yoksa siz?
- Neden korumak gerekiyor?
- Dış etkenlerden.
- Mesela?
- Mesela, bir arkadaşınız makinenizi gördü çok beğendi, "Tüh maşallah! Ne kadar güzel makine almışsın" derken, tükürüğü lensinizin ön camına yapışabilir. Sonra, "fotoğraflarımdaki bu lekeler nedir, nedir?" diye sorup durursunuz forumlarda.
- Hııı, tamam o zaman, UV de alalım.
- Kalitelisi mi olsun kalitesizi mi?
- E almışken kaliteli olsun, "Kalitesiz UV Kullanmayın" diye bir konu gözüme ilişmişti forumlarda, söz dinleyeyim bari.

- Polarize filtre ister miydiniz?
- İstemeli miyim?
- Polarizesiz olmaz, her fotoğrafçının en az bir polarizesi olmalı, kurallar böyle.
- Neyse, onu da alalım bari. (Ben sonra forumda sorup öğrenirim ne işe yaradığını, şimdi bunu da sorup bu işten anlamadığımı belli etmeyeyim.)

- Tripod?
- Ne pod? (ipod mu satmak istiyor acaba yanında?)
- Tripod, yani üçayak.
- (Bu da ne ayak yahu?)
- Gece fotoğraf çekecek misiniz?
- Tabi, gece-gündüz devamlı çekeceğim, çok meraklıyım ben fotoğraf çekmeye. (Kısa bir süredir)
- O zaman tripod şart.
- Peki onu da aldık.

- Yedek pil ister miydiniz?
- Neden, çok çabuk mu biter bunun kendi pili?
- Valla hiç belli olmaz ama genellikle çekimin en heyecanlı yerinde biter bunlar.
- Yok, ben çok çekerim, o zaman bir de yedek pil alalım.

- Hafıza kartı olarak ne verelim? Hızlısı var, yavaşı var, orjinali var, sahtesi var, kapasitesi az olanı var, çok olanı var.
- En hızlısını verin, ben çok hızlı fotoğraf çekerim. Hatta öyle hızlı olsun ki, makinemin yazma hızı bile o hıza ulaşamasın. (Battı balık, yan gider, bari kartımız hızlı olsun.)

- LCD koruma ister misiniz?
- Ayrıyeten mi satılıyor o?
- Bu modelde öyle.
- Almazsak n’olur?
- LCD çizilebilir, korumak lazım.
- Tamam onu da alayım. (Makineyi ve lensi korumaktan fotoğraf çekmeye nasıl vakit bulacağım ben acaba?)

- Çanta olarak nasıl bir şey düşünürsünüz?
- Verin işte uygun bir tane de çanta. (Tabi bu kadar mal aldık, bunları taşımak için de bir çanta gerekiyor sanırım, düşünceli adam.)
- Uygunundan almayın bence.
- Neden?
- İleride başka lensler falan alırsınız sonra sığmaz, değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bir, hatta iki büyüğünden alın.

- "İleride başka lensler alırsınız" derken?
- Başka lens almayacak mısınız?
- Alacak mıyım? (Ne bileyim yahu, amma da çok soruyor bu adam, sorular da gittikçe zorlaşıyor.)
- Tabi size bağlı, ama bence alacaksınız.
- Tabi siz daha iyi bilirsiniz.
- Ne tür fotoğraflar çekersiniz?
- (Bir çekmeye başlasam ben de bileceğim ama) Benim belirli bir türüm yok, her türden çekerim. Yani, türler arasında pek seçici değilimdir. Mesela ben bu makineyle ayı da çekmek isterim, kuş da çekmek isterim, sineğin gözünü de.
- (Dediği kadar varmış, adam her türden çekiyor.) Bu lens ile bunların hepsini çekemezsiniz.
- Neden? (İş iyice çığrından çıktı artık, ne diyor bu adam? O kadar para verdik yahu, hala onu çekemezsin, bunu çekemezsin diyor. Acemi mi sandı beni yoksa?)
- Makro çekmek için makro lens almalısınız, uzakları çekmek için tele lens almalısınız.
- Bu aldığımız lens makro çekmez mi?
- Yani, çeker çekmesine de 1:1 çekmez.
- (1:1 ? Aklımda olsun, forumda sorulacak bu 1:1 konusu.)
- Uzakları yakına getirmez mi peki?
- Siz ne kadar uzağı ne kadar yakına getirmeyi düşünmüştünüz?
- Ne bileyim, getirmişken ... 1 kilometreyi 1 metreye getirsin bari, e o kadarını da yapsın artık.
- Siz en iyisi o bir kilometreye arabayla gidip çekimi orada yapıp dönün.
- Getirmez diyorsunuz yani.
- Getirmez diyorum.
- Getiren lens var mı peki?
- Var tabi ama onun fiyatı önce sizin ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirir, sonra uzakları yakına getirir.
- Kuş da mı çekemeyeceğim?
- Kuşuna bağlı, kuş uçmuyorsa veya ölüyse belki.

- Hımm peki, teşekkür ederim ilginize, ben şimdi eve gideyim, vakit de geç oldu, bu gece yatıp bir uyuyayım, belki ak sakallı dede bu gece de rüyama girer de, kendisine söyleyecek bir iki lafım olacak...

Tarih: 4 Haziran 2009, 22:16 - İp: 95.***.**5.220
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Başka bir konuda yazmıştım düşüncelerimi burayada koymak istedim.

------------------------------------------------------------

Sonuçta hepsi farklı özellikleri olan farklı makineler var ve kullanıyoruz. Cihazlar üzerinde çok göreceli kavramlar olabiliyor. Body büyüklüğü, seviye vs vs.

Bir incelemede çok da ünlü fotoğrafçı FF leri bir türlü sevemediğini yazıyordu. Mesela ben A700 ün boydsini sevmiştim ama pazarbey örneğin ona göre K20d nin bodysini çok sevmişti. Bende K10D boyd yi bir türlü sevememiştim.

Mesela hep İSO tartışması yapılır ama kim kaç İso da kullanıyor diye sorduğunuzda çoğu kişi 400 İso yu geçmiyor bile diye görüyorum.

Kaç AF noktası olayında Nikon 51 ile önde ama birçok kişi bunları kullanmıyor bile.

Sonuçta bazen çok ama çok önemli diye öne çıkarılan özellikler (ki makinenin fiyatını ciddi etkiliyor) çoğu zaman ve yeterince kullanılmıyor. Gerçekte ise kullanılırsa alınan cihaz parasının hakkını verebiliyor

Çekim modları bile aynı şekilde. Manuel modu kaç kişi özellikle amatör kaç kişi kullanıyor.

Bu cihazlarda ben gerçek verimin en çok fotoğraf alanının belli olduktan sonra alınanacağını düşünüyorum. Ki bu bile bazen oturması uzun süren bir konu.

DSLR makineleri tabi kullanmak çok çabuk öğreniliyor. ama bu noktada Kullanmak var !!! ve kullanmak var !!!! . Bu biraz gözden kaçıyor gibi

Konuşulan makinelerle ilgili burada başka yerlerde harika fotoğraflar üretiliyor.

Geçen sene bir arkadaşımın arkadaşı ciddi bir yarışmada derece almıştı. Fotoğraflarına baktım vay beeee dedim. Tam DSLR alma dönemimdi. Hemen sor dedim hangi makineyi kullanıyormuş. Demez mi Fuji S9500. Çöktüm hem de nasıl çünkü bende aynı makine sahibiyim ama böyle bir fotoğraf üretimim yok. Demekki makinede pek hata yok, en azından benim hatalarım veya bilgisizliğim daha fazla.

Yeri gelmişken makine almak için harcadığımız zamanı kendimizi geliştmek konusunda pek harcamıyoruz. Yani kompozisyon nedir? Persfektif nedir? Makinede kullanılan özellikler ve ayarlar nedir fotoğrafa etkisi nedir? Özellikle Işığın kullanımı nasıl olmalıdır? Bakış açısı nasıl olmalıdır nedir? vs vs vs. Bu konuda ciddi eksiklik var birçoğumuzda ve bende de.

Bütçem bu kadar, makine ne olsun, lens ne olsun mümkünse en iyisi olsun, en üst seviye olsun sonra... Sonrası kolay canım özellikleride öğrendikmi tamamdır. Yok böyle birşey.

Bu iş eğer gerçekten yapılacaksa ciddi bilgi birikimi istiyor. Zaten bunları yapmayacaksak neden bu kadar hem kendimizi zora sokup, bu kadar para harcıyoruz ki


Özel bir alan seçilmedikten sonra Kurgu, Kuş, Spor fotoğrafçılığı vb. gibi birçok makinenin bir amatörü ve ileri amatörü çok rahat idare edeceğimi düşünüyorum.

Bu noktada ise özellikle kullanım kolaylıkları, işte toz temizleme, titreşim önleme, lens bulabilme ve hatta ikinci el fiyatı gibi konular öne çıkıyor. Mesela bugün ileri seviye diyebileceğimiz makinelerde bile Sahne tanıma modu gibi modlar kullanılmaya başlandı. 2 sene önce DSLR kullanıcıları Likelar da olan Video olayına nasıl bakıyorlardı, şimdi ise olmazlar arasında yer alıyor.

Kullancılar olarak bize soru soranları bu şekilde cevaplamaya çalışırsak daha faydalı olur gibi. Bu arada marka bağımlısı değilim inşallah hiçbir zamanda olmam. Benim için f/p en iyi olan, bana sorun çıkarmayan, rahat kullanabildiğim makine en iyi makinedir seviyeleride ilgilendirmiyor. Ben ihtiyaçlarıma bakıyorum

Ama 2 sene önce böyle düşünmüyordum bu da bir gerçek üstadların buradaki yazıları, karşılaştırmalar, makine tercihinden sonra kullanımım, sohbetlerle fikirlerim farklılaştı.

Saygılar

 

Tarih: 26 Eylül 2009, 13:49 - İp: 85.***.**7.235
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

cok güzel zevk aldım okurken

 

Tarih: 29 Ekim 2009, 02:24 - İp: 78.***.**9.141
ibrahimerol
ibrahimerol (üye)
İzmir / Amatör

Güzel yazınız için teşekkürler. Ben de DSLR-Like'dan DSLR'ye geçme sürecinde benzer şeyleri yaşıyorum. Ama tercihim ikinci ele kaydı, sonuçta daha çok şey öğreneceğim ve çok fazla harcama yapmaktansa ucuza bir makina ile bir süre deneyim kazanmaktan yana.
Şimdilerde olmazsa olmaz denilen özellikler 2 yıl önce lükstü, o zamanın süper özellikleri ise şimdi hiç. Ben 2-3 yıllık bir model alsam vasat bir makina mı alacağım yani, ama 2-3 yıl önce o makina harikalar yaratıyordu. Hatta 50 yıl önce bir fotoğraf sanatçısının çektiği bir poz hala hayranlık uyarmıyor mu? Sonuçta teknoloji ne kadar kolaylıklar sağlasa da daha yavaş tüketmekten yanayım, elimizdeki ile de çıkarttığımız harikaları unutmamak lazım.

 

Tarih: 4 Kasım 2009, 05:53 - İp: 81.***.**9.78
acemi43
acemi43 (üye)
Kütahya / Amatör

HERKESE SELAMLAR..! CASİO EX Z75 MARKA AMATÖR BİR MAKİNAM VAR.2 SENEDİR KULLANIYORUM.ŞU ARALAR LENS HATASI VERMEYE BAŞLADI.MAKİNEMİ DEGİŞİRMEK İSTİYORUM.CASİO EX- PRO F1 MARKA MAKİNE ALMAK İSTİYORUM.12 OPTTİK ZOM VAR.AMA MALESEF LENS DEGİŞTİRME OLAYI YOK. BU BENİM İÇİN DEZAVANTAJMIDIR?

 

Tarih: 9 Kasım 2009, 23:10 - İp: 85.***.**1.99
lipekkan
lipekkan (üye)
Antalya / Amatör

Sevgili Ocaklılar, harika.. Bence siz bu yeteneğinizi de ayrıca değerlendirin, sakalım tümüyle ak değil ama ben de bir ışık gördüm sizde, selamlarımla...

 

Tarih: 12 Kasım 2009, 12:53 - İp: 78.***.**5.52
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Güncel..

 

Tarih: 22 Kasım 2009, 01:36 - İp: 88.***.**4.23
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

ders niteliğinde çok iyi bir yazı olmuş

teşekkürler..

 

Tarih: 29 Aralık 2009, 23:07 - İp: 88.***.**4.199
banvit82
banvit82 (üye)
Aydın / Amatör

Merhaba Cüneyt Bey;
Fotoğraflarınızı özlemiş bir bakayım derken bu yazıya denk geldim,bir dslr satın alma konusu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi keyifle okudum..
Emeğinize sağlık..Selam,sevgi ve saygılar.

 

Tarih: 9 Şubat 2010, 12:32 - İp: 88.***.**3.68
atomicmass
atomicmass (üye)
İzmir / Meraklı

güzelmiş

 

Tarih: 1 Mart 2010, 16:20 - İp: 193.***.**5.40
rekton
rekton (üye)
İstanbul / Meraklı

İşte budur! Cebinle yüreğin arasında sıkışmak buna denir. Varmı daha ötesi?

 

Tarih: 1 Mart 2010, 16:22 - İp: 85.***.**2.207