aaerdogan
aaerdogan (üye)
Denizli / Meraklı

Acil D70s-d70-d50-d350 Hangisini Al

Canon D350'yi http://www.fotokritik.com/foto.php?fid=108970 linkindeki açıklama yüzünden vazgeçtim. Burada D70'in shutter'inin mekanik değil elektronik olduğu yazılıyor. Özel yöntemlerle 1/8000 hızında flaş senkron hızıyla fotoğraf çekileceğinden bahsedilmiş . Flaş senkron hızı benim için önemli olduğundan Nikon D70s almaya karar verdim gibi. Aydınlar'da http://www.aydinlarfoto.com/tm/product_details.asp?p_id=5733&category_id=003001002&brand_id=148 NIKON D70s Dijital Fot. Mak.+Nikon 28-100mm G Lens+ Nikon 70-300mm Lens+ 1 GB Hafıza Kartı+ Unomat Cam15 Taşıma Çantası ve Jinli 222 Tripod Hediyeli 2.031. YTL'ye almayı düşünüyorum. Fakat lenslerin kaliteli olup olmadığı hakkında hiçbir bilgim yok. Bu lensler kaliteli mi? Alırsam pişman olur muyum? Bir de http://www.aydinlarfoto.com/tm/product_details.asp?p_id=1397&category_id=003002001008&brand_id=190'deki objektif hem tele hem de makro objektif olarak kullanılıyor. Bu objektifleri tavsiye eder misiniz? Makroları kaliteli çekiyor mu? Çok oldum belki ama yardımınıza ihtiyacım var.

Tarih: 7 Nisan 2006, 10:04 - İp: yok
aaerdogan
aaerdogan (üye)
Denizli / Meraklı

D70s-D70-D50-D350 'in aralarındaki temel farklılılar nedir?

Tarih: 7 Nisan 2006, 10:11 - İp: 88.***.**3.142
cannibal
cannibal (üye)
İzmir / Firma

sevgili aaerdogan
bu bahsettigin makinalarin hepside profesyonel ayarlara yakin ve profesyoneller tarafindan rahatlikla kullanilabilen makinalar.Sen gonlunden hangisi geciyorsa ve maddi durumun elveriyorsa satin alabilirsin hic merak etme.Bu makinalar icinde bu kadar ayrintiya girmene gerek yok ki amator aldugunu belirtmissin.Ben bu meslege basladigimda bahsettigin makinalar ruyalarimizi dahi suslemezdi.
Basarilar.

Tarih: 7 Nisan 2006, 13:07 - İp: 195.***.**2.38
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

D70S modeli,D70 modeline göre daha uzun ömürlü pil kullanabiliyormuş.Aralarında pek bir fark yok.D50 ile D70S arasında 1/4000-1/8000 enstantane farkı var.Ben daha 1/2000 enstantanenin üzerini kullanmadım makinemde.Yani anlayacağın,çok kullanılan bir özellik değil işin ile ilgili bir durum yoksa.350D ile ilgili küçük olduğunu duydum.Genelde alıcılar bu iki modeli kağıt üzerinde karşılaştırıyorlar.350D modeli teknik olarak üstün gibi gözüküyor ancak satın almak üzere 2 modeli deneyenler,D50 modelinin DSLR'ye uygun yapısını beğenip Nikondan yana tercihlerini kullanıyorlarmış...

Tarih: 7 Nisan 2006, 13:12 - İp: 85.***.**8.136
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Tercihini d 70s den yana yapmanı öneririm.nedeni ise su. d 50 amerikada 700-750 $ civarında satılıyo kit olarak Türkiyedede en ucuz digital slr makine. ancak bu makineyi uzmanlar d 50 nin bazı teknik özellikleri ile basit kalması dolayısı ile d 70 s den 1 kademe aşağıda oldgunu belirtiyorlar. ancak cok detaylı bilmiyorum. D 350 d 50 den daha üztün bir makine ancak piyasaya d 70 s den sonra cıkraıldı canon tarafından. burda sunu belirtmek lazım ki d70s in 1700-1800 e kdv dahil satildigi 18-70 lik kens , canon eos 350d nin üzerindeki lensden kesinlikle daha kaliteli. nedendir bilinmez canon cok kaliteli lensler yaptigi halde bunu bu makinelerde kit olarak satarken veremiyor. sanırım iyi lens iyi para olmasının etkisi var. özetlersek canon eos350 d yi ayrı lensinide ayrı alırsan sana 2300 YTL civarına gelir. d 70s 28-80 makro lu özel lenjsi ile 2400 e satılıyor, kardeismde var ve tek kelime ile mükemmel. Özetlersek perfomamns açısından d 70s , fiyat açısından d50. d70s pilide takdire şayan yani onuda es geçmiiim

Tarih: 7 Nisan 2006, 13:25 - İp: 85.***.**7.25
aaerdogan
aaerdogan (üye)
Denizli / Meraklı

İlginize için hepinize teşekkür ederim. cannibal fotoğraf konusunda acemi değilim fakat profesyonel de değilim.Nikon'a yabancıyım.

D70s'yi gövde olarak en ucuz nereden bulabilirim? Site linkini rica etsem.

k.etkisi 18-70 lens makro modundA 1:1 çekim yapabiliyor mu?
Bu lensin linkini verebilr misin?

Benim lens konusunda düşüncem şu aslında:

Bir geniş açı zoom lens ve 300 veya 500 mm.'lik tele. Bu lenslerin içinde de makro 1:1 çekme kabiliyeti olan iyi bir lens seçmek.Yani 2 lens alarak kaliteli hem geniş açı çekebileyim, hem tele çekim, hem de makro çekim yapabileyim? Var mı böyle bir şey tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Bir satın alabileceğim yerlerin linklerini verirseniz çok memnun kalacağım.

Tarih: 7 Nisan 2006, 16:34 - İp: 81.***.**1.65
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar aaerdogan..

aslinda coktan karar vermissin.. ama yanlis anlasilmalar olmasin diye bazi noktalari belirtmek istiyorum..
oncelikle d70'in shutter'i kombine machanic ve electronic'dir..
ozel yontemlerle diye bahsettigin, harici pc kablosu ve nikon marka olmayan harici flash'larla kullanildiginda cok yuksek hizlarda senkronizasyon saglayabilmekte..
ayni sekilde sadece mechanic shutter kullanan makinelerde de high speed sync ile 1/8000'lere kadar synchronization saglanabilir..
hayatta hicbirsey bedava degildir aaerdogan.. flash sync'de de olay bundan pek de farkli degil..
evet, d70s gibi dslr'lar ile yuksek hizlarda FP (high speed sync) olmadan sync saglamak mumkun, ama bunun da bazi bedelleri vardir..
en basit anlatimla; electronic shutter direk olarak sensorun uzerinde calisir, ve bu da isiga duyarli alanin az olmasina; isiga duyarli alanin da az olmasiyla signal to noise ratio'sunun azalmasina, yani daha fazla noise olusabilmesine sebebiyet vermektedir.. tabii sadece noise da degildir sorun..
zaten cok iyi bir ozellik olsaydi, sanirim d2x gibi makinelerde de kullanirlardi dogru degil mi? veya d200..
bir diger kacar nokta da 1/4000 ve daha yavas hizlardaki sync'lerde plaid artifact'lere sebebiyet vermesidir.. oysaki mechanical shutter'a sahip makinelerle bu tur problemler gorulmemekte..
yuksek hizlardaki sync'lerde ayrica fotografin bir parcasinin siyah cikmasi gibi problemler de olmamakta..
ve tam olarak emin olmasam da bildigim kadariyla mechanical shutter'in omru cok daha uzun electronic shutter'a gore..

ama tabii ki d70s'in 1/500 sync hizi cogu durumda yararli bir ozellik.. 1/250 ile kiyaslandiginda.. ah bir de cok yuksek hizlarda da ayni kaliteyi sunabilseydi demek dogru olur sanirim..

yuksek flash sync hizi ve kalitesi senin icin onemliyse, benim tavsiyem biraz daha gelismis bir makine alman yolunda olur dogrusu.. d200 veya 30d gibi..(20d de olabilir tabii..)
.........

ama yok ben d70s alacagim dersen, yine kotu bir karar vermis olmuyorsun.. bildigim kadariyla yeni cikacak d3x'de de electronic shutter kullanilacak.. tabii bekleyip de gormek gerekiyor..

verdigin setlerdeki 28-100mm lensin kalitesi hic de iyi degil bildigim kadariyla.. hatta nikon'un en ucuz ve basit lenslerinden birisi..
benim sana tavsiyem d70s'i 18-70 ile beraber alman en azindan.. 70-300 olarak da, zamaninda okudugum bir test raporuna gore, sigma 70-300 apo, hem fiyat hem performans hem de kalite olarak cok daha iyi sonuclar vermekte..

......................
simdiden gule gule kullan yeni makineni..

Tarih: 7 Nisan 2006, 17:24 - İp: 62.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

SHIBAZAKI, Kiyoshige ile yapilan bir interview'de, d200 ile ilgili olarak sunlari soylemis kiyoshige:

"Was there any specific reason for using a mechanical shutter rather than an electronic shutter?

In order to maintain excellent tone characteristics while radically increasing the effective pixel count of this Nikon DX-format camera to ten million, we were forced to re-examine CCD pixel structure. We decided that a mechanical shutter would be more effective than an electronic shutter. Thus, this camera offers the main advantages of cameras with pixel counts higher than ten million, such as excellent blur characteristics and expression of depth, while remaining very flexible."

....

interview'in adresi...

Tarih: 7 Nisan 2006, 17:53 - İp: 62.***.**2.10
serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

d70 / d50 bu makinalarda image stabilizer yok diye biliyorum. Profesyonel arkadaşlara sorum şu acaba 1/2000 + image stabilizerli birmakinamı 1/4000 yada 1/8000 lık bir makinadamı daha iyi bir görüntü alınabilir?
Örnek olarak sinek kuşunun kanat cırpmasını yakalamak gibi??

Tarih: 8 Nisan 2006, 00:52 - İp: 81.***.**2.235
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

SLR makinelerde yanılmıyorsam (yanılıyorsam düzeltin) I.S. gibi sistemler makine üğzerinde değilde objektifde bulunuyor. Titreşim önleme özelliğine sahip bir objektif alırsanız makinenizde bu özelliği kazandırmış olursunuz.

Sinek kuşunun kanat çırpmasını yakalamak için yüksek hızda bir perde hızına ihtiyaç duyacaksınız. 1/4000 yada 1/8000 gibi.

Yüksek perde hızlarında I.S. sisteminin size faydası olmıyacaktır. I.S. düşük perde hızlarında ihtiyaç duyulan bir sistem. 1/8000 titreşim gibi bir sorun yaşamassınız, bu hızda makineyi sallayarak bile fotoğraf çekseniz fotoğrafınız flu çıkmaz.

Yüksek hızda başınızı ağrıtacak tek sorun Işıktır, bu hızlarda yeterli ışığı bulamassanız fotoğraflarınız karanlık çıkacaktır. Fotoğraf makinenizin ışığa karşı hassasiyetini arttırmak için ISO yu yükseltmeniz gerekecek. Yüksek ISO larda iyi sonuç alabilmek için yine DSLR bir makineye ihtiyaç var.

Tarih: 8 Nisan 2006, 13:47 - İp: 212.***.**0.50
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

image stabilizer görüntü dondurmaz. shutter speed dondurur. o yüzden yüksek shutter speed o gibi durumlar için daha iyi.

ben d50 tavsiye ederim. ya d50 alın ya d200 alın arası yok bence.

sevgiler.

Tarih: 8 Nisan 2006, 16:58 - İp: 85.***.**3.232