aaerdogan
aaerdogan (üye)
Denizli / Meraklı

Acil D70s-d70-d50-d350 Hangisini Al

Canon D350'yi http://www.fotokritik.com/foto.php?fid=108970 linkindeki açıklama yüzünden vazgeçtim. Burada D70'in shutter'inin mekanik değil elektronik olduğu yazılıyor. Özel yöntemlerle 1/8000 hızında flaş senkron hızıyla fotoğraf çekileceğinden bahsedilmiş . Flaş senkron hızı benim için önemli olduğundan Nikon D70s almaya karar verdim gibi. Aydınlar'da http://www.aydinlarfoto.com/tm/product_details.asp?p_id=5733&category_id=003001002&brand_id=148 NIKON D70s Dijital Fot. Mak.+Nikon 28-100mm G Lens+ Nikon 70-300mm Lens+ 1 GB Hafıza Kartı+ Unomat Cam15 Taşıma Çantası ve Jinli 222 Tripod Hediyeli 2.031. YTL'ye almayı düşünüyorum. Fakat lenslerin kaliteli olup olmadığı hakkında hiçbir bilgim yok. Bu lensler kaliteli mi? Alırsam pişman olur muyum? Bir de http://www.aydinlarfoto.com/tm/product_details.asp?p_id=1397&category_id=003002001008&brand_id=190'deki objektif hem tele hem de makro objektif olarak kullanılıyor. Bu objektifleri tavsiye eder misiniz? Makroları kaliteli çekiyor mu? Çok oldum belki ama yardımınıza ihtiyacım var.

Tarih: 7 Nisan 2006, 10:04 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aaerdogan bazi noktalari atlamisim..
nikon 18-70'in 1:1 macro kabiliyeti yoktur..
nikon 'un 70-180 micro lensinde 1:1.3 oraninda buyultme saglayabiliyor, close-up aparatiyla da 1:1'de kullanilabiliyor.. bunun disinda bildigim kadariyla, butun macro lensler prime'dir, yani zoom degil..(fakat bu lens de hizli bir lens degil.. diyaframi en fazla f/4.5'e kadar acilabiliyor genis acida.. gunluk kullanimda sana herseyi vermez.. agirligi da fazla ayrica..)
macro cekimler icin en iyi tercih, kanimca 100mm macro gibi bir lens almak.. tele icin ayri bir lens, genis aci icin de ayri bir lens..
500mm lenslerin fiyatlari da cok yuksektir bu arada..
.....
18-70, 70-300 ve 105mm macro iyi bir tercih olabilir senin acindan.. fiyatlari anormal degil ayrica..

..................

sekan merhaba..
tolga ve omer cevaplamislar zaten.. IS'in zamani dondurma kabiliyeti yoktur.. sadece zamani yavaslatarak net fotograflar elde etmene yardimci olur..
serkan, bir sinegin kanat cirpislarini yakalamak icin 1/8000 shutter'a ihtiyacin yok.. 1/2000 ile de yakalayabilirsin.. onemli olan kuvvetli bir macro flash kullanman..
iyi bir goruntu ise tamamen kullanilan teknikle ve uzmanlikla alakali..
....eger ki 1/2000 ve IS'e sahip bir sistemle 1/8000 shutter hizi sunan ama IS'i olmayan bir sistem arasinda kararsizsan, yerinde olsam 1/2000 ve IS'i secerdim.. 1/2000 cogu durumda yeterli olacaktir, IS de yanina kar olarak kalir..
cok hiz gerektiren cekimlerde, yanlis biliyorsam bir arkadas duzeltsin lutfen, genelde 1/2000 gibi shutter degil cok daha uzun shutter kullanilir.. saniyeler gibi.. onemli olan flash kaynagi.. flash'in objeyi aydinlatabilmesi, mesela 1/2000 saniyede.. iste kamera o 1/2000 saniyedeki saglanan isiga gore objeyi cekecektir..

#dadanagast' tarafyndan 09.04.2006 14:45:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2006, 14:28 - İp: 62.***.**2.10
aaerdogan
aaerdogan (üye)
Denizli / Meraklı

Henüz karar vermiş değilim.Harici flaş almanın maliyeti de 500 YTL civarı. Katılıyorum Dadanagast. FP ile yüksek enstantenelerde hızlı hareketleri dondurmada problem oluyormuş. O elektronik shutter’li olan makinalara kafayı taktım. Kurşun falan çekmek çok zor çok. Yüksek maliyet, özel düzenekler falan beni aşıyor. Elektronik shutter ile yüksek hızlarda çekim yapıldığında flaş çakma hızından enstantene yüksek ise köşelerde kararmanın olması normal. Yani flaş çakma hızı manuel ayarlananlarda (1/1000 ile 1/25.000) arasında olduğundan flaş çakma hızı 1/1000 enstantene 1/2000 olursa resim zaten flaş ışığı ile çıkmayacaktır. Fakat Dadanagast bahsettiğin olayı ilk defa senden duyuyorum. Doğrudur tabii ki. İlk aklıma bahsettiğim olay geldi de FP ile yüksek hızlarda çekim yapmak zahmetsiz. Bu noktada kararsızlığım iyice arttı. Fakat 1/500 dahili flaş ile sync. piyasadaki DSLR’lerde sadece Nikon’da var galiba. Objektifi Sigma’dan seçmek daha akılıca olacak. 17 mm’nin altındaki geniş açılarda eğilme çok olduğundan 17-18 mm civarında başlayan geniş açılara bakmak avantajlı olacak. Tele objektif 300 mm. kuş çekimleri için çok yetersiz. O yüzden 400-500 mm. civarında olanlar iştahımı kabartıyor ama bu sefer de maliyet firenliyor . Veya Dadanagast en güzeli söylediğin gibi 18-70 , 70-300 ve 100 mm.’nün üzerinde olan 1:1 makro çeken objektif almak.Sigma 70-300 ‘lerin birinde görmüştüm 1:1 makro çekme özelliği koymuşlar ama bulamadım bir daha nerede gördüm bilmiyorum. Nikon 35 mm. Formatında dijitak makine üretirse bu objektifleri kullana bilir miyim? DX objetifler sadece dijitaller için üretilmiş, diğerlerinden ne gibi avantajları var? D3x çıkıncaya kadar d70s de rafa kalkar galiba.

Titreşimi engelleyen sistemler objektifin özelliği. Dediğim gibi fotoğraf konusunda acemi değilim. Az çok bir şeyler biliyorum. Fakat hobi. Prof. değilim.

Ömerbey d200 pahalı.

Çok teşekkür ederim ilginize alakınıza.

Tarih: 10 Nisan 2006, 15:09 - İp: 81.***.**1.65
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aaerdogan merhaba..

herseyden once eger ki 1/500'un otesinde FP olmadan kullanmak istiyorsan harici flash alman gerekecek.. bunun baska yolu yok..
ama dedigim gibi electronik shutter'in bazi artilari oldugu gibi eksileri de var..

"Yani flaş çakma hızı manuel ayarlananlarda (1/1000 ile 1/25.000) arasında olduğundan flaş çakma hızı 1/1000 enstantene 1/2000 olursa resim zaten flaş ışığı ile çıkmayacaktır. Fakat Dadanagast bahsettiğin olayı ilk defa senden duyuyorum."

burayi anlayamadim, ne demek istedigini aaerdogan..
neyi ilk kez benden duydun?

" Fakat 1/500 dahili flaş ile sync. piyasadaki DSLR’lerde sadece Nikon’da var galiba."

evet oyle.. elektronik shutter'dan dolayi..
dslr olmayan R1'in ise 1/2000.. bayagi etkileyici..

" Tele objektif 300 mm. kuş çekimleri için çok yetersiz. O yüzden 400-500 mm. civarında olanlar iştahımı kabartıyor ama bu sefer de maliyet firenliyor "

ille de prime lens alman gerekmez aaerdogan.. yerine sigma 50-500 gibi (bigma) lenslere de bakabilirsin.. fiyati cok daha ucuz ve kalitesinden kullananlar cok memnunlar..
ve tabii ki nikon veya sigma 80-400'ler de bu is icin bicilmis kaftan..

"Sigma 70-300 ‘lerin birinde görmüştüm 1:1 makro çekme özelliği koymuşlar ama bulamadım bir daha nerede gördüm bilmiyorum."

70-300'lerin hicbirisinde 1:1 macro kabiliyeti yok aaerdogan.. 1:2 var en fazla..

"Nikon 35 mm. Formatında dijitak makine üretirse bu objektifleri kullana bilir miyim? DX objetifler sadece dijitaller için üretilmiş, diğerlerinden ne gibi avantajları var? "

18-70'i kullanamazsin ff ile aaerdogan.. dedigin gibi sadece dijitaller icin uretiliyor dx lensleri..
ama dijital 1.5x croplu makine kullanacaksin.. diger lensler de sana gunluk kullanimda herseyi vermeyecekler.. mesela 24-70 alsan, genis acida sorun yasayacaksin..
o yuzden bu lensleri kullanmaya bir yerde mahkumuz..
tabii ki cok kaliteli lensler de var ff ile de kullanilabilecek.. nikon 17-35 f/2.8 gibi.. ama fiyatlari da cok yuksek..
bir tek 18-70 konusunda o kadar tereddut etmemelisin.. ayni d70s konusunda etmeyecegin gibi.. unutma ki makineni birkac yil sonra ff'li kameralar cikinca cope atmayacaksin.. ve bu lensi de d70s ile kullanmaya devam edebileceksin..
ha ama ff kamera da alinca onun icin de ayri lensler almaya devam edeceksin..
umarim yardimci olabildim..

Tarih: 10 Nisan 2006, 16:30 - İp: 62.***.**2.10
aaerdogan
aaerdogan (üye)
Denizli / Meraklı

"burayi anlayamadim, ne demek istedigini aaerdogan..
neyi ilk kez benden duydun? "

"en basit anlatimla; electronic shutter direk olarak sensorun uzerinde calisir, ve bu da isiga duyarli alanin az olmasina; isiga duyarli alanin da az olmasiyla signal to noise ratio'sunun azalmasina, yani daha fazla noise olusabilmesine sebebiyet vermektedir.. tabii sadece noise da degildir sorun.. "

cümlesine istinaden yazmıştım.

Yeterince yardımcı oldun.Özellikle de objektif konusunda. Önerilerini dikkate aldım. Kararım D70s. Çok çok teşekkür ediyorum.

Hoşçakalın.

Tarih: 10 Nisan 2006, 16:57 - İp: 81.***.**1.65
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

simdiden gule gule kullan makineni ve lenslerini o halde..

Tarih: 10 Nisan 2006, 17:17 - İp: 62.***.**2.10