hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

murat abi banada f:1.4 Pentax uyumlu 50mm veya 39mm görürsen irtibata geçebilirmisin.(40-80ytl arası)otomatikse 200 çıkar ona göre pazarlık ederiz .(satanlar genelde değerlerinden bil haber) Sizin oralarda rastlarsan.

Kapalı alan,müze,portre çekimlerinde makine ne olursa osun bu lenslerden ötesi gren :D:D:D

Tarih: 1 Nisan 2007, 20:54 - İp: 85.***.**3.234
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Muratsen harika fotoğraflar. Birde beğenmezler a100 ün fotoğraflarını.

Tarih: 1 Nisan 2007, 22:06 - İp: 88.***.**3.164
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Murat resımler cupper olmus , lens kadar cekenınde onemlı oldugu bır kere daha (kı son resım enteresan) ortaya cıkmıs oldu

Tarih: 1 Nisan 2007, 22:15 - İp: 81.***.**8.196
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Evet, beğenmezler...
bana geçmişten bir anı hatırlattın Pazarbey
Kulaklarımda hala çınlar Chopsuey arkadaşın sözleri, demiştiki :
"ya canonun nikonun yerini tutarmı abicim sony ve pentax yapmayın gözünüzü seveyim"

Bende bunun üzerine şöyle yazmıştım :

Şöyle bir anlaşma yapalım sevgili forum arkadaşım :
Hepimizin ortak sevdası fotoğraf çekmek olduğu aşikar...Bize bu sayfadan Nikon'unla çektiğin bir fotoğraf gönder. Ama Bu fotoğraf Sony yada Pentaxla çekilemeyeceğine ikna olabileceğimiz bir foto olmalı...Fotoğraf diyorum çünkü aynı sınıftaki makinelerin teknik değerleri zaten birbirine yakın, o yüzden ben makinenin gücünü çektiği fotoğrafla kıyaslıyorum.
böylelikle biz de neden Sony ve Pentax yada Olympus, Nikon ve Canon'un yerini tutamaz anlayalım. O zaman samimiyetle söylüyorum'ki hemen Alpha'yı satıp Nikon D80 alacağım. Yani fazladan para ödemek için bize geçerli bir sebep vermelisin ve bu başkasının yada bir sitenin yaptığı testle, reklamla, şunla bunla değil senin kendi işinle olsunki, biz de neden elindeki makineyi bu kadar önemsediğini anlayabilelim. art niyetsiz samimi bir tekliftir.

Mesela ben Alpha ve kit lensi ile çektiğim ve "Alpha iyi makine" dediğim fotoğrafımı hemen ekliyorum.

4-5 ay geçti üzerinden açıkcası benim meysan okumam devam ediyor ama Chopsuey beni pek ciddiye almadığından olacak (başka bir sebebi olamaz, yoksa olabilirmi? Sony Nikon, canon kadar iyi çekebilirmi!!! ) henüz bir cevap vermedi.

Tarih: 1 Nisan 2007, 22:18 - İp: 85.***.**5.124
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

işte benim fikrimin özeti budur zaten : asla Nikon, Canon kötü makinedir diye düşünmüyorum. Ama Sony ve Pentax da ciddi makineler üretir ve bunu daha uygun fiyatlarla yaparlar, bu ülke şartlarında Markayı, bütceden daha fazla önemsemek de israfdır, günahdır. amatör kullanıcıların artistik kabiliyetlerini geliştirme imkanı ucuz makineler bazında Sony ve Pentax'da daha fazladır. Benim kit dışında sadece 50 YTL (minolta 50mm) masraf yaparak çektiğim fotoğrafları paylaştığımı hatırlatmak isterim.

lens sıkıntısı? ben çekmiyorum zaten hangi marka makineyi almış olsam şu an aklımdaki lens Sigma 10-20 olacaktı...

Tarih: 1 Nisan 2007, 22:25 - İp: 85.***.**5.124
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Haklısın muratsen.Peki atlı foto için aldınmı lensini.

Tarih: 1 Nisan 2007, 22:32 - İp: 88.***.**3.164
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aman diyeyim Muratsen, "meydan okuma" laflari falan etme, eyleme. Yani meydan okumani Chopsuey gorecek olsa eyvallah. Ama bir baskasi gorecek meydan okumani burayi evin balkonundan cekilmis siradan zevksiz sehir manzaralariyla donatacak diye korkuyorum, ustune bir de onun makinasini kiskandigimizi iddia ederek butun paranoyasini sergileyecek. Kimseye meydan okuma buradan gozunu seveyim......

Tarih: 1 Nisan 2007, 23:28 - İp: 85.***.**5.240
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

lens için beklemedeyiz pazarbey, söz verildi tutulur herhalde.

Antika, meydan okuma işin şakası... kimseyle yarıştıracak atım yok (ironiye bak at fotoğrafı koymuşuz) ama insanlar da ilüzyona kapılıp gerçekliği inkar etmesinler istiyorum.

Tarih: 1 Nisan 2007, 23:33 - İp: 85.***.**5.124
frog
frog (üye)
Bursa / Amatör

Bir tanede ben istiyorum 50mm Lens'lerden süper ya almazsam çatlarım

Ekleme:Ürünü aydınlar fotonun sitesinden almış bulunmaktayım siparişim onay bekliyor hadi hayırlısı

#frog' tarafından 02.04.2007 00:02:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2007, 23:36 - İp: 88.***.**6.159
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben kastettigim sahsin, sorunu "iluzyon" degil, korkarim onun sorunu "halisunasyon".

Tarih: 2 Nisan 2007, 00:06 - İp: 85.***.**5.240