barakiel
barakiel (üye)
İstanbul / Amatör

1600-1700ytl Civarı Slr?

fuji 9600 almayı düşünürken,aklım slr makinelere takıldı,1 milyara yakın para verip 9600 almaktansa,1 kez alayım hem profesyonel makine olsun hemde senelerce kullanayım istiyorum ama şimdi sıra seçime geldi,ilk pentax k100dyi düşündüm,yanında 2tane lenste var ama 6mp..baya düşük.. sonra k10dyi düşündüm ,onunda yanında tek lens olanı fiyat olarak uyuyor ve önceki modelinden baya gelişmiş ama onu alırsam tek lensli modelini alabiliyorum,ve yeni lensi uzun süre alamayabilirim,belki 3-5 ay sonra..
sonra sony a100 dikkatimi çekti,onuda alırsam 2 lensi birden olan modelini alabilirm ve 10mp ama normal 11 pil kullanmıyor,kendi içindeki dahili pili kullanıyorki benim için bir eksi,hani dışarda pil bitince,hemen yenisini takabilmeyelim..
peki napayım ben?bu kadar parayı vermek benim için gerçekten çok zor..slr için baya şeyden vazgeçtim,örnek olarak ben lcdden görerek çekim yapıyorudm ve döner lcd vardı ve çok güzel açılar kazandırıyordu,onun dışında makro modu zoomu herşeyi vardı makinenin(a620).ama şimdi slrda bunlar olmayacak ,tabi ileride lens alabilirim ve tabi compact makinelerden kat kat daha iyi olacaktır ve en önemlisi slrda kendimi çok daha fazla geliştirebileceğime inanıyorum..

ama hangi makineyi almalıyım?uzun süre kullanabileceğim objektifleride olması benim için süper olur,hani yanındaki objektiflerde kaliteli olsunki,ben sadece özel objektif alayım para biriktirip(makro lensten bahsediyorum)

Teşekkürler...Saygılar..

Tarih: 13 Ağustos 2007, 03:35 - İp: 85.***.**0.124
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Sony yi gözü kapalı al kardeşim.. lithium ion pili şarjlı AA pillerden kat kat kullanışlı olacaktır.. eminim, sabahtan akşama kadar fotoğraf çeksen bitmeyecek.. dSlr den vazgeçme k100d nin 6mp olmasıda ters görünmesin.. megapixel kavramı bazılarının abarttığı kadar olmazsa olmaz bir kavram değil.. bir dslr yi 2 mp ayarlayıp, 5mp dedikleri kompakt bir makine ile kıyaslamalı.. dSlr ezici yapı farkı ile fotoğraf kalitesi hep önde olacaktır..

Tarih: 13 Ağustos 2007, 09:53 - İp: 85.***.**6.189
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

barakıel hani sony kullandıgımdan söleyim,ben daha sony nin pil performansından şikayetci adam görmedim.cok hızlı doluyor ve cok ciddi sayıda fotograf cekebiliyorsun.ben daha pili gündse bitiremedim.

anladıgım kadarıyla double kit alamk istiyorsun ve bu butceye en uygun olan makine a100.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 10:08 - İp: 85.***.**9.24
barakiel
barakiel (üye)
İstanbul / Amatör

şimdi kafam iyice karıştı..Araştırmalarda alternatifler şunlar,olympus ve canonda var gerçi canon 400eos d belki..

pentax k10d + 15-58 mm ile yetinmeye çalışabiliyorum veya

sony a100 + 18-70 mm + 75-300mm + 75-300 f4.5 - 5.6 Lens te alabilirim..

nikon d40x + 18 - 55 mm ve ayrı olarak "nikon 70-300 mm f4-f5.6G af zoom nikkor " lens alabiliyorum hatta 100 ytlde kalıyor sanırım,onada belki biraz para ekleyip eğer piyasada 200 civarına makro lens varsa ondan olabilirim..

tabi bunlara kendi markaları dışında,başka markaların objektifleri oluyormu bilmiyorum,birde sanırım hepsinin bodysinde image stabilization var değil mi?yani hangi objektifi takarsam takayım,bu özelliği kullanabiliyormuyum?
birde lcdden çekmeden önce önizleme yapabilirmiyim?hani elemek için kriterler belirlemeye çalışıyorumda..genel olarak özellikleri birbirine benziyor sanırım..

zor seçim kafam çok karıştı,ne yapacam şimdi?birde pentaxın objektif konusunda sıkıntısı varmış,sony de öyle ,bunlara farklı marka objektif olmaz mı ki,örneğin sigma lens piyasada baya var..

Teşekkürler..Saygılar..

Tarih: 13 Ağustos 2007, 12:06 - İp: 85.***.**1.166
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

bunlara baskamarkalrın objektifleride olur(sigma-tamron-tokina gibi lens üreticileri hepsine aynı olmasada bazı modelelr cıkarıyorlar)
200ytl ye macro yok.kendine clouseup filitre alırsınonlan macroyu tatmin etmeye calışırsın.

kitlenslerde canon facia bu malum sınırlı ve doblekit dediginden sony al dedim.buna benzer cok baslık var biz nedersek diyelim önemli degil...forumukarıştır biraz kararını verirsin

Tarih: 13 Ağustos 2007, 14:06 - İp: 85.***.**9.24
barakiel
barakiel (üye)
İstanbul / Amatör

inanırmısınız dün gece uyumadım,tüm gün forumu araştırıyorum ama karar vermek gerçekten kolay değil,o yüzden bu konuda bilgili insanların görüşleri çok önemli..close-up ları araştırdımda,pek iyi değillermiş,para biriktirip sağlam bir objektif almak daha iyi olacak,400 civarına bulabilirmiyim acaba?
evet sony double kit baya uygun gözüküyor ve beni uzun süre götüreceğini düşünüyorum,birde makro alırım ilerde tam olur sonynin titreşim önleyici mekanizması,her objektife uyum sağlıyormu acaba?

teşekkürler...

Tarih: 13 Ağustos 2007, 14:53 - İp: 85.***.**1.166
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

400 liraya aradığın lens makro mu?

en ucuz makro sigma 50mm diye biliyorum . 500 liraya alınabiliyor, belki biraz daha pazarlık yaparlar.

makro işini şu şekilde halledebilirsin. a100+18-70 lens alırsın, sonra bir tane de sigma 70-300 APO Makro alırsın, makrosu makro objektifler kadar olmasa da tatminkardır.Bir süre kullanırsın, sana yetmediği anda makro lens alırsın. Zaten ilk kez dslr alan birinin 3-4 objektifle işe başlaması para israfından başka bir şey değil. O objektifleri layıkıyla kullanabilmek için en azından 2-3 ay geçmesi gerekir ki amatörlüğünü üstünden at.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 15:05 - İp: 81.***.**7.49
barakiel
barakiel (üye)
İstanbul / Amatör

18-70mm ve 75-300mmlik double kiti almayı düşünüyorum,beni uzun süre idare eder sanırım,sonrada birkaç ay sonrada para biriktirip bir makro lens alabilirim ama makineyi almadan şimdiden araştırayım dedim..hani bu makineye uygun,fiyatıda abartı olmayan kaliteli lens var mı diye..evet dediğiniz gibi amatörlüğü atmak için bu 2 lens bana hayli hayli yeter,fazla bile

Tarih: 13 Ağustos 2007, 15:30 - İp: 85.***.**1.166
okyara
okyara (üye)
İzmir / Amatör

eğer ilginizi çekerse ve dslr ikinci el düşünürüm derseniz, hala kullanmata olduğumu konica-minolta maxxum 5D ve bütün aksesuarlarıyla satabilirim. sony nin minoltayı satın almadan önce çıkardığı son modelidir. kullanmakta olduğum objektifler
sony 24-105 mm f/ 3,5-4,5 + polarize filitre
minolta 28 mm f/2,8 + polarize filitre
minolta 50 mm f/1,4
minolta 100-200 f/4,5
sigma 135-400 asp ap
kenko 12 mm extension tube
fiyat olarak 2450 ytl öngörüm vardır.

not: mpix olması değildir. raw çektiğinizde 2 metreye kadar büyütme yapabilirsiniz.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 16:06 - İp: 212.***.**6.101
barakiel
barakiel (üye)
İstanbul / Amatör

o kadar param yok maalesef ama zaten 2.el alma taraftarı değilim pek,en azından bir body için..ama teklifiniz için teşekkürler..

Tarih: 13 Ağustos 2007, 16:30 - İp: 85.***.**1.166
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

fazla seçeneğin yok pentax 10d , veya nikon d70s veya standart lens ile canon 400d... öle megapiksel meselesinede kafayı takma.. fuji 9600 alacakmıssın baslangıcta bu yukardaki aletler her halukarda beş basar... önemli olan çektiğin fotografın kalitesidir...(lens + işlemci faktörü) slr bir makine aldığında buna sahip olacaksın...ama alırken sunuda düşün bak bakalım piyasaya artı teknik servislerle bir konus hangi aletin her parçası istisinasız her parçası kolaylıkla ve sorunsuz değişiyo? ben sana söliim sana kolaylık olsun adı ile sorarsın...NIKON....
Bol fotograflı günler...(konu hakkında özgür foto teknik - sigma yetkili servisi - webden telefon bulabilirsin)

Bol fotograflı günler...

Tarih: 14 Ağustos 2007, 17:49 - İp: 81.***.**5.133
  • 1