muratp
muratp (üye)
İstanbul / Amatör

1000 Ytl Civarında Makina Önerileri

Arkadaşlar 1000 ytl civarında bir makina almak istiyorum.Panasonic Fz20 dışında, başka alınabilecek makinalar hakkında fikirlerinizive önerilerinizi bekliyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.Saygılar...

Tarih: 30 Eylül 2005, 15:11 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Murat bey:
sony h1 veya canon s2 .Şu anda en iyi ikisi.S2 biraz daha üstün bir makina

Tarih: 30 Eylül 2005, 15:31 - İp: yok
alevalev
alevalev (üye)
İzmir / Amatör

1000 ytl sahibi olsaydım eeer: ben ikinci elde olsa sony F-828 alırdım.aslında ben acale atmez bekler ve bir nikon D-70 alırdım ama tabi biraz beklemek gerekirdi bide fotograf makinesi alırken panosonic gibi bir markayı hiç düüşşünmezdim bile.tercihim mutlaka canon yada nikon dan yana olrdu.tabi tercih sizin.şu an için F-828 daaaa uygun gibi.

Tarih: 30 Eylül 2005, 16:16 - İp: yok
dagbulent
dagbulent (üye)
Konya / Amatör

Sevgili muratp,

Ben de senin gibi max. 1000 ytl civarında bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Bu amaçla birkaç aydır iyi sayılacak bir araştırma yaptım. Hiç fotoğraf bilgim yoktu. İşe öncelikle öğrenmemi kolaylaştıracak bir kaynak aramakla başladım. Bulduğum her yazıyı ya okudum veya daha sonra okumak üzere harddiske download edip sakladım. Şimdi ise şöyle araştırmalarıma başladığım ana geri dönüp bakıyorum ve çok yol kat ettiğimi düşünüyorum (Umarım öyledir ). Şimdi sana tavsiyem çok fazla da özelliklerin arasında boğulup kalma. Kararını vermeden önce biraz sabret ve bu forumda bulduğun her yazıyı okumaya çalış. Seninle ilgili olsun veya olmasın forumun her yerini okuman sana çok şey kazandıracaktır. Ve son olarak ta benim açmış olduğum Herkese Selam... Yardıma İhtiyacım Var başlıklı forum bölümünü oku. Zira burada bana yardımcı olan arkadaşların bana sunmuş olduğu önerileri bulacaksın.

Benim şahsi tavsiyemi soracak olursan Canon S2 IS alman yönünde. Ben de H1 i ve S2 yi çok inceledim (Çünkü bu fiyata alınabilecek en iyi makineler bunlar diye düşünüyorum) ve s2 nin h1 e oranla daha iyi olduğu kanaatindeyim. Sana bu zorlu maratonda başarılar dilerim. Bir yardımım olacaksa ben hep buradayım. Konya'dan sevgiler...

Tarih: 30 Eylül 2005, 17:30 - İp: yok
fotoender
fotoender (üye)
İstanbul / Amatör

Sen boşver onları.H1 cematine katıl.Saygılar

Tarih: 1 Ekim 2005, 03:07 - İp: yok
alobar
alobar (üye)
Antalya / Amatör

H1 iyidir iyi. S2 hızlı çeker H1 kaliteli. aradaki fark bu.

Tarih: 1 Ekim 2005, 11:27 - İp: yok
@immortal@
@immortal@ (üye)
Kocaeli / Amatör

yalnızca önemli olan makinenin kaliteli fotoğraf vermesi değil, ki H1 ile S2 IS bu anlamda çok benzer karakteristiklere sahip, makinenin hızlı ve kullanımının pratik olmasıdır.

Tarih: 1 Ekim 2005, 13:49 - İp: yok
muratp
muratp (üye)
İstanbul / Amatör

Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim.

Aslında kafamda sadece canon s2 vardı. Sony alternatifim oldu. İyide oldu açıkçası malum pahallı cihazlar bir kez alabiliyoruz. Benimde araştırdığım kadarıyla sony h1 ve canon s2 birbirine çok benziyorlar.

Her iki makinada birbirine çok yakın kalitede fotolar veriyor.

Şimdi bu makinaları kullanan arkadaşların yardımlarıyla çözmem gereken diğer noktalar ise şöyle:

1-video kalitesi, (canon stereo sese sahipmiş)
2-hızlılığı, (fokuslama, açma kapama, izleme)
3-pratikliği,
4-pil ömrü,
5-kullandığı kartlar (canonda güzel video için ultra 2 gerekliymiş galiba)
6-kullanımla ilgili diğer ince detaylar (mesela sony h1 de 2,5' sabit lcd var.canon s2 de 1,8' döner lcd var gibi...)

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Tarih: 1 Ekim 2005, 14:41 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Murat ben zaten bunların hepsini s2 izlenimleri diye yazdım ama tekrar yazayım.Vide o özellikleri olarak s2 yi hiçbir makina tutamaz şu anda.SEbepler
1-Stereo (Sanyo vpc4 de stereo ama alternatif olamaz)
2-Rüzgar perdesi var.Hiçbir makinada yok.
3- 44 khz , 22 khz ve 11 khz arasında ses kalitesi seçimi yapabilirsin.
4-Video yaparken zoom kullanabilirsin ve motor sesi almaz. Diğer makinaların hepsi alır. (Kon. min. Z3 te almıyor)
5-Videoları makinada iken kesip biçebilirsin. Hiçbir makinada yok.
6-Video çekerken fotoğrafta çekebilirsin.(Sonya vpc 4 te çekebiliylor.Başka çeken yok)
7-Viedoyu çekebilmek için kısa yol tuşu var.Çok kullanışlı.
8-640x480 15 ve 30 fsb ve 320x240 15 ve 30 fsb çekme imkanı var.
ben videolarımı 640x480 de 15 fsb de çekiyorum.Hatıra amaçlı olarak yeterli oluyor.Bu hali ile 16 dk çekebiliyorum 1 gb ultra karta.ses kalitesini 11 khz yaparmsam 2 dk artıyor.
eğer istersen sana bir yılanın kurbağayı yakalama video sunu messengerden gönderebilirim.Fikir verme açısından iyi olur. [email protected]

pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

S2 nin açılıp kapanması çok hızlı.Sanki zoom suz bir makina gibi anında açılıp kapanıyor.Kom min z2 vardı önce bende onun açılışı ve kapanışı merasime tabiydi.Bu öyle değil.Anında açılıp kapanıyor desem mübalağa olmmaz. z3 te öyleydi. anında açılıp kapanırdı.
fotoğraf izlemede aynı şekilde anında görüntü .KEsinlikle çok hızlı.
Zoom zaten ultrasonik dokunur dokunmaz full zum.Veya tersi.
Ha birde zoom hızlılığı iki kademeli.Hızlı ve yavaş.Buda çok iyi.
Gelelim fokus (Netmleme hızına) .Maalesef benim arzu ettiğim kadar hızlı değil.Bu konuda z3 çok daha iyi idi.Ama genede kötü değil.Biraz yavaş kalıyor.
Pil ömrü sınıfının en iyisi testlerde 600 yazıyor ama kesinlikle daha fazla.Lcd yi kapatınca 1000 in üzerine çıkıyor.Seri çekimde 3000 tane falan çekebiliyor. BEn seri çekim ile onlarca yıldırım yakalayabildim.Kart bitinceye kadar 2.4 fs b büyük avantaj.
pratik bir kullanımı var.Ben ilk başta z2 ve z3 e alıştığım ieçin epey zorlandım ama şimdi çok rahatım.Döner lcd bence büyük bir avantaj.Yeni tarz makro diye bir fotoğrafım var onu bu sayade çekebildim.
Makinanın yapısal en büyük eksiği objektif kapağı. Çok gıcık.

muratp
muratp (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Pazarbey,
Yazmış olduğunuz ayrıntılı cevaplar için teşekkürler.

Devam eden araştırmam sonucu video kalitesinin her iki makinada aynı olduğu ancak, video sesinin canonda tartışılmayacak kadar iyi olduğunu farkettim.

Ancak fotolardaki renk canlılığı ve doğallığı açısından sony h1 in daha iyi olduğu kanısına vardım ve doğrusu bu benide şaşırttı.Açık söylemek gerekirse başlangıçta sony h1 e biraz ön yargı ile bakıyordum.

http://www.steves-digicams.com/hardware_reviews.html
linkinden her iki makinanın örnek fotoları incelendiğinde makinalar birbirlerine rakip olarak değerlendirildiğinden homojen şartlarda çekilmiş aynı fotolar arasındaki renk farkı kolayca görülecektir.(isteyenlere ilgili fotoları mail atabilirim)

Hız konusuna gelince aşağıda iki makinanında performans değerleri yazıyor.Her iki cihazında birbirlerine göre (+) ve (-) leri var.

Makinanın ana amacının fotoğraf çekmek olduğu düşünüldüğünde
Sony h1 sanki burun farkı ile daha iyi gibi geldi bana.

Tabi bunları canon s2 yi kötülemek için yazmadım. Amaç bilgilenmek ve bilgiyi paylaşmak.

Konuyla ilgili görüş ve önerilerinizi beklerim. Saygılar...

Performance Timing
Model Name: Canon PowerShot S2 IS Sony Cyber-shot DSC-H1
Startup Time: 1.5 seconds 2.2 seconds
Shutdown Time: 1.6 seconds 2.4 seconds
Play -> Record: 1.0 seconds 0.2 seconds
Record -> Play (max res): 1.9 seconds 1.5 seconds
Shutter Lag, Full AF: 0.6 seconds 0.3 seconds
Shutter Lag, Man. Focus: 0.5 seconds 0.2 seconds
Shutter Lag, Prefocus: 0.1 seconds 0.0 seconds
Cycle Time Uncompressed Format:
Cycle Time Max Res: 1.5 seconds 1.2 seconds
Cycle Time Min Res: 1.4 seconds 1.3 seconds
Buffer Frames, Max Res: 1 1
Continuous Mode Rate (fps): 2.3 1.3
Download speed, KB/second: 1673.0 5476.0

Kaynak : http://www.imaging-resource.com/CAMDB/compare_results.php?sections%5B%5D=843§ions%5B%5D=814&submit=Compare

Tarih: 3 Ekim 2005, 11:23 - İp: yok