ersinko
ersinko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Usm Nedir?

Selam arkadaşlar ben bazı objektiflerde bulunan USM özelliğinin ne işe yaradığını merak ediyorum; ayrıca Canon EF 75-300mm f4/5.6 III USM hakkındaki yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 1 Ekim 2005, 11:51 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Ultra Sonic Motor

Cok sessiz calisan bir motor, otomatik netlemenin sessiz bir sekilde yapilmasini saglar.

Tarih: 1 Ekim 2005, 13:07 - İp: yok
yavuzoglu
yavuzoglu (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

USM, Ultrasonic Motor kelimelerinin kısaltması olup, Canon'un çok yüksek frekansta ses dalgalarıyla çalışan bir motor tipidir. Halka veya normal motor şeklinde olur. Diğer markalar benzer teknolojilerine benzer isimler koymuş olup, temelde hepsi hemen hemen aynıdır. Bu motor elbette objektifteki lensleri hareket ettirerek odaklamada kullanılır. USM motorlar çok hızlı, çok sessiz ve çok az enerji tüketen cinstir. 350D ile birklikte verilen Canon'un tanıtım DVD'sinde yer alan detaylı video ve açıklamayı inceleyebilirsiniz.

Tarih: 22 Ekim 2005, 23:15 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

canon usm nin reklamını çok iyi yapıyor.Benim s2 dede usm motor var.Lakin konicaminolta z3 ün motoru s2 ninkinden kat ve kat hızlı idi.
Fakat tanıtım konusunda onlar canon kadar başarılı değil.

Tarih: 22 Ekim 2005, 23:51 - İp: yok
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

cevap veren arkadaşlar USM'yi anlatmışlar ama sözü edilen lensin performansı hakkında deneyimi ya da bilgisi olan yoktu herhalde.
zira aynı lensten bendede var ve henüz makinadan önce lensi geldiği için deneme şansım olmadı.
lense konusunda fikri olan bir arkadaşımız çıkarsa bundan bende yararlanacağım.
şimdiden teşekkürler.

Tarih: 2 Mart 2007, 16:57 - İp: 88.***.**6.59
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Usm lens motoru belirtildiği gibi 2 türlü, daha ileri lenslerde kullanılan halka tipi (ring usm motor) diğerine göre çok çok hızlı. Makineyi doğrultup deklanşöre basabilirsiniz ve kaçırmazsınız.

Tarih: 3 Mart 2007, 23:26 - İp: 85.***.**1.231
ozgurmetehan
ozgurmetehan (üye)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Usm nedir in cevabı bol bol gelmişken lens hakkındaki fikirlerimi paylaşayım madem bende üstad.
Makro çekimler yapabilmek için ve eğer kamera şakası vs. Gîbi işler yapıyorsanız bu lensi sevebilirsiniz ancak ıs motoru olmasığından trîpodsuz biçimde video için kullanmanız imkansıza yakındır.şahsi görüşüm f-2,8 olmadıktan sonra bir işe yaramadığıdır

Tarih: 10 Ağustos 2016, 08:18 - İp: 37.***.**7.111
  • 1