mcoban45
mcoban45 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Ef 24-105 L Is Usm Lens Sorun Var

Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM lenste 7d gövde ile kullanırken odaklama sorunu yaşıyorum. Bu lenste bu tür problemi olan arkadaş varmı? Yardıma ihtiyacım var?

Tarih: 27 Haziran 2012, 05:17 - İp: 212.***.**4.26
hgoneci
hgoneci (üye)
Isparta / Amatör

merhaba . siz yazalı bir hayli olmuş ama merak ettim sorun çözüldü mü? .ben de aynı sorunu yaşıyorum. 24-105 ve 7d kullanıyorum. netleme hep sorunlu. ve hiç bir fotoğraf 24-105 in hakkını verecek kadar net ve keskin değil. 70-200 f4 ıs L de var. onun çekimler süper. ama 24-105 de L lens. fakat hep bulanık yada keskin değil. siz sorunu bulduysanız bilgi verebilir misiniz.selamlar

Tarih: 20 Kasım 2012, 12:30 - İp: 85.***.**6.80
mcoban45
mcoban45 (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba. sorun hala devem ediyor. maalesef bugun yine 3.kez teknik servise yolluyorum, değişim yapacaklar büyük bir ihtimal artık. sizde de olduğuna göre değiştirecekleri üründe de aynı sorun olması muhtemel.
bende 7d gövde ile kullanıyorum. daha önceden 18-200 ıs lens ile kullanıyordum. sırf videolarda sessiz olsun diye bu lensi tercih ettim ve pişman etti beni ya. bazen hiç odaklayamıyor.artık ben manuele alıp kendi kararımca odaklayarak çekim yapıyorum. fotoğrafçılıktan soğuttu beni bu lens.
bu sorun şimdilik sadece sizde ve bende var gibi gözüküyor. o da ilginç, şans mı desek.

Tarih: 20 Kasım 2012, 13:59 - İp: 212.***.**4.26
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bildigimden degil de merak edip baktim ...

TIKLAYIN

Ayni lensi, ustelik bazilari 7D uzerinde kullananlarda ayni keskinlik sorunu var. Canon onceleri AF kalibrasyon sorunu derken, arizanin IS ( titreme onleyici ) unitede - aslinda onu kumanda eden PCB kartinda - her neyse artik - oldugu anlasilmis . Topik'e yazan bir cok kullanicida sorun ve cozum ayni.

IS'yi kapatarak cekim yapip deneyin .

2. bir not ... f4 cekimleri cok keskin iken, diyafram kisildikca - f4.5'dan itibaren - yine keskinligin dusmesi.

Ayni durumu gozlemliyorsaniz Canon'a link'in kopyasiyla basvurun derim

Tarih: 20 Kasım 2012, 17:24 - İp: 96.***.**5.17
alba
alba (üye)
İstanbul / Firma

24-105 canon lenslerde en iyilerden biridir. Sorun yaşamanız ilginç. Bu lenste yaşanabilecek sorunlar şöyle ; Sık kullanılan bir lenstir. Bu yüzden makinenin perdesi gibi diyebileceğim ömürlü bir diyafram ünitesi vardır. Diyaframında sorun yaşayıp tamire gönderdinizmi ? Bu lensi herkes tamir edemez. Etsede net çekmez yani.Detaya indiğinizde fark açıktır. Başka bir nokta lensin 24 mm de önünü sağa sola oynatın. Sıfırına oranla çok oynuyorsa ön grubun hareketini sağlayan içindeki mekanizması bir şekilde ezilmiş olabilir. Bu durumda lensin net çekmesini beklemek hayal olabilir.

Tarih: 13 Ocak 2013, 01:58 - İp: 212.***.**0.182
yusufdem45
yusufdem45 (üye)
Manisa / Doğa Fotoğrafçısı

full frame uyumlu bir lense crop makinede kullanılması tercih edilmez

Tarih: 27 Nisan 2015, 10:35 - İp: 88.***.**3.173
  • 1