rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

Slr Seçim Sorunsalı

slr konosunda yeni sayılrım ama hep merak ettiğim nokatalar oldu birtürlü akıl erdiremedim...
pentax makineleri kullana kişi pentax harici makine önerdiğini pek görmedim, fakat pentax ne kadr eskide olsa ilk slr yi çıkartan makinede olsa pentax kullanan sayısı az.nikon canon ise çok satılan çok kullanılan makineler. buna rağmen seçim sıralamasında 3-4 sırayı alabiliyorlar. sony desek hakeza servisini çok sewdiğim bi firma. onun haricinde birde olympus ekleyelim tmmdır Türkiye piyasası.
merak ettiğim konu ise bilmem kaçtane dslr olsun slr olsun gerekse tıknaz makineler olsun nie belli başlı markaları seçmek zorundayız?
sigma, vivtar ,leica yada ricoh seçemiyorum? bunun sadece pazarlama mantığı ile açıklaması olmaması lazım?

#rebelemo' tarafından 02.07.2009 08:50:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 08:47 - İp: 78.***.**0.105
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Tamamen haklısın. Forumlarda herkes hangi makineyi kullanıyorsa başkalarına da onu tavsiye ediyor. Biraz takım tutmak gibi. Ben seviyorum, herkes sevsin...

Bence profesyonel olmayanlar için bunlar çok boş tartışmalar. İlk kez DSLR alacak birinin Canon ve Olympus arasında fotoğraf kalitesi olarak çok büyük bir farkı anlayacağından şüpheliyim. Sitede dandik kompakt makinelerle çekilmiş muhteşem fotolar olduğunu düşünürsek hem de..

Önemli olan o markayı / modeli neden seçtiğini bilmek. Tavsiye ederken de ona göre tavsiye edebilmek.

Ben Pentax kullanıyorum. Sebeplerim çok basit. Gövde üzerinde titreşim önleme var. Bu sayede bütün lensleri kullanabiliyorum. Geçmişe dönük tüm lensleri destekliyor. 35 yıllık lenslerim var, kullanabiliyorum. Analog makinem de Pentax. DA olmayan tüm lenslerimi her iki makinede de kullanabiliyorum. Kit lensi bile oldukça başarılı. vs vs.. K100D'mi seneye K7'ye yükseltmek istiyorum. Sebebi ise Canon'un, Nikon'un kötü olması değil, elimdeki yatırımı çöpe atmak istememem. Bir body alıp devam ederim. Elimdeki K100D'yi de eşim kullanmaya devam eder...

Pentax artık Türkiye'de resmen satılmıyor bildiğim kadarı ile. Ne kaybettirir? Sanki Canon'ları insanlar gidip malum satıcılardan Sirkeci'nin 1000 TL fazlasına mı alıyorlar ki?

Önemli olan ne çekmek, ne yapmak istediğimizi bilmek. Geri kalanı fiyat / performans oranıdır. Marka değil..

Zamanında Pentax almasaydım, şimdi bambaşka bir makine alabilirdim. Ama Pentax aldım, oradan devam ederim. Nasıl olsa hobi...

Kolay gelsin..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 10:36 - İp: 193.***.**7.122
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

aynen öyle hobi işi, ama şuda var bu hobi ile birlikte bence deneyim işi. öyle forumlarda araştırp sormak konu açmak yorumları okumakla olucak gibi değil. makinemi fz28 almıştım slr-like alan derinliğini araştıyordum forumda okudum okudum pek bişe anlamadım. sonra makinemde f değerleri ile oynama yaptım vs öyle anladım alan derinliği neymiş die sonra yyazıyı birdaha okudum çok daha net oturdu yani denemek gerek en başta.
ama denemekte çok para ve zman isteyen bişi 5 dk dükkanda denemekle olmuyor, yada makine elime oturdu menüleri ii demklede olmuyor.
diğer makinelerin türkiyeyde olmama sebebi sadece ve sadece tercih sebebimidr?

not: yazdıklarım sadece öğrenebildiğim kelimelerdir, yanlış terim kullandı isem affola.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 10:57 - İp: 78.***.**0.105
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Diğer firmaların Türkiye'de olmama ya da yeteri kadar olmaması bizim tercihimiz değil elbette. Canon, Nikon tartışmasız bu sektörde çok önemli firmalar. Sony genel anlamda bilinirliği ve güvenilirliği yüksek bir marka. Hal böyle olunca yerli yatırımcılar (potansiyel distribütörler) Pentax gibi, Vivitar gibi markalarla kendi ticari kariyerlerini riske atmak istemiyor olabilirler. Bu bizlerle ilgili bir durum değil. Yılda X birim ciro yapmak yerine 3X birim ciro yapmayı tercih ediyor olabilirler. Bilemeyiz.

Slr-like makine ile manuel ayarlarla pek çok şey öğrenilebilir. İlerde SLR geçişinden sonra da öğrenme devam eder...

Bu arada Türkiye'de Leica, Sigma ve Ricoh'un yasal temsilcileri var bildiğim kadarı ile. Ama Vivitar için birşey söyleyemeyeceğim.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 21:31 - İp: 95.***.**1.231
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

hım anladım, olay tamamen duygusal yani

Tarih: 2 Temmuz 2009, 21:46 - İp: 88.***.**6.32
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Yok, tam öyle değil ekonomik biraz...

Fotoğraftan para kazanmıyorsak bütçeye ve yapılmak istenen işe göre fiyat / performans oranına bakıp almak lazım makineyi..

Distribütörler için ise, hangi marka daha çok kar bırakıyorsa ona yatırım...

Maalesef hiç duygusal bir tarafı yok işin..

(İşin duygusal tarafını sürdüren arkadaşlarımızın bu tartışmalarla hiç işi yok zaten. Onlar filmlerini, dialarını özene bezene makinelerine takıyorlar. Emek emek fotoğraf çekip, karanlık odalarda saatlerce zaman geçiriyorlar. Sonra ellerine aldıkları kendi baskıları olan fotolara bakarken, kenardan bize gülüyorlar...)

Tarih: 2 Temmuz 2009, 22:08 - İp: 95.***.**1.231
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Ben Olympus Tercih ettim. E510 çift lens..

Araştırdım. Birçok negatif yönü var. Vizör küçük ve karanlık. Sensor oranı 4/3.
Sensor küçük. Çarpanı iki. Lensleri pahalı ve pek bulunmuyor. Yalnızca üç netleme noktası var. İso performansı canon a göre zayıf. vs vs...

Çok da memnunum. İyi ki almışım. Severek kullanıyorum..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 22:39 - İp: 78.***.**8.148
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

herkes kullandıgı makineyı onermiyor,ama cogunluk baska makine kullanma sansı olmadıgından ve buyuk harcamalar yaptıgından markaya baglanabiliyor..
logo hiçbişeydir.

evet pentax cok oneriliyor cunku en ıyı alternatıf o.
bakınca kaliteli govde titreşim onleme, nispeten kaliteli kit,nispeten ucuz aksesuar pentaxda var,bakmayın aksesuar bulmak zor diyenlere..
en cok seyı en ucuza veren marka pentax..
artıları tartısılmaz.

diger markalarında kendince artıları eksileri vardır,secim yapılırken ben memnunum bunu al gibi tavsiyeler yerıne artısı eksisi sudur diyen tavsiyeler tercih edilirse faydalı olur..

canon nıkon,ozellikle nıkon adından ekmek yiyen bir marka..makineleri kotumu? haşa. ama gereginden fazla pahalı..ozellikle giriş seviyesi modelleri govdede af motoru olmamasına ve hiçbir artı vaad etmemesine ragmen diger marka modellerinden pahalı..

buda suna benzer lcw dan tisort almakla levis tan almak arasındaki fark..
ikiside duz siyah tisort ama birinde levis yazıyor. ve fiyatı uc katı..
her markanın kendi satıs pazarlam stratejisi var,serbest piyasa sonucta..
ve her markayı alan bilincli veya bilincsiz tuketıcı var.
ve markalar stratejilerini genelde bilincsiz tuketici uzerıne yogunlastırır..
satmanın birinci kuralı onemsizi onemli gibi gostermektir..
aslolan tketıcının aldıgı malı arastırması, e bizde ona ugrasıyoruz..
bi kişiye bile faydalı olsak kardır o kişi adına..

Tarih: 2 Temmuz 2009, 23:18 - İp: 78.***.**8.37
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

para parayı çeker hesabı
ben bilg sektöründeyim, mesela bizims sekötrde kalite = para
yani ne kadr arasanız arayın kaliteyi ucuza alamzsınız. ama fotoğraf camiiasında durum biraz daha farklı sanırsam. önce isim para ediyor...

Tarih: 3 Temmuz 2009, 11:40 - İp: 88.***.**2.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bilgisayar sektoru oyle evet
digerlerinden bariz one cıkan markalar olmaması bir etken olabilir belkide..

Tarih: 3 Temmuz 2009, 17:30 - İp: 78.***.**4.178
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

aslında forumlarda bu kadr "slr seçimi" "yardım" "acil makine almam lazım yardım edin" gibi başlıkların açılma sebebi bu olsa gerek. marka ile arananın bir türlü eşleşememesi...
gözünü sevim pcnin

Tarih: 3 Temmuz 2009, 18:18 - İp: 212.***.**5.230