kaos.
kaos. (üye)
İstanbul / Amatör

S5700 Pozlama Süresi Uzatma

bir hevesle aldığım s5700 ün pozlama süresinin en fazla 4 saniye olabildiğini gördüğümde biraz hayal kırıklığına uğradım. normalde bu süre hayli hayli yeterli olabilir. ancak benim çekim yapmak istediğim koşullarda bana 30 saniye civarında pozlama süresi gerekiyor.

bu değerle oynamam mümkünmüdür?

Tarih: 2 Aralık 2007, 21:29 - İp: 88.***.**7.157
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Maalesef en fazla 4sn.

Tarih: 4 Aralık 2007, 16:16 - İp: 88.***.**0.185
fuji-cem
fuji-cem (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba Kaos,
FinePix S5700 modelinde pozlama süresi kısa olması yarı profosyönel olmasından dolayı normal.SLR olan mkinelerde pozlama süresi uzundur.Sizde olan ürün zaten SLR Like modeli.SLR'den bekleneni almayı bekmeniz yanlış olur.

Tarih: 10 Aralık 2007, 15:17 - İp: 81.***.**2.84
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Manuelde isoyu yükseltirsin diyaframı açarsın pozlama süresini de 4sn yaparsan bir derece kurtarırsın.

Tarih: 10 Aralık 2007, 20:01 - İp: 78.***.**2.255
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

malesef 4 sn.
telafı etmenın yolu yok.
ısoyu yukseltıp dıyafram acmak sadece amator kullanıma yonelık telafiler.
gece ısıklara yıldız seklı verebılmek ıcın dıyafram kısnak gerekır mesela,kısık dıyafram yuzunden enstantaneyı artırmak gerekır ancak 4 sn den yukarı cıkamadınızdan fotografın etkısınden vazgecmek zorunda kalırsınız.ihtiyacınızı karsılamıyorsa degıstırebılır ve yenı bır makine alabilirsınız.

Tarih: 10 Aralık 2007, 21:08 - İp: 88.***.**2.143
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

malesef 4 sn.
telafı etmenın yolu yok.
ısoyu yukseltıp dıyafram acmak sadece amator kullanıma yonelık telafiler.
gece ısıklara yıldız seklı verebılmek ıcın dıyafram kısnak gerekır mesela,kısık dıyafram yuzunden enstantaneyı artırmak gerekır ancak 4 sn den yukarı cıkamadınızdan fotografın etkısınden vazgecmek zorunda kalırsınız.ihtiyacınızı karsılamıyorsa degıstırebılır ve yenı bır makine alabilirsınız.

Tarih: 10 Aralık 2007, 21:09 - İp: 88.***.**2.143
kaos.
kaos. (üye)
İstanbul / Amatör

cevaplar için teşekkür ederim.
isoyu arttırmak ve diyaframı açmak yapılabilecek şeyler. ama bunları yapmama rağmen çekim yapacağım koşullarda yeterli ışığı yakalayamayabilirim. üstüne bir de yüksek isodan dolayı bol miktarda gren ve diyafram açıklığından dolayı küçük bi alan derinliği sahibi olacağım. istediğim kareyi çekemesemde benzer bişeyler tutturmaya çalişcaz artik.
şimdi baktımda makinayı aldığım yerin kataloğunda ve bilimum internet ortamında kocaman da yazıyomuş 4 sn. diye. demekki okumak lazımmış adam gibi.
tekrar teşekkürler, kendinize iyi bakın.

Tarih: 10 Aralık 2007, 23:16 - İp: 85.***.**7.192
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makineyi yeni aldıysanız degiştirmey deneyin?
bir ust modeli yada aynı seviyede baska bır makineyle.
sadece 5700 de 4 sanıye ozelligi gordum digerleri genelde 20-30 sn ye fırsat veriyor.

Tarih: 11 Aralık 2007, 18:25 - İp: 88.***.**6.46
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

s6500fd kullanıyorum ama o da 10 sn den sonra kirlilik yapıyor, 30sn yi kullanamıyorum..

5.6 diyafram 200 asa ve 10 sn pozlama ile muhteşem sonuçlar aldığım oluyor, yıldız olan ışıklar da cabası...

yine de uzun pozlama için slr alın derim, like modeller yetersiz, en azından fuji adına böyle...

Tarih: 11 Aralık 2007, 19:08 - İp: 78.***.**4.55
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kirlilik dedigin sensorun ısınmasından olur.ozellikle uzun pozlamalı birkac cekimden sonra artar.
her makinede olur.
hot piksel olarakda kendini gosterir.
yoksa enstantanenın ıso gibi kirlenme yaratan bir etkisi yok.
4 sn gercekten yetersiz bir sure.
bunu isoyla telafi etmeye calısmakda can sıkıcı.

Tarih: 11 Aralık 2007, 19:44 - İp: 88.***.**6.46
  • 1