t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pentax Ve Nikon Perde Sayısı Öğrenme

Perde Sayısı (çekim sayısı, shutter count, actuation count) bir fotoğraf makinesinin durumu hakkında bilgi veren, otomobillerdeki "kilometre" kriterine karşılık gelen veridir. Özellikle ikinci el makine alımında, makinenin ne kadar çok kullanıldığını anlamanın en temel verilerindendir. Ancak perde sayısı bir makinenin "iyi durumda" ya da "kötü durumda" olduğu yönünde neredeyse hiçbir fikir vermez. Bir makine az çekim yapmış fakat çok kötü kullanılmış olabilir ya da tam tersi olarak çok çekim yapmıştır ancak titiz kullanıcısı sayesinde yeni gibi olabilir. Dolayısıyla, özellikle ikinci el makine alımında tek kriter ya da en önemli kriter kesinlikle perde sayısı olmamalıdır.

Bazı makinelerde perde sayısı, fotoğraf çekildikten sonra LCD den izleme yapılırken fotoğaf üzerinde yazılmaktadır (örnek: Pentax). Ya da fotoğrafa makine tarafından atanan dosya ismi, makinenin perde sayısı olabilmektedir. Ancak bu bilgiler çoğu kez yanıltıcı olabilmektedir. Özellikle bir makinede, daha önce kullanılmış olan bir hafıza kartı kullanılırsa, makine perde sayısı, hafıza kartının içinde kalan son perde sayısından devam eder. Bu nedenle birçok "sıfır" makinenin perde sayısı yanlışlıkla çokı yüksek değerlerden görülebilmektedir.

Pentax ve Nikon marka makinelerin gerçek perde sayısını öğrenmenin en kesin yolu, en son çekilen fotoğrafının yazılım yoluyla incelenmesidir. Bu işlemi yapabilmek için ücretsiz PhotoMe programı çok kullanışlıdır. Bu programın indirme kısayolunu ağaıda veriyorum.

PhotoMe Indirme Bağlantısı

Bu programla, makinenizden çıkan en son fotoğrafı açınız. İlkönce karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

En üstte, çektiğiniz fotoğrafın exif bilgileri görüntülenecektir. Aşağıdaki bölümlerde ise çekimin yapıldığı makine hakkında bir sürü detaylı bilgi göreceksiniz. Aşağı yönde ilerleyip "Manufacturer Notes" anabaşlığı altında "Shutter Count" hanesinin karşısındaki rakam, makinenizin "Gerçek Perde Sayısıdır"

#t_yaman' tarafından 23.05.2009 18:18:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 11:47 - İp: 78.***.**5.148
macrolog
macrolog (üye)
İstanbul / Meraklı

Çok teşekkürler. peki sadece RAW formatında mı görebiliriz bu sayaç bölümünü, yada sadece DSLR makineler mi işliyor bu sayaç hanesini.

eşimin mak Sony DSC -w90, onda görünmüyor sayaç.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 12:07 - İp: 88.***.**3.214
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Tüm dijital fotoğraf makinelerinin exif bilgilerini okuyor bu program. Sadece RAW formatını değil bir çok formatı desteklemektedir (JPEG, GIF vs.)

Kendi makinemin sayaç bilgisini ben JPEG formatındaki fotoğrafından okuyabildim. PS makineler perde sayısını exif verisi olarak vermiyor olabilir, bilemiyorum.

Acaba aşağıda vereceğim posta adresime sözkonusu makine ile cekilmiş fotoğraf yollayabilirmisiniz (müdahele edilmeden)?

[email protected]

Tarih: 23 Mayıs 2009, 12:15 - İp: 78.***.**5.148
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ahh benim Sony A200 fotoğrafı için bilgi vermedi...

Tarih: 23 Mayıs 2009, 13:44 - İp: 88.***.**0.245
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Biraz araştırdım da Sony'ler exif bilgisi olarak perde sayısını yazmıyormuş galiba.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 15:39 - İp: 78.***.**3.7
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

Canon'larda da yazmıyor Shutter Count'u.
Pentax'da ise yazıyor ve makinadan çekilen fotoğrafı izlerken yazan ile farklı...

Fotoğrafınızı Flickr'e yüklediğinizde çekim sayısını gösteriyor makinalarda ama mesela Canon için bunun pek doğru olmadığı söylentileri de var.
Canon kullanıyorken (tam çekim sayısını bilmiyorum tabi ama) tahmin ettiim çekim sayısına falan denk geliyordu orada görünen...
Canonda bunu tam olarak öğrenmenin yolu servisinden geçer deniliyor.

Nikon D300 ile çektiğim fotoğrafları yükledim PhotoMe ye onda gösteriyor Shutter Count'u...
Yani Pentax ve Nikon görülebiliyor bu programda...

#jeyon' tarafından 23.05.2009 16:57:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 16:45 - İp: 78.***.**7.227
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Aslında ben de sadece kendi makinem Pentax ve arkadaşımın Nikon'da deneyebilmiştim. Başlığı buna göre revize etsem daha doğru olacak.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 18:15 - İp: 78.***.**3.7
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

canon kompkat için göstermedi shutter sayısını

Tarih: 24 Mayıs 2009, 00:07 - İp: 85.***.**0.34
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Doğrudur Kadir, görünen o ki sadece Pentax ve Nikon markaları, perde sayısını exif bilgisi olarak fotoğrafa yazıyorlar.

Tarih: 24 Mayıs 2009, 02:05 - İp: 78.***.**3.7
tekin1923
tekin1923 (üye)
Sakarya / Amatör

faydalı bilgi için teşekkürler, pentax ka 10 d almıştım adam bana 8500 civarında çekimi var demişti. 9700 çıktı. demek ki doğru söylemiş.

Tarih: 27 Mayıs 2009, 10:36 - İp: 88.***.**9.28
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

faydalı bilgi için teşekkürler, pentax ka 10 d almıştım adam bana 8500 civarında çekimi var demişti. 9700 çıktı. demek ki doğru söylemiş.

İşinize yaradığına sevindim. Yeni makineniz hayırlı olsun

Tarih: 27 Mayıs 2009, 11:22 - İp: 78.***.**5.148