uralensar
uralensar (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D200 Temel Değerler

Merhabalar,
1 hafta önce D200’ümü aldım ve şimdi çözmeye çalışmaktayım... Bir D50 kullanıcısı olarak hemen belirtmeliyim ki D200 biraz komplike geldi bana. Sanki D50 ile elde ettiğim hoş renkleri
elde edemiyorum. Lütfen bilgisi olan arkadaşlar bana temel ayarlar (burada fabrika ayarlarından bahsetmiyorum) için bilgi versinler ki, makinemden tam randıman alabileyim...
Kuvvetle muhtemel ki benm acemiliğimden kaynaklanan bir durum bu, fakat böyle devam ederse D200’ümü elden çıkrtacağım (bunu istemiyorum ama.....)
Şimdiden yorum yapacak olan arkadaşlar teşekkürler.

***İYİ YILLAR ! ***

Tarih: 1 Ocak 2007, 09:52 - İp: 85.***.**4.119
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

temel değerler derken bir makınanın zaten ıkı temel ayarı vardır...
enstantene ve diyafram.. bu değerleri bulunduğun ortama ve çekmek istediğin şeye göre en makul ve doğru şekilde verirsen doğru pozlama olacaktır ve ortamdakı en doğru renkleri alabilirisin.. abı burada kullandıın objektifinde ehemmiyetı var...

Tarih: 1 Ocak 2007, 11:03 - İp: 81.***.**4.155
uralensar
uralensar (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Hüzün_Seli,
Doğrudur....
Kastettiğim - bazı ince ayarlar..Örneğin ben Vivid tercih ettiğimde konu çok krımızı oluyor, Normal'de bıraktığımda ise çok soluk oluyor....

Tarih: 1 Ocak 2007, 11:08 - İp: 85.***.**4.119
uralensar
uralensar (üye)
İstanbul / Amatör

ben makinadan iyi performans almak için yapılan ayarları öğrenmek istiyorm, özellikle "Custom" ayaralarını

Tarih: 1 Ocak 2007, 11:10 - İp: 85.***.**4.119
fotohasan
fotohasan (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar
İki Yıl D70 den sonra 10 aydan beri D200 kullanıyorum.Ve çok çok memnunum.D200 ümü aldığım hafta elkitabı elimden düşmedi.Hala bile bazı uc menü ayarları için bile elkitabına başvurmaktayım.D200 ün en sevdiğim yanı "Shooting Menu Bank" ayarı.Burada A B C D diye 4 adet grup vermiş.Bunlara gerekli isimler verilerek makinemi 4 değişik arada hazır tutabiliyorum.Bende bu ayarlar A Makro B Portre C Standart D Doğa Manzara olarak gruplanmıştır.Bu amaçlara uygun olarak makinenin tüm ayarlarını yapabiliyorsunuz.Yani Fotografların dosya ismi ve hangi klasöre kaydedileceğinden başlayıp renk ayarlarına ,sharpenine,size VS...
Bundan sonra birkaç tuşa basarak istediğimiz gruba gidip en ince bir şekilde yapılmış ayarlarımıza ulaşabiliyoruz.Hatta White Balance ayarları size yetersiz geliyorsa Işık sıcaklık ayarı (Kelvin) ile istediğiniz renkte görüntü alabilirsiniz.
Yani burada D200 ümün marifetleriniz anlatmakla bitiremeyiz.Bana göre kullanma klavuzu size herşeyi açıklayacaktır.D50 den sonra D200 biraz ağır gelebilir.Ama lütfen geri dönmekten bahsetmeyin.
Bana herzaman yazabilirsiniz

Tarih: 2 Ocak 2007, 11:51 - İp: 85.***.**7.19
uralensar
uralensar (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Hasan Yıldız,

Forumda açmış olduğum konuya en tatmin edici yorum sizden geldi ve bunun için size çok teşekkür ederim.

Bu arada, lütfen, eğer çok zahmetli değilse sizin gruplara atadığınız değerleri bana bildirmeniz mümkün mü.

Bunu ben de yapabilirim ama deneme-yanılma ile çok uzun sürecek.Biraz da sizin tecrübenize güvenerek tembellik yapmak istedim.

Teşekkürler

Tarih: 3 Ocak 2007, 00:48 - İp: 85.***.**5.165
photo dolc
photo dolc (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Merhaba bir Nikon kullacisi olarak D200 dikkat etmen gereken ayarlar makinanin renk ayarlari Kullan Flas'la makinanin ayari ayni olmali eyer istiyorsan wed sayteme bak www.Photo-Dolce.com selamlar

Tarih: 3 Ocak 2007, 02:18 - İp: 83.***.**3.5
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

merhaba uralensar
d50'nin sonuçlarını daha hoş bulmanız keskinlikle alakalı olmalı.çünkü d50 , d70s ve d200'e oranla daha keskin fotoğraflar verir.
d200'ün ile ilgili olarak da söyleyeceğim,hangi ışık şartlarında,ne tip bir ortamda vs vs bilgileri değerlendirip yorum yapmak daha doğru olacaktır.buradan uzun süreceği için telefon yoluyla yardımcı olursak sıkıntınızın giderileceğinden eminim...

Tarih: 6 Ocak 2007, 22:57 - İp: 85.***.**9.163
cagrican
cagrican (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

ya bi allahın kulu da çıkp ben d200 kullanıyorum memnunum ve ayarlarım şöyle şöyle demiyor herkes te aynı sorun var renk ler çok soluk ve donuk çıkıyor canlılık yok resimlerde aynı sorun benim için de geçerli.

Tarih: 16 Şubat 2008, 15:41 - İp: 88.***.**3.117
asya_foto
asya_foto (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

selam. aynı sıkıntıyı aylarca bende çektim. renklerin daha doygun olması için çok deneme yaptım ve şu anda çok memnunum.d200 tecrubemi paylaşıyorum:
öncelikle beyaz ayarı kısmını çözmeniz gerkli. kelvin bizim istediğimiz renkleri hiçbir zaman vermez. beyaz ayarını manuel yapmamız gerekiyor. beyaz ayarı için gri kart yada beyaz ayarı filtresi kullanarak manuel ayar yapabilirsiniz.(bununla ilgili detaylı verebilirim) renk doygunluğu için makinenin menüsündeki RECENT SETTİNGS sayfasına ve ordaki OPTİMİZE İMAGE kısmına girmek gerekiyo. burdaki normal yada vivid modu bizim için yeterli olmuyor. onun için burda da manuel ayar yapabileceğimiz CUSTOM bölümü işimize yarayacaktır. bu bölümde en çok işimize yarayan yer saturation ve hue adjustment bölümleridir. photoshoptaki görevini hatırlarsanız nasıl işe yaradığınıda anlarsınız. ben kendi manuel ayarımı yazarak yazımı bitiriyorum.herkese bol kazançlar diliyorum. saygılar...
image sharpening: +2 high
tone compensation 0 normal
1 color mode
saturation: +enhanced
hue adjustment: +6

Tarih: 16 Şubat 2008, 16:10 - İp: 88.***.**3.255
emptyfield
emptyfield (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

d 200 de bu sorun hep var ben de bir sure kullandım
ve hissettim.yani çekeceğin fotoğrafın ozelliklerine gore
ayar istiyor makine.bunu tabi daha iyi sonuclar almak ve makineye daha hakim olmak için yapmişlar,fotohasan ın bahsettiği bu a b c d ayar hafızaları da bunun kanıtı.
ama ben mesleğim gereği bunu kullanıslı bulmuyorum
cunku herkes studyoda bol zamanla calısmıyor cok kısa zmanalarda cok farklı seyler cekmeniz gerekebilir ve gunde 40 kere bu ayarlarla ugrasamassınız.ama bu dezavantajına ragmen d 200 bi başka tabi onu da kabul ediyorum:

Tarih: 16 Şubat 2008, 20:21 - İp: 78.***.**2.174